şükela:  tümü | bugün
 • netflix'in yayınladığı hollanda yapımı film. özetle andries riphagen adında bir hollandalının savaşı fırsata çevirmesini anlatıyor. gerçek bir hikayeden alındığı söylensede arada senaryonun kurgu tarafı ağır basıyor.

  --- spoiler ---

  riphagen hem alman ordusu ve istihbaratına hemde hollanda polisine yardımcı olmaktadır. almanlara yahudilerin bulunması ve teslim edilmesi konularında destek verirken öte yandan yahudileri de çeşitli yöntemlerle koruma altına almaktadır. filme göre kimlik uydurduğu yahudileri ellerindeki malları koruma bahanesiyle kendi kasasına koyduktan sonra ihbar etmiştir. gerçekte ise bir çoğunu sahte kimliklerle göndermişliği vardır. aslında işine nasıl gelirse öyle davranmış eskiden pezevenklik yapmış ve bu yüzden al capone lakabı takılmış bir adamdır.

  hollanda yapımı benzeri bir kaç film daha izlemiştim. savaşta taraf olarak almanlara destek vermiş büyük kısmı nazileri bayraklarla karşılamış hollanda ve nordik ülkelerinin bu aklanma çabalarını hayretle izliyorum. nasıl ağır bir eziklik, aklanma çabası olduğunu her dönem filminde görebilirsiniz. tıpkı nürnberg mahkemeleri kadar yüzeysel bir bakışla ele alınıyorlar. sürekli yahudileri kendi elleriyle teslim edişlerinin veya almanlara yataklık etmenin acısını anlatırlar. halbuki hollanda diğer tüm avrupa ülkelerinden fazla yahudiyi çok kısa sürede tespit ve teslim etmiştir.

  neyse, filmde de vicdan azabından uyuyamayan ve riphageni alt etmeye çalışan ayrıca direnişçiler cephesinde bulunan bir polis memuru vardır. film bu herif yüzünden nedensiz yere uzatılmış uzadıkça can sıkmıştır. özellikle ergen tipli bu polisin karşısında riphagen karakteri gözümde bayağı anti kahraman olmayı başardı. filmin sonunda karısının satışına uğrayan riphagen sınırı geçmesine rağmen genç polise yakalandı. yine bir klişe olacak derken riphagen şanına yaraşır şekilde bunu boğarak öldürdü ve içimin yağları eritti.

  yakalanması gereken onca işbirlikçi serbest gezerken iyi adamın riphagen'e karşı obsesif davranması ve bunu iki saatten uzun süre izlemek ister istemez yordu. polisin karikatürize kalmış karakterinin yanında her ne kadar bir hain ve katil olsada riphagen'e sempati beslememe yol açtı. credits bölümünden önce riphagen'in arjantin'e kaçtığı, devlet başkanı juan peron ile çok yakın kanka olduğu bilgileri geçiyor. normalde mengele gibi bu adamdan da tiksinmemiz gerekirken yukarıda saydığım sebeplerden ötürü kaçıp kurtulmasına mutlu bile oldum. bu noktada hollandalı rejinin kabızlığı çok etkili oldu. gerçi hollywood yapımı olsaydı muhtemelen riphagen'i öldüren yahudi mossad ajanları filan olurdu. en azından o zırtlaklığa girmemişler.

  kısacası izleyin fakat beklentiye girmeyin filmidir.

  --- spoiler ---
 • nazi dönemini anlatan bir netflix filmi. oyunculukları başarılı buldum, ikinci dünya savaşını konu alan filmlere olan sevgim sebebiyle subjektif de yaklaşmış olabilirim.

  --- spoiler ---

  riphagen, sen tam bir orospu evladısın

  --- spoiler ---
 • bernardus andreas riphagen'in gerçek yaşam öyküsünden, nazi işbirlikçisi olduğu dönemden uyarlanan film.
 • nazilerin hollanda ayağını ele alan ve işlerin nasıl yürüdüğünü anlatan güzel bir biyografi. bu işlerin derin devlet olarak görünebilecek yönünden bakan ve ağzı iyi laf yapan, herkesi kelimeleriyle istediği gibi kandırabilen psikopat bir herifin bu faşizmden ve karmaşadan nasıl faydalandığına mercek tutuyor.

  hatta filmin sonunda ki nota bakıldığında sadece hollanda'da değil güney amerika'ya gerçekleştirdiği iltica sonucunda orada da istihbarat konusunda yetkin ve sözü dinlenir biri haline gelebiliyor.

  not: alttaki paragraf hafif spoiler içeriyor ama izlemeden pek de bir bok anlayamayacağınız için spoiler ibaresini yapıştırmadım.

  filmi izlerken haklı olan jan'ın nasıl haksız duruma düştüğünü ama sonunda haklılığını kanıtlasa bile geç olduğunu göstermesi açısından insanın etinden et koparan ve sinirlenmesine neden olan oldukça başarılı bir sinema filmi. bazen ilişkilerinizde yada iş ortamınızda siz de jan gibi durumlara düşüp bir türlü haklılığınızı ispat edemediyseniz işte o zaman gerçek bir acı ve sinir harbiyle filmi izleyeceksiniz.
 • faşistlerin ne kadar acımasız, komünistlerinse ne kadar salak olduğunu anlatan, bol entrkalı biyografik film.

  2 saat sürmesine rağmen film akıyor. savaş filmi değil, savaş dönemi filmi bu arada. ''ta ta ta öldün çık'' çatışmalarıyla geçmiyor yani.

  kesinlikle güzel film.

  --- spoiler ---

  dries ile karısının telefondaki 'kolye' muhabbeti diyorum başka da bi şey demiyorum.

  --- spoiler ---
 • riphagenden tiksindiren film. acilari firsata cevirenlerden oldum olasi nefret etmisimdir zaten bu film o acidan gercekci bir ayna olmus.
 • --- spoliler---
  filmi izlerken yarısına kadar başroldeki adamı schindler's list teki adam ile özdeşleştirip ne iyi adam, milletin malına sahip çıkıyor demiştim. ancak jeton geç düştü. gerçekten de orul orul orospu çocuğumuyşsun riphagen!
  --- spoiler ---

  izlenebilitesi olan bir filmdir. 7/ 10.
 • eli yüzü düzgün bir 2.dünya savaşı filmi.

  ne yazık ki dünya jan'lara değil riphagen'lara kalmıştır.