şükela:  tümü | bugün
 • ricky mccormick'in cesedi 30 haziran 1999 tarihinde cesedi missouri'deki bir mısır tarlasında bulunmuştu.

  14 haziran 1958 tarihinde doğan ricky mccormick, kronik kalp ve akciğer sorunları yaşayan, işsiz bir adamdır. 41 yaşındadır. ara ara annesiyle kalmaktadır. hiç evlenmemiştir, 4 çocuğu vardır. reşit olmayanla cinsel ilişkiden sabıkalıdır (2 çocuğu bu ilişkidendir); bu suçtan 11 ay hapis yatmıştır.

  30 haziran günü evinden 15 mil ötede bir tarlada cesedi bulunan ricky mccormick'in arabası yoktu, bölgede de toplu taşıma bulunmuyordu. ricky mccormick nasıl, nerede ve neden ölmüştü? hakkında kimse kayıp ihbarı yapmamıştı. yüzüstü yatan bu adamın otopsisini de yapmak çok zordu, çünkü cesedi çok çürümüştü. o nedenle ölüm nedeni tam olarak tespit edilemedi.

  gelgelelim 12 yıl sonra, 2011 yılında, fbi bu olayı bir cinayet olarak açıklayarak halktan ricky mccormick'in cebinden çıkan notların şifresinin çözülmesi için yardım istedi. bu notların ricky mccormick'in ölümünden önceki üç gün içerisinde yazıldığı düşünülmektedir.

  karmakarışık görünen bu iki sayfalık notların, bu cinayeti kim veya kimlerin işlediğine ışık tutacağı düşünülmektedir. fbi kripto analiz bölümü crru ve amerika kriptogram birliği bu notların şifresini çözememiştir. ricky mccormick'in şifreli notları crru'nun çözülmemiş en önemli olaylarındandır. maktülün ailesine göre, ricky çocukluğundan beri şifreli notlar kullanıyordu, ancak aileden hiç kimsenin bu şifrelerin çözümüne dair bir fikri yoktur.

  fbi, bu yardım çağrısına sayısız telefon ve e-posta almış, ancak herhangi bir çözüme ulaşılmamıştır. bu yoğun ilgi üzerine, fbi olası çözümlerini iletmek isteyenler için bir sayfa açmıştır. notlar bu sayfada görülebilir.

  https://forms.fbi.gov/code
 • şifreyi uzun çalışmalardan sonra çözdüm.metindeki harfler sayı kombinasyonlarını belirtiyor.o sayılar da daha sonda belli harflere dönüşüyor.ve en sonunda ortaya bir cümle çıkıyor:
  (bkz: imam hatipler kapatılsın)