şükela:  tümü | bugün
 • bakteriyel rna polimerazın beta alt birimine bağlanıp hücrenin gelişmesini engeller, tüberküloz tedavisinde kullanılır.
 • bakteri hücresinde rna polimerazı inhibe ederek dna sentezini bozan polipeptid yapılı antibiyotiktir.diğer antibiyotiklerden farklı olarak mycobacterium tuberculosis e etkilidir.
  idrar,feçes ve salyayı kırmızıya boyar.
  hepatotoksik etkisi vardır.
 • leprayı da sikertir.
 • (bkz: #45133668)
 • tüberküloz tedavisinde kullanılır ve kullanan kişinin ter ve idrar rengini kullanıldığı süre boyunca kırmızıya çevirir. ilk kullananlar idrar renklerini farkettiklerinde ciddi bir paniğe kapılabilirler.
 • dna bağımlı rna polimeraz'ı inh.eder. bu enzim de transkripsiyonda görevlidir.
 • dna bağımlı rna polimerazı inhibe eder. bu sayede hücre sitoplazmasında dna bağımlı rna polimerazıyla çoğalan pox virüse de etki edebilen bir antibiyotiktir.
 • bakteriyel rna polymerase şeysini inhibe eden antibiyotik. ansamysin ailesinden olan bakterisid antibiyotik. böyle kuru kuru yazıyor bioteknoloji pharmakoloji kitabımda. bu işin içinde olan birisi olarak bu okuduklarım benim için hiç bişey ifade etmezdi. pringles'leri üçer beşer ağzıma atarken sakızı balon yapıp patlatırken okurdum. taa ki kendim tam! altı! ay! boyunca! her! gün! bir! avuç! almak zorunda olana kadar.

  öncelikle tüberküloz olmamak için (bkz: #86364457) , çünkü bu size anlattıklarım sorunları ben hiç rezistansı olmayan bakteri türüyle yaşadım. ki bu bakteri türünün bir de ilaca direnç kazanmış türleri vardır ki o türlere yakalananlar bir daha düzgün kendine gelip insan olamıyorlar. çünkü o türler için tedavisi yetmiş bin euro'ya varan ilaçlar gerekli oluyor (bulunduğum ülkede gayet karşılanıyor bu ilaçlar ama sizi insan olarak bitiriyor tüm duyulara sinir sisteminize kısaca herşeyinize zarar veriyor tedavi bakteriyi öldürecem diye. sizi vursunlar daha iyi bak o derece açık konuşuyorum).

  oküler tüberküloz tedavisi kapsamında kullandığım bir ilaç bu geceleri dehşet panik ataklar geçirmeme sebep oluyordu. ki bu ataklar psikolojik değildi. prospektüs'te nefes alıp verme refleksini etkileyip nefes alıp vermenin sıkıntılı olacağı yazıyordu.

  bu ilaç'tan 15gram alındığında letal doz almış olunuyor ve mideniz çabuk yikanmazsa kesin ölüm demek. hem de canlı canlı farkında ola ola boğularak. korkunç bişey bu. nereden bildiğimi de söyleyeyim bu ilacın bakteriyi yoketmesi için kanda belirli seviyeye ulaşması gerekiyor. tedavinin başından beri maksimum dozda almama rağmen kanımda bir türlü o seviyeye yükselmediği için doktor doz arttirmaya gitti ve sonuç olarak 3,5-4 gram aldım bu ilaç'tan her allah'ın günü. her gece artık öyle uyanmaktan gına geldi, ve intihar fikri bile yakın gelmeye başlamıştı. çıplak sırtımı gece duvara dayamak bi nebze iyi geliyordu.

  resmen ensenizde hissediyosunuz ölümü.

  düşünce ve konuşmanızı da çok tuhaf bir şekilde etkiliyor mesela düşündüğünüz şeyi söyleyemiyosunuz acayip bir şekilde koordine ve sıralama sorunu oluyor. unutkanlık olsun, eklem ağrıları, taşikardi..

  üzerinizde acayip bir pelteklik var hani böyle dilinizde olur ya tuhaf bişey yersiniz de oluşur ya, ha tam ondan. ama tüm vücudunuzda olur mu.
  sonra etrafınızdaki eşyalardan kafanız bir varlık üretir. lan nooluyor dersiniz ama kendinden olur işte aq, sonra odadan odaya geçerken hareket ederken yavaş edersiniz çünkü acaba köşeyi dönünce üstüme bişey gelicek mı diye korkarsınız.
  tedaviyi bitireli altı ay olacak neredeyse hala kalkmadan veya yatmadan önce tuhafça bakinirim etrafima. zihin oyunları şükür geçti. ama insan korkuyor gene.

  en güzeli hiç böyle bir ilaca ihtiyaç duymamak ama yinede iyi ki de var demekten başka bişey gelmiyor.

  edit: antibiyotik çok fena dertlere yol açabiliyor gerçekten.
  bu da dursun surda (bkz: kadıköy'de uzman psikoloğun intihar etmesi) bu kızcağız da iki tane antibiyotik kullanmış intiharından önce, ilgili entriyi bulunca ekliycem.

  edit2: (bkz: #59946590)
 • immünsupresif bir ilaçtır. bu ilaç ppd testini negatifleştirir.

  trombositopeni yapabilir.
 • rifampisin yan etki olarak hafif zincir proteinürisi yapabilir.

hesabın var mı? giriş yap