şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: rint)
  (bkz: rindane)
 • almancada sığır, manda, öyle o cinsten güzel bir hayvan. (bkz: rinderwahn)
 • toplum duzenine uymayan,karsı gelen kisi.
 • yahya kemal'in, ölüm âsûde bahar ülkesidir rinde ve bir arslan esniyor gibi engin vakar ise/rind'in belaya karşı kayıtsızlığındadır şeklinde yoğun tanımlarına konu olmuş insan tipi. genelde zeki ve yaratıcı olurlar. büyük oranda tembeldirler. aslında, yaşamda var olduklarını uğraştıkları işte deli gibi çalışarak göstermekten başka seçeneği olmayan ortalamalar ölçüt edinildiği için tembel addedilirler. zihinsel çabaları bedenlerinden çok çok önde gider. işret'e düşkünlükleri çoğu kez, ayik olmayi istememek'ten ileri gelir.

  (bkz: şevki bey)
 • soguk bakislariyla korkunç karanlik gecelerin sessiz müdavimi , gündüzleri ise farkli bir kimlikle gündüzlerin dünyasina süzülen postmodern bir vampir,sark ülkelerinin büyülü gizemlerine dokunacak kadar tarihin dehlizlerinde yasayan,melankolik ve tatli komik-ayni zamanda kemal sunal hayrani olan- genç aydin.
 • bir kimsenin uzun tecrubelerden sonra kendisini dis tesirlerin tahhakkumunden kurtarmasiyla erisecegi mertebe.hafiz'da rintlik bir nevi feylesofça davranis olmasina karsilik sadi 'de dine karsi laubali, ici kotuluklerle dolu manasinda kullanilir..daha teferruatli bilgi icin (bkz: zahid)
 • zahid in tersi.
 • bu adam hakkinda bir tanim mi istiyorsunuz? aliniz:

  bu herif oyle bir $eydir ki yollarimiz ilk olarak 92 yilinda kesi$mi$ ve bir daha asla ayirilamami$tir. neden ayrilsindir ki? bu adamdir ki 2. siniftan* beri en yakinimda olmu$tir hep. 3. sinifi hatirlarim ettigimiz kavgalari... misalen:

  rind karde$imiz ilkokul ikinci sinif ile uçuncu sinifi baglayan yazda hitler'in mein kampf'ini okumu$tur ve arada "beyaz irk saf irktir" gibi çiki$lar yapmaktadir çocuk haliyle. ben ise o bunu hayat bilgisi dersinin ortasinda soylediginde siranin ustune firlayip, 'yurdumuz kamyoncularinin jantina ta$ siki$mi$ i$areti' e$liginde "bok heriiiif!" demekteyimdir... (hala hatirliyorum... goruyorsunuz degil mi? zamaninda sansur bile kullanmazmi$im... bilal diye bir çocuk da vardi sinifta ne oldu kim bilir...) buralardan yola çikan arkada$ligimiz bebe militanligindan siyrildigimizda çok daha zengin bir hal almi$tir.

  sonra istanbul levanten ru$tiye ve idadisinde suren sinif arkada$ligimiz her ne kadar onun tm benim fm seçmem ile teneffus/derskirma/okul çiki$i içmeye gitme arkada$ligina dokulmu$ gibi gorunse de, oyle degildir, otedir, yucedir....hatta ve hatta mezuniyet sonrasina da geçmi$tir ki bu beni her du$undugumde buyuk bir kivançla doldurur.

  alemlerin deli muzisyeni yeni gugukçusu bu 'bence dunyanin en degerli insanlarindan biri' ile ilgili olarak diyebilecegim $ey ancak ve ancak "kavunlari koruyun! istirham pa$a ornitorenk dagi mevziinden taaruz'a geçti" olabilir...

  bu kadardir aciz $ahsimin verebilecegi tanim.

  ornek olarak "tfikerim lan!" derim ve kapatirim mevzuu'yu arkada$ligimizin hiç kapanmayacagini bilerek.

  ha ayrica susami$ $ahislar için eklerim:

  eski bir altinci nesil yazar.

  edit: yeterince açik olmami$ herhal bu adam fa$ist falan degildir, bilakis fa$izm'e olabilecek en uzak noktalarda uzun e$ek oynamaktadir fikirleri. soyledik gerçi ama, can karde$im hakkinda yanli$ bir intiba'ya kapilmayasiniz diye tekrar ediyoruz.
 • bir öteki okuma ve şirin baba sayesinde karşımdaki kalkık kaşların beni bir meraklı çocuk edasıyla inceleyişinin ardından, uçakta yanıma oturan, harran ovası manzaralı surlarda birbirimizn rakısına meze olduğumuz adam.

  bohem bir yaşantı ardında gizli düzenli bir gelişim ve ilerleyiş;dibe çöküyor(kendi kullanmıştır bu sözü) gibi görünen aslında büyüyen görüntüsünün çukur bir aynada aksi.

  bohemlik, hayatı başaramamaktan bir kaçış olarak değil; hayatı (mekanı ve zamanı) zaten onu hakkıyla yaşadığı için çok kolay bir üstünden gelişle becermenin de ötesinde belleyebildiği için, üstüne en yakışan kostümdür; alnına en yakışan yazıdır bu adamın.

  çapkınlığı ise aşık olmasındandır. üstelik tüm kadınlara değil, sadece bunun kıymetini bilememiş birine.

  o kimi zaman mavi kimi zaman yeşil gözlü bir devdi (bkz: alişin cici dedesi)
  minnacık bir kadını sevdi
  mini minnacıktı kadın
  rahata acıktı kadın

  (bizse asmalımescit'te bir asmanın dalına tutunmuştuk alişle
  bir badehane avazımız çıktığınca şiir okuma gecesinde)
 • çağcıl bir derebeyi olarak zamanın aristokratıdır kendisi-ne kadar yaşadığı zamanın insanı olmamak konusunda ısrar etse de ruhu-, bir şair ideasının hafif görüntüsünün altında kasırgalar estirebilen güçlü bir ruha sahip kararlı ve ancak bir derebeyinin sahip olabileceği bilgi haznesine sahip yarı dahi bir ayaklı kütüphanedir bu adam.