• en sevdiğim dizi karakterleri sıralamamda başlara oynar. o değil de enfes bir dramatik çizimini yapmışlar:

http://i.hizliresim.com/m1qqb2.jpg
  • tüm galaksilerin en hüzünlü, en delikanlı adamıdır.

aksini iddia edeni squanchy squanchlasın.
  • ilk izlemeye başladığımda kaçık, sarhoş ve sorumsuz hatta abusive bir tip olduğunu düşünmüştüm ama sonra torunu için yaptıklarını, kendi içinde yaşadığı duygusal çıkmazları ve gizlemeye çalıştığı depresyonuna rağmen uğraşmaya devam etmesini gördükçe o ayyaş moruk gözümde rick reis'e evrildi.

--- spoiler ---

simülasyon içinde simülasyon olan bölümde kristalleri toplamayı bırakıp o keyifle morty'i sevmeye başlaması, eve döndüklerinde morty'i takdir ederken birden "bu da mı simülasyon" diye tribe girip çocuğun boğazına bıçak dayaması mesela boyuttan boyuta atladığı hayatı yeterince karmaşıkken bir de simülasyonla tekrar tekrar kandırılmanın mental durumunu ne kadar zorladığını gösterdi; başka bir bölümde morty ile macerayı kim seçecek diye inatlaşırlarken birden morty'nin eve gidelim demeye başlamasından durumu anlayıp anlamazlıktan gelmesi ve tam köyden kaçmışken dönüp pedo jelly bean'i vurması; unity ile olan ayrılığı sonrası intihar teşebbüsü; şu zaman çizgilerinin birbirinden ayrıldığı bölümde morty'e kelepçesini verip kendini feda etmesi ve halini bir an için kabullenip sonra kurtulabileceğini anlayınca tanrıya dua etmeye başlaması, kurtulunca tekrar ateiste bağlaması; diğer torunu summer ile steroid alıp kas yapmaları, it uğursuz kim varsa senkronik şekilde pataklamaları; ve özellikle 2. sezon finalinde yaptıkları... rick'i sevmek için nedenler böyle uzayıp gidiyor.

--- spoiler ---
  • "yuhalamalarınız önemsiz, neye alkış tuttuğunuzu da gördüm." rick and morty, 4.3
  • geçmişini merak ettiğim tek karakter. böyle bir adam nasıl aşık olabilmiş,neler yaşamış acayip merak ediyorum. umarım 3. sezonda (çizimler biterse yayınlayacaklar) bir şeyler gösterirler bununla ilgilli.
  • rick and morty adlı dizinin starıdır. mükemmel işlenen bir animasyonun gerçek olası karakteridir. bünyeye anarşik bazda etkisi büyüktür. büyülüdür.
  • dedeme benzeyen karakter. bir adet rick sanchez'le uzun süre yaşadığımı fark etmemi sağlamıştır. bizimkinin de içinde zerre kadar insan sevgisi yok. her edimin motivasyonunun salt kötülük olduğu ve bunu kendisinden başka kimsenin anlayamadığı ve kendisinin her zaman haklı olduğu gibi unsurları bünyesinde barındıran ölümüne narsisist ve kinik bir bkaış açısı var ve sürekli saçma sapan icatlar yapıyor(du). mesela bir keresinde odasının kapısı kapanırken doğal olarak çıkan "trak" şeklindeki sese kafayı takmıştı. bahçe hortumundan bir parça kesip kapının dilinin geçtiği yere çakarak bu sorunu giderdi. kapıyı ve hortumu kullanılmaz hale getirmişti ama olsun, kendince sorunu çözmüştü. başka bir olayda da bisikleti yavaşlattığını düşündüğü için frenleri sökmüştü ama bunu yapmasının arkasındaki motivasyon, frenin (ve bütün evrenin) kendisine düşman olduğunu düşünmesiydi. ayaklarını yere sürterek duruyordu. bir de ütünün performansını beğenmediği için büyük bir cam şişeye kaynar su koyup ütü gibi kullanması var. adamın kafasında ideal bir evren var ve ona göre dünyadaki her şey kusurlu birer prototip. gerçi şu sıralar 100 yaşında olduğu için pek böyle işlere kalkışamıyor ama ne yapsam da nesneleri amacı dışında kullansam diye çıldırdığına 50 papel basarım. bir keresinde adam eve kedi getirdi ve kedi bakmaya başladı. o sıralar 92 yaşında falandı sanıyorum. biz bu hayvan sevgisinin birdenbire nasıl ortaya çıktığını merak ediyoruz. meğer anamın kendisini zehirlediğinden şüpheleniyormuş. yemekleri önce kediye yediriyormuş, kedi yarım saat içinde falan ölmezse, yemeği yiyormuş. 2 tane dünya savaşına aktif olarak katıldığı için midir bilmiyorum, böyle bitmek bilmez bir hardcore'luk var adamın içinde. bir işi konvansiyonel yöntemlerle yapmaya gıcık oluyor gibi. son gördüğümde tırnaklarını kerpetenle kesiyordu mesela. onun da ağzını bileyerek tırnak kesmeye uygun hale getirmiş. övünerek anlatıyor bunu. halbuki evde 5 çeşit tırnak makaslı manikür seti var ama bir şekilde tercih etmiyor gibi. muhtemelen tırnak makasının zihninden geçen kötülüğü fark ettiği için pek yüz vermiyor. bu gibi nedenlerle rick'in her hareketinde kendi dedemi görüyorum.

bence dizide de aslında fizik doktorasını bir türlü yazamamış bir dedenin hezeyanları anlatılıyor. morty adlı ezik yavrucak, fizikçi olma hasretiyle yıllar içinde delirmiş dedesinin kafasının içindeki maceralarda ona eşlik ediyor. maksat dedenin gönlü olsun, dedeye sahip çıkalım. dede olaya hakim ama buna doktora vermemişler. bu da kafayı multiverse'le bozmuş, sümer kolçak gibi zihninde bir şeyler kurup çoluk çocuğu ortak ediyor. yaşıtları o ikindi senin, bu cuma benim koparken, bizimki turşuya dönüşüp kendisini satanlardan intikam almayı hayal ediyor. mantık aynı mantık. dedemsin rick sanchez, bildim seni.
  • "oh god, what is life?
    how can someone so talented die so young?
    what is being young?
    i'm not young. i'm old.
    i'm gonna die. my body isn't real."

- rick sanchez
  • justin roiland'ın seslendirdiği, rick and morty dizisinin bas karakteridir.
  • get schwifty şarkısının solisti.
hesabın var mı? giriş yap