• 50 cent' bu film hakkındaki bir ropörtajda "bana sorarsanız, ben yeni denzel washington'ım" demiş. ben de "hee olur" dedim. "zaten aktör dediğin goril gibi olmalı".

edit: burada amacım 50 cent'in fiziksel özelliğiyle veya gorillerin genel tavrıyla dalga geçmek değildir. sümme haşa, rabbimizin bahşettiği özelliklerle alay edene azab vardır. amma lakin ki öyle değildir, çünkü elli sent adındaki mü'min kardeşimiz kendini kibir dolu bir ifadeyle denzel vaşington'a benzetirken bir noktayı atlamıştır. vaşington ağabeyin karizması etseterası bir yana, kendisi oldukça hırbo tavırlara ve zeki, kitleleri peşinden sürükleyen bir protagonist olamayacak kadar da hantal bir görüntüye sahiptir. yoksa kaslı maslı adam işte, allah sevdiğine bağışlasın. *
  • sevgili takimim fenerbahce gibi olan bir film. oyuncular iyi, butcesi yuksek, filme gitmek icin can atan cok hayran var. fakat vasat bir yonetmen ve kurgu yuzunden siradan bir film olmus. aynen su aralar fenerbahce'nin oynadigi siradan futbol gibi.
  • iz birakmayan, senaryosu bilindik, sonu anlasilir bir hollywood fotokopisi.
    iki efsaneyi karsilikli doktururken izleme imkani verdigi icin yine de gorulesi.
  • dedektif dedeler.
  • bundan daha kötüsünü pacino'ya pelerin niro'ya tayt giydirerek çekebilirsin.
    onu da çekse çekse joel schumacher çeker.
  • heat beklentileriyle izlediğim, ancak and justice for all dinledikten sonra st anger dinlemiş birisinin yüz ifadesi ve ruh haletini bana kazandırmış bayık film.
  • --- spoiler ---

--- spoiler ---
    baştan beri katili de nirosanmamızı sağlamaya çalışan siyah beyaz video kayıt sahnesi göz hizasından yapılan bir çekimdi.ancak finalde görüyoruz ki bu kayıt tavandaki güvenlik kamerasından yapılmış.
    göz hizasının bir kaç metre üstünden o kadrajın imkansız olduğunu anlamayacak yetenekte bir yönetmen (bkz: jon avnet) tarafından yapılmış sinema filmi righteous kill
    ayrıca de niro'nun mimikleri kayıtta kendinden eminken kaydın nasıl olduğunu anlatan sahnede oldukça şaşkın ve tedirgin...
    ve yine son olarak galiba türk sinemasına haksızlık ediyoruz.
    --- spoiler ---

--- spoiler ---
  • sadece bir kere izlenebilecek bir filmdir. cunku sonunda olan olay filmin butun tatavasini gozler onune suruyor. ondan sonra bir daha izlemenin anlami kalmaz.

bazi filmer boyledir. yarattigi heyecan, ilgi alaka filan sonunda olan olayi bilmemenize baglidir. fikra gibi yani, dunyanin en iyi, en komik fikrasi bile iki kere dinlenince anlamsizdir.

ote yandan, misal, saving private ryan veya gladiator boyle degildir. o kadar savas sahneleri, goruntu ve ses efekleri vardir ki, elli kere de izlesen izlersin.

bunun disinda, gercekten oyunculuklar super. ozellikle al pacino super. adam uyusa geberdi zannedersin, o kadar yaslanmis, yuzu haritaya donmus, ama bir oynuyor ki dehset. robert de niro is her zamanki gibi, dalga gectigi veya kizdigi sahnelerde oyunculugunun zirvesinde adam.

bu ikiliyi bir arada son gorusumuz buyuk ihtimal, guzel bir film velhasil-kelam.
  • --- spoiler ---

"ölmeyen rus"un bardaki araç muhabbetine al pacino'nun cacık olması ve sonunda de niro ile karşılıklı "da" laşmaları filmin en güzel sahnesidir.

--- spoiler ---
  • -most people respect the badge. everybody respects the gun...
hesabın var mı? giriş yap