*

şükela:  tümü | bugün
 • ukrayna'nin en zengin isimlerinden biridir, devlet yönetiminde olmamasina ragmen onun için gizli iktidar sahibi yorumlari yapilmaktadir.. türkiye'de pek taninmamasina ragmen özellikle antalya'da birçok turizm yatirimi bulunmaktadir * *

  shakhtar donetsk takiminin da sahibidir kendisi
 • 10 yıl öncesine kadar oleksandr bragin'in çömezidir. bragin statta bombalı bir saldırıda ölünce başkan o olmuştur. suikast saatinde, 'ben rezerv takım maçından geliyorum' diyerek statta olmaması şüphe konusudur.
 • 1996 dan beri shakhtar donetsk in başkanlığını yapan ukraynalı "flu"(karanlık da olabilir) iş adamı. tatar asıllıdır. ayrıca ukraynanın en zengin kişisi olduğu söylenir.
 • alenen butun donetsk sehrinin sahibidir. sehirde ki her cafe her buyuk otel her sirket onundur.
 • kendisi kömür madenleri sahibidir. ayrıca ukrayna'nın en büyük çelik şirketi olan kryvorizhstal de bu adamındır.
 • 3 kuşak donetsk'li biri, kendisinin "bul karayı al parayı" oynatarak kariyerine başladığını söyledi ki, o an anladım geyikçi her ülkede geyikçi.

  adam alenen mafya lideri ama donetsk şehrinin kayda değer bütün eserlerini (stadyum, parklar, restorasyonlar) o yaptırdığı için donetskliler kendisinden sempati ile bahsediyorlar.
 • kazan tatarıdır ve kazan tatarlarının bir kısmı gibi rus çarlığı döneminde ailesinin ortodoksluğu kabul etmesi muhtemeldir, bir ihtimal müslüman bir ihtimal ateisttir. ama kendisi bir `homo sovyetikus` olduğuna göre dini meseleler ancak dünyevi işlerle alakalı olduğunda önemli olmaktadır. ukrayna'nın belki de en son görülmesi gereken gri kenti donetsk'in de içinde bulunduğu ukrayna'nın maden bölgesi donbass'ta birçok madenin, fabrikanın, bankanın bu cümleden futbol takımının da patronudur. ukrayna'nın en çok okunan gazetesi sevodnya'nın ve en çok izlenen kanallarından ukraina'nın da sahibidir. daha birçok "en" in de sahibidir. buna binaen iktidardaki bölgeler partisinin de en büyük finans kaynağıdır. donetsk'in madencileri manasına gelen şakhtyör donetsk takımı ukrayna'daki ligde açık ara öndedir ve ezeli rakibi olarak lanse edilen dinamo kiev'in fersah fersah ilerisindedir. ukrayna'nın rusça konuşan bölgesinden çıkan bu kazan tatarı milyarlarca dolarlık serveti sebebiyle sadece ukrayna'nın değil dünyanın da en zengin adamlarından biridir.
 • şahtar alıp yürüdüyse, dinamo kiev'e rakip olabildiyse bu adam sayesindedr.
 • 2012 yılında dünya'da servetini en çok artıran 10 kişi arasına girmiş. serveti 6.8 milyar dolar'dan 21.6 milyar dolar'a çıkmış.