şükela:  tümü | bugün
  • netflix'in yayınladığı hollanda yapımı film. özetle andries riphagen adında bir hollandalının savaşı fırsata çevirmesini anlatıyor. gerçek bir hikayeden alındığı söylensede arada senaryonun kurgu tarafı ağır basıyor.

--- spoiler ---

riphagen hem alman ordusu ve istihbaratına hemde hollanda polisine yardımcı olmaktadır. almanlara yahudilerin bulunması ve teslim edilmesi konularında destek verirken öte yandan yahudileri de çeşitli yöntemlerle koruma altına almaktadır. filme göre kimlik uydurduğu yahudileri ellerindeki malları koruma bahanesiyle kendi kasasına koyduktan sonra ihbar etmiştir. gerçekte ise bir çoğunu sahte kimliklerle göndermişliği vardır. aslında işine nasıl gelirse öyle davranmış eskiden pezevenklik yapmış ve bu yüzden al capone lakabı takılmış bir adamdır.

hollanda yapımı benzeri bir kaç film daha izlemiştim. savaşta taraf olarak almanlara destek vermiş büyük kısmı nazileri bayraklarla karşılamış hollanda ve nordik ülkelerinin bu aklanma çabalarını hayretle izliyorum. nasıl ağır bir eziklik, aklanma çabası olduğunu her dönem filminde görebilirsiniz. tıpkı nürnberg mahkemeleri kadar yüzeysel bir bakışla ele alınıyorlar. sürekli yahudileri kendi elleriyle teslim edişlerinin veya almanlara yataklık etmenin acısını anlatırlar. halbuki hollanda diğer tüm avrupa ülkelerinden fazla yahudiyi çok kısa sürede tespit ve teslim etmiştir.

neyse, filmde de vicdan azabından uyuyamayan ve riphageni alt etmeye çalışan ayrıca direnişçiler cephesinde bulunan bir polis memuru vardır. film bu herif yüzünden nedensiz yere uzatılmış uzadıkça can sıkmıştır. özellikle ergen tipli bu polisin karşısında riphagen karakteri gözümde bayağı anti kahraman olmayı başardı. filmin sonunda karısının satışına uğrayan riphagen sınırı geçmesine rağmen genç polise yakalandı. yine bir klişe olacak derken riphagen şanına yaraşır şekilde bunu boğarak öldürdü ve içimin yağları eritti.

yakalanması gereken onca işbirlikçi serbest gezerken iyi adamın riphagen'e karşı obsesif davranması ve bunu iki saatten uzun süre izlemek ister istemez yordu. polisin karikatürize kalmış karakterinin yanında her ne kadar bir hain ve katil olsada riphagen'e sempati beslememe yol açtı. credits bölümünden önce riphagen'in arjantin'e kaçtığı, devlet başkanı juan peron ile çok yakın kanka olduğu bilgileri geçiyor. normalde mengele gibi bu adamdan da tiksinmemiz gerekirken yukarıda saydığım sebeplerden ötürü kaçıp kurtulmasına mutlu bile oldum. bu noktada hollandalı rejinin kabızlığı çok etkili oldu. gerçi hollywood yapımı olsaydı muhtemelen riphagen'i öldüren yahudi mossad ajanları filan olurdu. en azından o zırtlaklığa girmemişler.

kısacası izleyin fakat beklentiye girmeyin filmidir.

--- spoiler ---
  • nazi dönemini anlatan bir netflix filmi. oyunculukları başarılı buldum, ikinci dünya savaşını konu alan filmlere olan sevgim sebebiyle subjektif de yaklaşmış olabilirim.

--- spoiler ---

riphagen, sen tam bir orospu evladısın

--- spoiler ---