• cennet kapısında "nöbet tutan" melek.
  • ismi rıdvan olan bir arkadaşım lisede yaptırdığı formasına "rıdone" yazdırmıştı, böyle daha bir futbolcu oluyorum deyip, hakkaten; rıdon...
    ayrıyetten fenerli olduğun için mi adın rıdvan, adın rıdvan diye mi fenerlisin, yoksa şeytan ayrıntıda mı gizli? yani başka bi sebebi mi var?
  • rıza gösterme, razı olma anlamlarına gelir.

genel olarak bu isme sahip olanlar isimlerinin anlamı sorulduğunda " cennet kapısındaki melek." diye cevap verirler. yapmayın, etmeyin hocam. bir anlam bir insan.

(bkz: sonu olmadı sanki)
  • kelime anlamı "razı olanların en yücesi" olan cennet kapısındaki nöbetçinin ismi.

kısaca, başınıza gelen her türlü olaya razı olmanın ve bunlardan şikayet etmemenin cennetin kapısını açtığını sembolize eder.

(bkz: malik/#36366689)
  • bu beş harfin yan yana gelip bir kelime oluşturması çok ilginç bir görüntü oluşturuyor. ne bileyim, bir "mehmet" gibi sıradan gözükmüyor.

edit: o kadar ilginç ki, 6 harf olmasına rağmen 5 harfmiş gibi görüyorsun falan.
  • kaygısızlarda, burcu eleman'ı kıskandırmak istediği zaman ortaya çıkan tip. üçü aynı restoranda çalışırlar. örnek diyalog şu şekildedir:

burcu: sen şimdi beni üfürükçüye götürüyor musun götürmüyor musun eleman?
    eleman: hayır burcu götürmüyorum
    burcu: peki o zaman ben de rıdvanla giderim. rıdvaaaaan!
    eleman: dur dur tamam ben götürürüm
  • razı, rıza. cennetin kapısını açan.

cehennemin kapıcısı için (bkz: malik).
  • henüz lisedeydi ama senden benden iyi biriydi rıdvan dedi.
    annesi babası arkadaşı ağlıyor mudur hala rıdvan'ın dedi.
    ben her içtiğimde rıdvan'ı düşünüp kahroluyorum dedi.
    bana yazık etmekten bahsetme. yazık olan oldu. rıdvan'a yazık oldu dedi.
    ben rıdvan'a ağlamıyorum, insan öksürünce bile gözünden iki damla yaş gelir değil mi dedi.

baktım ki rıdvan'ın ismi de çok anlamlıymış. o razıymış. belki de cennetin kapısındaymış.

-rıdvan'ın istediği gibi olmayıp, orada onunla karşılaşamayacak birinin sözleridir..
    benim egoya bağladığım "ölüp yok olmayı kabullenememe" durumu belki de rıdvan'ın acısıymış.
    allah rahmet eylesin rıdvan. beni de üzdün. ama arkadaşına yardım et.
  • nasıl ki her kalite eğlence mekanının önünde siyah t-shirt yada takımlı security varsa , cennetin kapılarında da rıdvan isimli melek bulunmaktadır....
    razı olma manasında olup… razı olanın menzilini temsil eder….
    nasıl ki her mahpus zindanında gardiyan varsa …. cehennemin kapısında da (bkz: malik) vardır…
    dünyevi şeyler için benim diyenin menzilini temsil eder….
  • türkiye'de sıkça karşılaştığımız isim

bu bağlamda; rıdvan dilmen'e şeytan rıdvan diye hitap etmek allah'a şirk koşmaktır. meleğe şeytan mı denir?

bir dakika şeytan da bir melek sonuçta,kafam karıştı. şakirt arkadaşlar yeşillendirsin lütfen

(bkz: tüm fenerbahçelilerin cehennemde yanacak olması)
hesabın var mı? giriş yap