şükela:  tümü | bugün
 • fransız agronomist max ringelmann 1883 yılında grandjouan tarım kolejinde gruplar halinde bir deneme yaptı.

  1883’de gerçekleştirilen ip çekme deneyi ilginç bir sonuç verecekti: ipi çekenler ne kadar çoğalırsa, her bir çekenin sarfettiği kuvvet de azalıyor ve 8 kişide yüzde 50’ye düşüyordu! çok uzun bir süre öncesinden biliniyorduysa da, tez, bilimsel olarak ilk kez fransız agronom max ringelmann tarafından kanıtlanmıştı: insan tembel. özellikle de fark edilmediğini sandığı zaman. ringelmann’ın şık deneyi, yirmi öğrenciye tek başlarına ve gruplar halinde beş metre uzunlukta bir ipi çekmelerini isterken ipin diğer ucuna bir dinamometre (kuvvetölçer) yerleştirmesine dayanır.

  bu alet deneklerin harcadıkları kuvveti gösteriyordu. ipin ucundan iki kişi çektiğinde iki deneğin harcadıkları ortalama kuvvet, tek başlarına harcadıklarının % 93’üne eşitti.

  üç kişide bu oran % 85’e, dört kişide % 77’ye düşüyordu. ve tembellik halkası bu şekilde, sekiz kişilik grupta herkes kendi kapasitesinin sadece yarısı kadar kuvvet harcayana dek devam ediyordu. psikologlar bu etkiyi bugün ringelmann etkisi olarak adlandırırlar.
 • maximilien ringelmann isimli fransız bir mühendis tarafından ileri sürülen "bir gruptaki birey sayısı arttıkça gruptaki her bireyin verimliliğinin düşeceği" teorisidir.
 • sosyal ilişkilerden örnek verilecek olursa en kaliteli sohbet ikili sohbettir. gözlemlediğim kadarıyla; insanlar, kendilerini birebir kaldıklarında daha fazla açıyorlar, kendilerinden daha fazla bahsediyorlar. daha iyi dinleyip, daha iyi konuşuyorlar. enerjiyi tek kişiye odakladığı için de verim daha fazla oluyor. ancak gruptaki kişi sayısı arttıkça bu durum gitgide azalıyor. içedönük bireylerde de dışadönük bireylerde de durum böyle.
 • uzun uzadıya anlaşılmaz terimlerle açıklamaya gerek yok.
  atalarımız zamanında durumu tespit etmiş.
  nerede çokluk orada bokluk denir buna.
 • bir türkün bir saatte bitirdiği bir işi iki türk iki saatte bitirir. üç türk bitiremez.
 • birim alandaki toplam zeka daima sabittir kuramını doğuran hede.
 • ''nerde çokluk orda bokluk '' teorisiyle kardeştir bu teori.
 • yusuf has hacip kutatgu biligde bu durumu açıklamıştır.
  bir işi iki kişiye buyurma. ikisi de birbirinden bekler yapmaz.

hesabın var mı? giriş yap