şükela:  tümü | bugün
 • 1974 de dunya ikincisi, 1988 de avrupa sampiyonu olan hollanda milli takimini calistirmis olan nazi gorunumlu teknik direktor. total futbolu ilk uygulatan teknik direktor olarak da bilinir.
 • 1988 avrupa futbol $ampiyonası'nda me$hur hollanda milli takimini $ampiyonluga ula$tiran teknik adam. limonla arkaya yatirdigi saclari en cok dikkat ceken ozelligidir. ayrica 1988 turnuvası final macinda marco van basten'in attigi o unutulmaz golden sonra ayaga kalkip elini agzina goturup, sessiz sinema oynasak '' bu ne lan $imdi'' diyecegim hareketi unutulmaz.

  muhtelif kaynaklarda total futbolu uygulatan ilk teknik direktor olarak gecer. (bkz: hollanda milli takimi/@willy van der kerkhoff) kimilerine gore ise total futbolu ilk olarak macar milli takımı 1950'lerde oynami$tir. (bkz: josef bozsik/@arvo)
 • 1928 doğumlu hollandalı futbol adamı. bu sabah itibarı ile kaybettiğimiz üstâda değinelim. michels ajax ile bir tutulur. önce yıllarca amsterdam ekibinin formasını giymiş ardından kulübün başına geçmişti. oyunculuk hayatında iki kere şampiyonluk tatmış bir forvetti. unutulmaz 7 mayıs 1950 heerenveen ajax maçında da sahadaki yerini almış, abe lenstra duvarına çarpmıştı. ajax forması ile 264 maçta 122 golü vardır, unutmadan ekleyelim.
  asıl ününü ise antrenörlüğüne ve icadına, total futbol, borçludur. bu icat onun olmakla beraber, 1950lerde esmiş macar millî takımının da benzer bir mentaliteye sahip olduğu bazıları tarafından vurgulanmıştır. dört sezon jos ekibinin başında bulunduktan sonra, 1965 yılında ajax'ının başına geçmişti. yavaş yavaş kafasındaki sistemi uygulamaya başladı. ona göre her oyuncu her mevkide görev yapabilmeli ve geçici de olsa oyuncuların yerleri değişebilmeli idi. oyuncuları tarafından bile yer yer anlaşılamamıştı michels. barry hulshoff'un hocasını başta anlamadığını ve bunu açıkça söylediğini ifade etmeliyim. aslında belki de barry, bunu itiraf edebilen tek isimdi ya neyse. elinde çok yetenekli oyuncular vardı ve onları dantel gibi işlemişti. arka arkaya hollanda'da şampiyonluklar, kupalar kazandı. feyenoord ile girdiği amansız yarış hem sistemini mükemmelleştirmiş, hem de hollanda futbolunu oldukça kuvvetlendirmişti. 28 mayıs 1969 ajax milan maçında catenaccioya boyun eğdiyse de, devrimin kokusu çıkmıştı, futbolda yeni bir devir başlıyordu. 2 haziran 1971 ajax panathinaikos maçı ise manifestonun ilânı olmuştu. anlayış farklı, kültür farklı idi artık. bu zaferin üstüne michels, kimsenin beklemediği bir şekilde barcelona'nın yolunu tuttu. yer yer polemikler yaşadığı sarı faresi ile antonio gaudi'nin şehrinde buluştu. 1974 almanya dünya kupası için hollanda'nın başına getirildi. turnuvanın en sıkısı, tadından geçilmeyen, formasına kurban olduğum ekibi finalde ev sahibinin karşısına çıkmıştı. 7 temmuz 1974 almanya hollanda maçını her seyrettiğimde gözüm dolar ya neyse. o gün hollanda oynadı ve almanya kazandı. sepp maier'in checkpoint maier kesildiği maçta, hollandalı arkadaşlar johnny rep'in de dediği gibi ikinci golü atmayı unutmuşlardı. michels elindeki muhteşem isimlerle kupaya ulaşamamıştı; merhaba hüzün düşer akıllara burada. ne de olsa futbol doksan dakika sürer ve almanlar kazanırdı. futbol savaştır sözü de o günlerde michels tarafından zikredilmişti. hollanda millî takımı'ndan kopup sahadaki herşeyi johancığına tekrar kavuştu barcelona'da. bir sene ajax'ın başına geçtiyse de, ardından katalanların devine geri dönmüştü. amerika'ya açılması ise los angeles aztecs sayesinde olmuştur. para pul kazanıp, 1980 yılında 1 fc koeln'ün başına geçti. kazandığı bir adet dfb pokal onu kesmemişti. almanya'ya 1989'da bizim yıldıray'ın eski takımı için bir daha döndüğünde ise bambaşka bir ünvân ile taçlandırılmıştı. 1988 avrupa futbol şampiyonasının muzaffer teknik adamıydı o zaman. şampiyonada parlayan kendisi gibi yine bir ajax'lı forvet olacaktı. 90ların başından beri artık sadece izleyici. arada bir kameralar takılsa da, nedense spikerlerimiz adını söylemiyorlar. en çok da gücüme giden bu ya, sen futbolun rengini değiştir ve sözüm ona bu işin içindekiler tarafından tanınma. kim anlaya ki, bu işten anlayanlar düşman kardeşlerde oynayan topçuları bile aynı takıma koymuyorlar mı...
  (bkz: in memoriam)
 • 9 $ubat 1928 amsterdam doğumlu, 1999 yılında fifa tarafindan yüzyılın teknik direktörü seçilen efsanevi futbol adamı. 1965-71 arasında çalıştırdığı ajax ile 1966, 67, 68 ve 70 de hollanda ligi şampiyonluğunu, 1971 de de şampiyon kulüpler kupası nı kazandı. 1967-68 sezonunda ajax ligde 122 gole ulaşmıştır.

  ayrıca total futbol anlayışının teorisyeni ve uygulamaya geçiren kişisidir. hücum oyuncularından savunma yapmalarını aynı zamanda da savunma oyuncularından hücum yapmalarını isteyen ilk teknik direktördür (toplu savunma toplu hücum).

  yani "dört adam defansa, beş adam hücuma, aurelio yu saldım çayıra mevlam kayıra" gibi bir düşünce içerisinde olmamıştır asla rahmetli.
 • henüz ajax'taki ilk yıllarında bill shankly'nin liverpool'unu çok rahat geçmiş eski teknik direktör.

  1966-67 sezonu şampiyon kulüpler kupasında çeyrek finalden önceki turda ajax ve liverpool karşı karşıya gelmişti. ajax'ın avrupa kupalarında çıktığı ilk büyük maç da diyebiliriz. ajaxlı oyuncular rakipten korkuyordu ve shankly de takımına fazlasıyla güveniyordu. 7 aralık 1966 tarihinde amsterdam'daki maç liverpoolluların hiç beklemediği şekilde sonuçlanmıştı: 5-1. ajaxlılar şaşkındı ve sonuca rağmen deplasmandaki maç için korkularını sürdürüyorlardı. shankly ise ingiltere'de 7 gol atabileceklerini iddia ediyordu. 1 hafta sonra oynanan maçta sarı fare'nin golleriyle maç 2-2 bitmişti ve ajax çeyrek finale çıkmayı başarmıştı.

  çeyrek finalde rakip çek temsilcisi dukla prag'dı. hollanda'daki ilk maç 1-1 bitmiş, deplasmandaki maçta da son anlara 1-1 girilmişken ajaxlı soetekouw'un korner sırasında kendi kalesine attığı golle turu kaybetmişti ajax. yurda dönüldüğünde katı disipliniyle tanınan michels'in yaptığı ilk iş, soetekouw'u satış listesine koymak oldu ve şanssız oyuncu bir daha ajax forması giyemedi.
 • tarihin en iyi td lerinden birinin, belki de en iyisinin hakkında bu kadar az entry girilmesi şaşırtıcı
 • this book is a medium through which l am trying to share my knowledge and experiences with my fellow coaches.

  antrenör arkadaşlarıma hediyemdir kitabım diyor.

hesabın var mı? giriş yap