• amsterdam’ın en büyük müzesi. resim, heykel, seramik eserleri görmek mümkün. müzenin katları yüzyıllara ayrılmış. 16. yüzyıl, 17. yy, 18. yy şeklinde.

bu arada bina, amsterdam centrall istasyon binası ile benzerlik gösteriyor çünkü mimarları aynı : pierre cuypers. müze 1885 yılında açılmış.

biletler 20 euro. bütün günü ayırmanız gerekiyor fazla büyük. biletleri internetten alabiliyorsunuz. daha hızlı oluyor. gün içinde ziyaretçi çok her yer sıra oluyor. mümkünse sabah 9-10 gibi gidin. cuma ve haftasonu gitmemeye çalışın.

müzeyi gezmeden önce müzenin uygulamasını indirin. uygulama içinde turlar var. müzeyi istediğiniz gibi gezmenizi sağlıyor. higlights adındaki turu takip ederseniz müzenin en önemli eserlerini görürsünüz. 23 eseri bu tura koymuşlar ancak büyük bi bina olduğu için kolay bitmiyor bir iki saatinizi alıyor. turda sesli anlatım var. hatta daha ayrıntılı ekstra bilgiler de veriyor. ya da her katın (yani her yüzyıla özel ) higlights turları var ilgili katlardaki önemli eserleri gezebilirsiniz. ama biraz uzun olur. parayla satılan audio turlara hiç gerek yok kısaca.

bu arada 1. katta 1.3 numaralı galeride (rembrandt’ın the night watch eseri karşınızdayken soldaki salondan bi aşağı kata inin. girdiğiniz odada seramikler var. sağındaki küçük oda). jean baptiste vanmour tarafından resmedilen osmanlı imparatorluğu’nun lale devrine ilişkin resimler var. jean baptiste vanmour istanbul’da görevlendirilen hollanda büyükelçisi cornelis calkoen’in yanında istanbul’da uzun süre kalmış. galeride ııı. ahmed, nevşehirli damat ibrahim paşa, patrona halil’in portreleri ile at meydanı, hünkar iskelesi ve istanbulluların günlük yaşantılarına ilişkin ilginç resimler var. hatta lale devri patrona halil isyanı ile bittiği için, daha sonra ı. mahmud zamanında patrona halil’in öldürülüşünü de resmetmiş. beni en çok etkileyen istanbul’un o dönemdeki günlük yaşantılara ilişkin resimleri. bizde resim sanatı olmadığı için padişahlar dışında elimizde pek portre ya da resim yok. bilmiyorum tek resmeden jean baptiste vanmour mudur ama bana çok kıymetli geldi. yolunuz düşerse mutlaka görün.
  • 10 milyonuncu ziyaretçisi geceyi rembrandt'ın gece devriyesi'nin önünde yatarak geçirmiş.

ne muhteşem bir ödül!

haber
  • burası ziyaret edilip, rembrandt'ın the nightwatch'ı görüldükten sonra yürüyerek iki dakika mesafedeki van gogh museum'a gidilir. böylece bir nevi sanatsal hac farizası yerine getirilir.

the nightwatch, biraz öküzce bir tabir olacak ama, kocaman bir resim. geyikli duvar halısından bile büyük. asıl öküzlük zamanında*, resim asılmak istenen yere sığmadı diye iki yanından epey bir kısmını kesmektir tabi ki.

ha öküzlük burada da bitmiyor, ikinci dünya savaşından sağ salim çıkan resim, daha sonra birisinde bıçakla kesilmek birisinde de kostik asit dökülmek suretiyle iki kez saldırıya uğramıştır.

tablonun kendisine gelince şöyle ifade etmeye çalışayım: ışık ve gölge gerçek hayatta bile beni bu resimdeki kadar etkilemedi. rembrandt abim! bunu neyle render ettin, pixar mısın nesin, vray ile mi yoksa brazil ile mi render ettin? diye soruyor ve bir link veriyoruz efem:

http://www.rijksmuseum.nl/…mages/aria/sk/z/sk-c-5.z
    (tablonun kenarlarından kırpılmış ve saldırılar sonrası onarılmış görüntüsü)

bonus:
    van gogh museum bir meydanda bulunuyor. bu meydanda, rijksmuseum ile van gogh museum arasında bulunan küçük cafe/sanat evi arası dükkandan bu iki müzeyle ilgili kitap, poster vs bilimum materyal bulunabiliyor.
  • hollanda' daki en büyük sanat ve tarih müzesi. resimden heykele, duvar halısından mobilyalara, savas kostumlerinden silahlara kadar bircok şey vardır icinde. eski tarz ve görkemli mimarisiyle dikkat ceker, van gogh müzesinin yakınlarındadır. amsterdamdadır.

ortasındaki kemerin altındaki geniş fakat kısa tünelde müzisyenler calar, ses akustikte cok güzel duyulur. bisikletle icinden gectiğinizde birden konser salonuna dalmıs gibi hissedersiniz.

http://rijksmuseum.nl/
  • genel itibariyle 17. yüzyıl eserleri, daha doğrusu rembrandt eserleri ve çevresine serpiştirilmiş başkaca eserlerden ibaret müze. kocaman bir gemi maketi ve iki tane bulunan birbirinden güzel minyatür ev kesiti(bunun sanat camiasında kabul görmüş adını bilmiyorum) için dahi gidilir. bir tane de atlı zırhı var, o da güzel. onun haricinde, porselen hiç hazzetmediğim bir şeydir, bi dolu var. resim ise çok hazzettiğim bir şey ama yine de ciddi beklentilerle gidilmemesi gerekir diye düşünüyorum. roma, paris gören bir insan için müzenin çapı, çeşitliliği ve eser kalitesi tatmin etmeyebilir. esasen "muhteşem" denmiş olmasaydı bana, belki daha çok beğenirdim. hep daha etkileyici bir şeyler göreceğim düşüncesiyle dolandım durdum. sanıyorum en çok aklımda kalan "hendrick avercamp"' ın "winter landscape with skaters" isimli tablosuydu. içinde binbir tane ayrı figür olan, her birinin ayrı bir şey yaptığı sevimli bir tablo. night watch* tabi ki çok güzeldi, bunu demezsem döverler zaten beni.

https://www.rijksmuseum.nl/…ages/shop/product/07022

bu müzeye biletleri isterseniz centraal station' un hemen karşısında bulunan turizm enformasyon bürosundan alabilirsiniz. hatta muhakkak öyle yapın. fiyat aynı ama bileti buradan alırsanız müze girişindeki kuyrukta beklemeden içeri gidebilirsiniz. kapıdaki görevliye bileti göstermeniz yeterli, en az 20 kişinin önüne geçtim bir kalemde.

http://www.amsterdam.info/tips/touristoffice/

ben demesem gitmeyecekmişsiniz gibi yazayım, hemen yanındaki van gogh museum' a da muhakkak gidin.
  • 13 nisan'daki muhteşem açılışı ile amsterdam gezi programlarının baş kösesine tekrar yerleşmiş müzedir.
    sanki zannedersin rockn coke a katılıyormuşcasına mahşeri bir kalabalık, museum plain üzerinde sıraya girmiş beklerken bir tarafta djler, diğer taraftan kraliyet bandosunun gösterileri ile 1,5 saat bekledik. açılış günü sınırlı sayıda resmi dolaşabiliyorduk, ertesi gün tekrar gidince müzenin büyüklüğünü tam olarak kavrayabildim.

müze bir british museum kadar büyük. özellikle en üst kat orta holde art arda masterpieceleri sıralamışlar, en sona da the night watch 'ı koymuşlar. herhalde en son bu kadar başarılı eserleri the art ınstitute of chicago da görmüştüm.

akıllı telefonunuz varsa, tourguide almanıza gerek yok, ücretsiz wirelesstan applikasyonunu indirin yeter. app i yapan arkadaşları bulup anlından öpmek istiyorum, adamlar bir resim için 2-3 audi yorum, ayrıca resim içeri ile ilgili hollanda kültürüne ait bilgilerde vermişler.
  • hayatımda gittiğim en güzel yerlerden birisi olan mest edici müze. bildiğim eserleri yakından görmek bir yana müzenin hakkını vererek gezmek sanırım günler alır. kesinlik tekrar gelip ziyaret etmek istiyorum
  • muzenin -bence- en ilgili cekici koleksiyonlarindan biri, bebek evi koleksiyonudur. her ayrintisi ince ince islenmis, odalarin her turlu esyasi usenmeden ve buyuk bir ozenle yapilmis bu evler, 17. yuzyil hollandasinin aristokrat evleri ve yasam bicimi hakkinda epey fikir verirler. oldukca yuksek (2,5 metre civarinda) olduklari icin muze yonetimi bi guzellik yapip onlerine portatif merdivenler de koymustur, boylelikle her kati yakindan inceleyebilirsiniz.

ayica (bkz: museumplein)
  • tüm koleksiyonlarını sanatseverlere açan güzel müze. içeriklerin hepsi indirilebilir ve yüksek çözünürlüklü. hemen üye olup içeriklere bakabilir, beğendiklerinizi indirebilirsiniz.

koleksiyona ulaşmak için önce üye oluyoruz, sonra anasayfada "now on view" kısmına tıklıyoruz. en son açılan sayfada en altta "explore the collection" yazan yere tıklıyoruz ve koleksiyonlar önümüzde.

birkaç güzel örnek:

1

2

3
  • bu mimari tarzın adı nedir tarihi nedir bilmiyorum ama çok hoşuma gitti müzenin binası.
    şahane bir yapı.
    amsterdam genelinde de bu binadaki gibi dış cephesi turuncu örme taşla yapılmış çok güzel özgün yapilar mevcuttu. paris'teki ihtisamli 15-16-17. yüzyıl mimari eserlerini ilk gördüğümde büyülenmiş gibi olmuştum. bazen bütün sehrin benzer yapılarla bürünmesini eleştiriyorlar ama hepsi güzel, bunun nesini eleştiriyorsun? aynı mantıkla amsterdam'daki yapilar da eleştirilebilir ancak bu eleştiriye de iştirak etmem çünkü bu yapilar da estetik açıdan gayet güzeller.
hesabın var mı? giriş yap