şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: easy rider)
 • sanatçı prodüksiyonları için hazırlanan teknik şartname. sanatçının ne tür bir ışık tasarımı kullandığı ve buna bağlı olarak kullandığı malzeme listesini, ses için gereken malzeme listesini, sahne üstü ve arkası için gereken standartları ve malzeme listelerini, ulaşım ve konaklama bilgilerini ve prodüksiyon detaylarını en ince ayrıntısına kadar içeren dosya, protokol. yurdumuzda hala çak az sanatçı ve prodüksiyon şirketi tarafından kullanılmakta olsa da kullananlar yararını farkındadır. çünkü ne demişler: söz uçar, yazı kalır...
 • ingilizce bir kelime. türkçesi binici anlamına gelebilir. gelmeyedebilir.
 • ing. zeyilname

  (bkz: zeyilname/#991706)
 • bu teknik sartnamelerin en ilgi cekici kismi da kulis listesidir. kulislerde sanatcilar ve ekip icin konser oncesi hazir bulundurulmasi gereken yiyecek, icecek, arac /gerec ve esyalarin miktar ve tipi bu listelerde ayrintili bir sekilde belirtilir.

  tabi ki bu listelerin icerigi, ve genisligi sanatcidan sanatciya farklilik gosteriyor. gecen gun kanat atkaya'nin sezen aksu'nun kulis listesi hakkindaki yazisini okuyunca sezen aksu'nun gayet mutevazi, efendi bir insan oldugunu farkedebiliyoruz. isterseniz gelin sezen aksu ile guns n' roses'in kulis listesini bir inceleyelim, karsilastiralim:

  sezen aksu ve ekibi:
  10 adet hayat ve pınar su (500 ml),
  10 adet coca cola light (250 ml. cam şişe),
  10 adet karışık meyve suyu, 5 soda,
  tadım beyaz leblebi (super),
  2 adet meyve tabağı,
  karışık çerez,
  johnnie walker black label viski,
  omega sarı tekila,
  5 adet limon,
  masaj için küp buz,
  iki adet ayaklı vantilatör,
  1 adet leğen.

  axl rose (evet buraya dikkat ediyoruz.. adam kendisi icin gruptan ayri bir liste hazirlatmis)
  http://www.thesmokinggun.com/…oses/gunsnroses1.html

  tek kisi giyinip soyunacagi odaya ne diye 6 kisilik yemek masasi hazirlatildigini anlamadigim bu liste 24 maddeden olusuyor. biftegin ekstra ince kesilmesi ozellikle vurgulanmis ("heavy emphasis on lean roast beef. extra lean"). listenin bombasi da bir sise dom perignon sampanya..

  guns n' roses'taki diger garibanlarin listesi de bundan asagi kalmiyor:
  http://www.thesmokinggun.com/…oses/gunsnroses2.html

  12 madde yiyecek, ve 13 madde de icecekten olusan bir liste var. 20 kisilik bir ekibi epey sarhos yapmaya yetecek miktarda alkolun yer aldigi bu listede bir tek raki eksik gordugum kadariyla. ama bu listenin asil bombasi ise miscellaneous basligi altinda incelenen "assortment of adult magazines (i.e. penthouse, playboy) " maddesi. buradan butun groupileri axl'in goturdugunu anliyoruz.
 • her grubun, şarkıcının, konser ekibinin kendince döktürdüğü listedir riderlar. bu yüzden hiçbir zaman ciddiye alınmazlar. bir de riderın teknik ekipman listesi ingilizce olur, anlam veremem.
 • türkçede akıncı anlamına gelir. örneğin turkish riders: türk akıncıları, rohan riders: rohan akıncıları gibi.
 • turne prodüksiyonunun hayati evraklarındandır. türkiye'de bazı pseudo organizatör ekipleri (bkz: promoter) bu listeyi zerre kadar iplemeyerek büyük hıyarlık ederler, sonunda kendilerine (daha çok altlarındaki ekiplere) patlar.

  dünya turnesine çıkan yapım ekibinin çok sefil bir hayatı vardır. bir gün konser, bir gün yolculukla geçer, çok az uyunur. aylarca süren bu temponun çekilir kılınabilmesi için en azından bir vasatının olması, ekibin gittiği konser mekanlardaki düzeni garanti altına alması gerekir. bunu sağlayan da riderdaki detaylı listelerdir.

  fasikül kalınlığını bulabilen bu riderın muhatabı bir kişi değildir. teknik, konaklama, catering, pr gibi pek çok alt başlığı ve dolayısıyla hitap ettiği değişik ekipler vardır. böyle bölünce de uygulanabilir olduğu görülür (festival organizasyonlarında iş bambaşka tabii). makul olmayabilen kısımları da tecrübeden doğan abartılar, şımarıklıklardır. bu abartılı bölümler yerel ekip işini ciddiye alsın diye yapılır. ha bir de riderı son ana kadar inatla göndermeyen ecnebi production managerlar da görülmüştür. bu allahsızlara bişey demiyorum ben.
 • dokuzuncu nesil çaylak.
 • bir sanatçının performans öncesi* teknik, ulaşım, konaklama vb. konularda istekleri ve şartları hakkında organizasyonu bilgilendirmek için gönderdiği bir tür protokol. gayet bağlayıcıdır, altında "okudum, burda yazanların hepsini sağlıcam." yazar ve imza atılır. çoğu aklı başında profesyonel ise bunu imzalamaz ve sanatçıyla pazarlığa oturur.
  yararları çoktur. en basitinden adam geldi "ya ben böyle istememiştim." dediğinde "ahanda rider dostum neyi istememiştin?" diye gözüne sokulabilir. ya da sanatçı "hani bu nerde" diyip rideri gözlerine soka soka çıkmıyorum hulan diyebilir.
  2-3 sayfadan oluşabilceği gibi 100 küsur* sayfadan da oluşabilir.