şükela:  tümü | bugün
  • yönetmen howard hawks'ın yönettiği son filmidir. 1970 yapımı olan film western türündedir ve başrolünde efsane john wayne yer alır. filmin müziklerini jerry goldsmith yapmıştır.
  • usta yönetmen howard hawks'ın john wayne'li western filmi. bu filmden 11 yıl önce hawks gene wayne'in başrolünde rio bravo'yu çekmişti. şahsen bu filmi çok sevdiğimden rio lobo'ya da gene kaliteli bir klasik beklentisiyle başladım ama ne yazık ki 11 yıl sonra hawks iyi bir filme imzasını atamamış (arada el dorado diye gene wayne'li, bir film yapmıştı, bu film de lobo'dan iyi). rio lobo eğlenceli bir film, sorunlarına rağmen sıkmadan izleniyor ama iyi bir film olduğunu söylemek güç. ne karakterlerin işlenişi farklı ve iyi, ne filmin kötüsü iyi yazılabilmiş, ne de iyilerle kötülerin mücadelesinin hakkı verilebilmiş. bir de yetmezmiş gibi aksiyon sahneleri gülünç olmuş. çatışma sahnelerinin iyi olduğu söylenemez. velhasıl hawks-wayne ikilisi bu kez rio bravo'nun çok gerisinde kalmışlar. bu arada filmin çok geçmeden rio bravo'yu tekrarlamaya başlaması da iyi bir intiba bırakmadı bende.

    edit: şimdi triviaları okudum da hawks, wayne'e "rio bravo'yu ikinci kez yeniden çevireceğim" demiş. yani bir remake olarak tasarlanmış lobo. ama vizyona girdiğinde hem iyi bir hasılat elde edememiş, hem de kötü eleştiriler almış. neticede hawks'ın son filmi olmuş. bir de hawks, robert mitchum'ın oğluna 2. başrolü verdiği için vizyondan sonra pişman olmuş. normalde mitchum'ı istemiş ama aktör emekli olduğundan bu kez hawks'ın teklifini reddetmiş, yönetmen de aktörün oğlunu projeye dahil etmiş. öte yandan wayne kendisinden rol çalan jack elam'a kızıp onu the train robbers filminin kadrosundan çıkarmış. bu komikti ama... daha komiği wayne'den 30 yaş küçük olan elam'a yaşlı adamın oynatılması. wayne demişken... aktör çekimler sırasında sürekli hastaymış. bir de annesini kaybetmiş. çekimler tamamlanınca da kardeşi de ölmüş. film gişede battığından, "şişman ve yaşlı wayne komutan rolleri için uygun değil" eleştirileri de geldiğinden wayne asker rollerini bir daha oynamamış. bir de westernin ustası john ford da seti arada bir ziyaret etmiş.
  • vasat bir western. hikaye iç savaş ve sonrasında iki hainin aranması gibi güzel bir hikaye ile başlarken birden bire farklı bir amaca ve klişe bir senaryoya dönüp sıkıcı olmaya başlıyor. oyuncu performansları oldukça kötü; john waynenin yanına 3 tane seksi hanım koyup birazda komedi eklenerek götürülmeye çalışılmış ama olmamış.