şükela:  tümü | bugün
 • karhold lordu ve karstark ailesinin reisi. harrion, torrhen, eddard ve alys karstark'ın babasıdır. stark ailesinin sancaktarıdır.

  --- spoiler ---

  eddard stark ile mad king'e, robb stark ile lannisterlar'a karşı savaşmıştır. çocukları lannisterlar tarafından katledilince, esir olan 2 küçük lannister'ı öldürdüğü için robb stark tarafından idam edilmiştir. robb bu idamla aslında kendi ipini de çekmiştir. stark ordusunun neredeyse yarısını oluşturan kuzeyli karstark ailesi desteğini çekip evlerine dönmüş, güç kaybeden robb'da frey ailesine yanaşmış, red wedding'e giden yol açılmıştır.

  --- spoiler ---
 • stark ailesiyle köken olarak aynıdır. bu yüzden damarlarında ilk insanların kanı akar.

  --- spoiler ---

  dizi senaryosuna bağlı olarak yazılanları düzeltmek gerekirse; robb stark kendisini ve güçlerini kaybettiği için frey'lerin hanesine gitmemiştir. aksine edmure tully'nin casterly kayası'nı fethetmesine engel olan büyük hataları sonrasında batının fethinden vazgeçmiş ve tully kalesine dönüş yapmıştır. bundan sonra ise esir lannister'ları katleden rickard karstark'ı ölümle cezalandırmış, sonrasında da kuzeyi geri almak üzere dönüş yapacağı sırada yolunun üzerinde bulunan ikizler'i mecburen geçmek zorunda kaldığından dolayı walder frey'le uzlaşma yoluna gitmiştir.

  yani rickard karstark'ın red wedding'e doğrudan ya da dolaylı bir etkisi olmamıştır.

  --- spoiler ---
 • (bkz: john stahl)
 • (bkz: steven blount)
 • spoiler ibaresi koymak gerekir mi bilmem, ama bugün alakası olmamasına rağmen 7. sezon finalini izledikten sonra aklıma gelen deli yürektir kendisi.

  robb stark denen dalyarağın yaptığı en kritik hatadır karstark'ları karşısına almak.

  ulan düşünsene genç yaşta mecburiyetten başta kalmışsın, arkanda eşşek gibi kuvvetli ve tecrübeli bir çok hane reyizi var (evet roose denen sikik dahil) ve sen adamların hiç bir söylediğini dinlemiyorsun.

  bak yine çok kızdım şimdi ya. young wolf'muş. sikik.
 • --- spoiler ---

  robb: sence kazanamaz mıyız?
  rickard: açık konuşabilir miyim majesteleri?
  robb: zaten açık konuşmuyor muydun lord karstark?
  rickard: bence o kadınla evlendiğiniz gün bu savaşı kaybettiniz. (talissa'yı göstererek)

  her şey çok farklı olabilirdi.

  --- spoiler ---