şükela:  tümü | bugün
 • ya$am boyu ba$i kolluk kuvvetleri ile belada olan bu yuzden habire kacak hayati suren ve de kacak ya$amaktan sagligini yitiren yazar..
 • tarık akanın oynadığı karartma geceleri adlı film rıfat hocanın hayatından bir bölümdür. karartma yıllarında evine gidemeden sokakta yaşadığı günleri anlatır. 70 yaşındayken cidedeki evi jandarma tarafından kuşatma altına alınmış ve yakapaça eskiden mezbahane olarak kullanılan bir yere kapatılmıştır. çınar yayınlarının sahibi oğlu aydındır. oğluna yazdığı epey şiiri vardır. yazardan çok şairdir aslında. sınıf adlı şiiri hapislerde yatmasına neden olan ve kinayelerle dolu harika bir zeka şovudur. stepne takma adını kullanarak dolmuş dergisinde uzun yıllar yazılar yazmıştır.
 • hayatın içinden öyküler yazan yazar ..
 • (bkz: 7 temmuz 1993)
 • çocuklar için yazdığı bacaksız serisi çok güzeldir. bu serideki kitapların:
  -bacaksız kamyon sürücüsü
  -bacaksız paralı atlet
  gibi isimleri vardır.
  sivas katliamının* acısına dayanamayarak katliamdan bir kaç gün sonra hayata veda etmiştir.

  ~ sayın okuyucu, haklı olarak diyebilirsin ki "sivas'ın acısından öldüğünü nereden biliyorsun, yanında mıydın?" bilemem, yalnızca sanırım. asım bezirci'yle (muhtemelen katliamda öldürülen başkalarıyla da) yakın olduklarını tahmin ederim. bir de o sıralar öyle yazılıp çizilmişti. ayrıca asım bezirci, hakkında kitap yazmış.
  (şöyle de bir şeyin farkına vardım, bir şekilde bir kanaate varıyorsun, haklı da olsan yıllar sonra nereden o kanaate vardığını unuyuyorsun, sorgulamaya başlıyorsun.)
 • türkiye'nin en çalkantılı döneminde mizah işini sırtlamış, dolayısıyla defalarca tutuklanmış, sürülmüş, kira köşelerinde çileli bir yaşam sürmüş, hababam sınıfı gibi dev bir eseri yaratmış, bunun dışında sürüyle mizah hikayeleri ve şiirleri de olan dev yazar.

  yönetmeninden oyuncularına, müzisyeninden, klibini çekenlere; herkesi ünlü yapan hababam sınıfı'nı yazmış olmasına rağmen hiç bir yerde anılmamasıyla içimi sızlatan, borç içinde ölen büyük bir çınar. okunmalı, okutturulmalı.

  ayrıca en son, mizahi hikayelerinden oluşan, bir seçki niteliğindeki kitabı satılmışlar, ad yayıncılık tarafından basılmıştır. çok lezizdir.
 • yazdigi romanlardan kastamonu'da gecenler*

  karadenizin kiyiciginda
  sari yazma
  halime kaptan
 • gidişini anlatıyorum

  sen gidiyorsun ya işine yetişmek için
  saçlarını, gözlerini, ellerini
  neyin varsa toplayıp gidiyorsun ya
  her seferinde bir şey unutuyorsun sıcak
  termometrede yükselen çizgi çizgi
  kim bilir nerelerde soğuyorsun

  senin gözlerin var ya kadın kadın gülen
  insan insan bakan göz bebeklerin
  beni tutsa tutsa gözlerin tutar ayakta
  beni yıksa yıksa gözlerin yerle bir eder
  ne gelirse onlardan gelir bana
  çalışma gücü yaşama direnci
  mutluluk gibi kazanılması zor
  mutluluk gibi yitirilmesi kolay

  bir açarsın ki mutluyum
  bir kaparsın her şey elimden gitmiş
 • anilarini kendine has, akici uslubuyla anlattigi kitabi "yoku$ yukari"da hababam sinifi romanini ilk bastirdigi zaman stepne adini kullanmasindan sonra (bkz: dolmu$) insanlarin cogunun boyle bir rus yazari olduguna inanmasini anlatmi$ ve bir sene sonra ikinci cildini bu sefer kendi adiyla yayinladiginda en yakin arkada$larinin bazilarindan bile "hirsiz" damgasi yedigini de mizahi uslubuyla cok guzel aktarmi$tir bize.
 • son siiri;

  elin elime degsin
  isitayim usuduyse
  bosa gitmesin son sicakligim

  tarih 19 kasim 1991.