şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tünelde gitar tamiratı ve bakımı üzerinde uzmanlaşmış biridir. bazen bulduğu ilginç çözüm yolları insanı başta korkutsa da yapıldığında ne kadar haklı olduğunu anlarsınız. gitara iyi bakar, sizin istediğiniz şekle sokana kadar uğraşır. ayrıca ilginç bir yöntem geliştirmiş, müşteri portföyü hazırlamıştır. şöyle ki bilgisayarındaki bir programa, müşterilerinin gitar modellerini, seri numaralarını, varsa grup isimlerini ve fotograflarını kaydetmektedir. böylece gitarınıza, şimdiye kadar ne tür işlemler yapıldığını buradan takip edebilirsiniz.
 • doğa için çal 2'de vokal yapmıştır.
 • tünel'deki mütevazi dükkanında her müşterisiyle arkadaş gibidir. işinin de ehlidir; özdemir erdoğan gibi bir çok ünlü gitar işleri için kendisine başvurur.. kaliteli insan derler ya, öyle bir adamdır.
  gitarımla ilgili soru/sorunum olduğunda her daim kapısını çaldığım rıfat abi'yi doğa için çal'da görünce bir başka mutlu oldum zabah zabah.
 • gitar, keman veya viyolasıyla ilgili problem yaşayan kimselere şiddetle tavsiye ettiğim luthier. pek bir samimi, pek bir yol göstericidir kendisi. itü mezunudur.
 • güzel bir arkadaşım olan, "taaaaaaa" diye kahkaha sesi çıkarabilen muzaffer türenin de kardeşi olurlar kendileri.

  gönül insanı modelinin ailedeki diğer üyesi.
 • "başta..tuzlu........" ibaresi tamamen yanlıştır düşüncesizcedir.çünkü "10 kuruş ama üstelersen yada adamına göre 4 kuruşa olur" gibi bir durum asla olmaz.genel indirim alışkanlığından dolayı 10 değilde 8 olur belki bilemem,ha aynı işi 8 kuruştan daha aza yapan var diyorsan doğrudur vardır,fakat rıfat ustaya gidecek kişi bilsinki sorunu en doğru en temiz en kalıcı en estetik şekilde ve belirtilen zamanda hazır olucaktır.bilirsiniz tr'de büyük markaların yetkili servislerinde dahi bu güven yoktur,aynı malı 3 kere tamire servise gönderdiğimi ve vidasına bile dokunulmayarak"tamamdır bütün testlerden geçmiştir" diye teslim edildiğini bilirim.dostum diye demiyorum işçiliği ve iş ahlakı mükemmeldir,işkoliktir sabaha karşı 3 te dükkanı kapatması bir rutindir.danışmaya bile gelen birine a dan z ye komple sorunun nedenlerini sonuçlarını 20 dakika teklemeden,sanki bir sunum hazırlamışçasına anlatır.alışkanlıkların dışında olduğundan tuhaf gelebilir ama,kendine dijital ortamda müşteri portföyü oluşturmaktadır,muhattab olduğu kişilerin bilgilerini,hatta gitar seri numaralarını bile işler oluşturduğu profile bir de resmini çeker kişinin.ne kadar sevecen biri olduğunu düşünsem de bir gün bu bilgiler sayesinde hepimizi kontrol altına alıp dünyayı ele geçirmesinden ciddi anlamda tırsarım :)
 • bazen sirf dukkaninin yakinindan gecerken muhabbetine ugramayasim geliyor kendisine. isinin hakkini veren bir sahis.
 • tevellüt 28, 15 yıldır gitar çalarım. fena da değilim bu konuda, hatta iyiyim bile diyebilirim niye kasayım.. bu 15 yıllık zaman zarfında üç luthier gördü gitarlarım. üçü de bilinen luthier'ler. ilki yüksel usta, ikincisi ekrem usta, üçüncüsü de rıfat usta.

  ben en çok rıfat ustadan memnun kaldım. bunun nedenleri, sazla sonuna kadar ilgilenmesi ve 'oraya bırak hallederim' işgüzarlığında olmaması. demek istediğim şu; sazınızı luthier'e götürüyorsanız, o sazdaki sorunları da bilmelisiniz. yani sizin canınızı ne sıkıyor? gitardaki sıkıntı ne?.. ilk evvela bunu soruyor size, siz de anlatıyorsunuz böyle böyle diye.. atıyorum tuşe sorunum var ya da akort tutmuyor, fretler kötü, vs.. bunu açıkça anlattığınızda size birkaç çözüm yolu sunuyor rıfat usta. burada da ister istemez maddiyat devreye giriyor. en az iki yol sunar, sizi optimum ve maksimum seviyede tatmin edici çözümleri gösterir. pahalı mıdır? ucuz değildir ama öyle pahalı olduğunu söylemek de hak yemek olur. bir kere sazını emanet ediyorsun, üçün beşin hesabını da yapma hocam. sen ondan en iyi sesi almaya çalışıyorsun nihayetinde.

  üçüncü kere teslim ettim gitarımı. ve 10 üzerinden numaralandırma yap derseniz, 8.5'tan 9 veririm. tabii ki ustanın sunduğu yollardan gitmeniz şartıyla. atıyorum sana 100 liralık bir ücret çıkarmıştır, ama der ki şunları şunları şimdilik yapmayız 50'ye kapatırız. bu da sizi bir yere kadar memnun edecektir, kalkıp da ustaya buradan yaklaşamazsın.

  hasılı iyidir rıfat usta. anlatır eder sorunları, onları nasıl hallettiğini. en önemlisi seni dinler, ne istediğini anlatabilirsen açık açık, sazda yapılabilecek tüm düzeltmeleri sonuna kadar yapar.. dediğim gibi, iyidir adam..
 • çok kaliteli bir insan kendisi. gidin yerinde ziyaret edin , tadından yenmeyen muhabbetlere nail olun. enstrüman mı? bu işin piri zaten o. her türlü gidin.

  : imla
 • tünel'deki en iyi luthier'lerden biridir, doktora gitmiş gibi hissettirir insana. adını, soyadını, nerde okuduğunu, gitarın markası modeli seri no'su gibi bir sürü bilgiyi alır ve bilgisayarına kaydeder. daha önce yaptırdığınız işlemler de görünür sisteminde. temiz çalışır, şu gün şu saatte gel bitmiş olur der ve kesinlikle bitirir. en ucuz değildir ama işini iyi yaptığı için enstrümanımı rahatlıkla emanet ederim kendisine.