şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • 3 doları geçti, sanırım zengin oluyorum sözlük.

durun şurada iki dk hayal kurayım.
    --- spoiler ---

tanesi 2018 sonunda 1000 dolar olsa benim yaklaşık 4 milyon dolarım olur.
    hemen dolar faizine yatırırım ardından faizi ile ömrümü geçiririm.

--- spoiler ---
  • ripple alabilmek için bile bitcoine ihtiyacın var , daha ne diyeyim ?

ripple çok sağlam düşmez kafasıyla bakanlara bakmayın siz zamanında 23000 satosiyi geçmişti şimdi 20000 satoşi civarı 1 aylık sürede 10 kat artmasına rağmen eski zirvesine ulaşamadı. 3 te 2 si adamların elinde olan bir coine güvenip girmeyin. özgür bir ekonomi için merkezsiz coinlere destek verin.
  • bugun pump olup kısa zamanda dump olacak coın. 3 usd sevıyesıne cıkması muhtemel ancak kısa zamanda tekrar 2 sevıyesıne dusecektır(herhangı bır announcement veya coınbase e gırdık falan demezlerse) gercı taban degısebılır 2.35 usd sevıyelerı, bu sebeple 3 sevıyesınde elınızden cıkarınız.
  • bütün olayı şu :

bitcoin - ethereum vs gibi blockchain paralar saniyede 16 transfer işlemi yapıyor. bu nedenle yüklenme olduğunda veya network sorunu olduğunda transfer süreleri uzuyor.

bu miktar ripple'da bunun 1000 katı. yani ripple altyapısı neredeyse visa veya mastercard'ın şu anda trilyonluk yatırımları ile yapabildiği işlem adedine eşdeğer bir hıza sahip. işlem süresi hedefi de 3.3 sn.

ayrıca "para piyasasını liberalleştireceği" söylenen bitcoin'in transfer maliyetleri şu anda rezalet miktarlarda. 10 dolarlık bir ürün için bitcoin ödemesi için de 10$ (ya da buna yakın) bir masrafı ödüyorsunuz ücret olarak.

pazardaki oranlar aslında şöyle :

visa > büyük işlem yapanlar = %1.5-2 işlem başına komisyon.
    paypal = %3.4-4
    kredi kartı ödemeleri = %3.5-5

ripple ile en son cex.io'dan bittrex'e yaptığım transferde her 100$ için 2 cent! ücret ödedim. yani %0.2. borsalarda işlem yapma ücretinin bile altında bir miktar.

birileri sanıyor ki bir gün gelip kripto paralar tek para olacaklar.

hayır güzel kardeşim -en azından kısa vadede- olmayacaklar. fakat çok yakında para transferleri şu şekilde yapılmaya başlanacak :

gerçek para > ripple çevir
    ripple gönder
    ripple > gerçek paraya çevir.

bütün bu işlemler de "anlık" ya da 3-5 sn içinde olacağı için ripple'ın o andaki "değeri" senin umurunda olmayacak. ripple transferi hızlandırıp maliyetleri aşağıya çekecek.

zaten ripple'ın da amacı büyük bankalar, yüksek miktarlı para transferleri, swift işlemleri gibi "büyük paranın" döndüğü ortamlara "altyapı sağlamak".

eğer bu mantıkla bakarsanız piyasadaki para birimi olan xrp'de aslında "transaction currency" olacak.

peki bu xrp neden değerleniyor?

1- şu anda borsada işlem gören tüm kripto paralar gibi dedikodu, manipülasyon, heves, vs.

2- sistemi geliştirenler için bu xrp aslında "hisse senedi". şirketin artan önemi paranın değerini de çekiyor. yani bir nevi daha borsaya açılmadan hisse senedi dağıtmış gibi oluyorlar.

konuya bu şekilde bakarsanız son dönemde ripple'ın neden değerlendiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

not: bugün epey pump yedi. $1.50 seviyesinde aldıklarımı $3 için satış koymuştum, 2.90 görünce sattım. tekrar inecek.

(bunlar cex.io fiyatları, diğerlerinden yüksektir.)
  • 26.500 btc seviyelerini göreceğini düşündüğüm coin, hemen elden çıkarmayın ama dump yapsa bile elden cıkarılacak coin değil. uzun vadede yatırım için uygun gözüküyor.
  • piyasa değeri btc nin yarısı durumuna gelen kripto paradır. bu ivmeyle devam ederse zirveyi görebilir.

not: ytd.
  • 124 keredir nipple diye okudugum baslik, kafam da guzel
  • hala inatla, sahibinin cebinde 64 milyar adet var sanılan kripto para birimi.

adamlar, piyasada şu anda bulunmayan 64 milyar adet rezerv ripple'ı türkçesi yeddiemin olan, emanet blockchain cüzdanlarında ve zaman ayarlı olarak saklıyorlar. bu cüzdanlar kilitli ve zamanı gelmeden açılması mümkün değil. blockchain teknolojisi ile mühürlü.

peki ne zaman açılacak?

her sene 1 milyar adedi açılacak. yani 64 milyar adedi 64 sene içinde açılmış olacak.

ancak her sene 1 milyar adedi açılırken, önceki seneden kullanılmayan ripple'lar yine 50-100 yıl zaman ayarlı olarak yeni cüzdanlarda kilitlenecek.

sizin düşündüğünüz gibi, değeri artınca sahibi cebinden 54 milyar adet ripple'ı çıkartıp satacak olsa, zaten hiçbir banka, hiçbir finans kurumu bu işe girmezdi çünkü bu bahsettiğiniz sistem zaten diğer altcoin'lerdeki çakal geliştiricilerin yöntemi... ripple bu tehlikeye karşı kurulmuş, değeri aniden düşüp de insanları mağdur etmesin, bankaları, tüccarları, yatırımcıları, parasını transfer edecek iş adamlarnı aniden düşecek fiatıyla zarara sokmasın diye yaratılmış bir sistem.

koskoca fed'in başkanları çıkıp ripple'ı överken ve dijital çağın para birimi olarak görürken, tabi ki arkasındaki sözleşmelere, verdikleri elle tutulur güvencelere bakarak, piyasaya kazık atamayacak bir yapı kurmuş olmalarına güvenerek o demeçleri verdiler. biz de enayi değiliz, zar zor kazandığımız paraları elalemin hacker piçinin piyasayı tokatlayıp koca götlü hispanik karıları sikmek için uydurduğu düzenbaz ponzi sistemine yatırmayacak kadar piyasada pişmiş adamlarız, çok şükür. şahsen beni türk kızları bile yolamadı, dünyada başka kimse yolamaz artık, sınavımı ıslak kezban amcıklarının içinde verdim, yine de cebimden bir kuruş alamadılar : )

ripple bir gün batarsa, fiyatlar dibe vurursa bu ancak devletler dijital paraları toptan yasaklama kararı alır, bankalar her türlü denemelere rağmen ripple sisteminde açıklar bulur, işe yaramaz bulursa mümkün olabilir. ama ripple'ın kurucusu olan şirketin sahibi çıkıp "ooo kerizler ripple satın alrıken elimdeki 64 milyar ripple'ı tanesini 1000 dolardan satayım," diyemeyecek. öyle bir düzenek yok.

ripple geliştiren şirket de, microsoft, apple, google gibi şimdiden dünyada saygınlığını kazanmış, gelir modelini ve beklentisini açıklamış, zaten geçmişleri de imf'de, fed'de, morgan stanley'de veya başka finans kurumlarında geçmiş, finans dünyasının tanınmış profesyonellerinden oluşan bir yapı.

kurucuları zengin olacak mı? evet olacak. çünkü aynı elon musk, jeff bezos, peter thiel, mark zuckerberg gibi, arkalarında cia var, fed var, abd derin devleti var. tabi ki zengin olacaklar. dünyadaki bütün para transferi ripple ile gerçekleştiğinde, her işlemden alacakları küçük komisyonlarla zengin olacaklar.

bizim paramızı yatırdığımız öykü ise ripple'ın 1000 dolar olacak olması değil. dünya finans sisteminin bitcoin ve saz arkadaşlarına karşı açtığı savaşı kazanacak olması ihtimali. bu ihtimali yüksek görüyor ve paramızı bu ihtimale koyuyoruz.

gönül isterdi ki fed batsın, bütün bankalar çöksün, dünyaya demokrasi, adalet, gelir eşitliği ve dünya zenginliklerinin adaletli dağıldığı bir sistem gelsin... ama siz mervenin pembiş kukişkosunu sikme hevesinizden bir türlü vazgeçemediğiniz için o rüya gerçek olamıyor sevgili tıfılboylar. napalım, ben de sizin sikinizin keyfini bekleyecek değilim, safımı fed'den, cia'den, lucifer'dan yana alıyorum.

(bkz: merve ve pembe kukişkosu sorunsalı)
  • dusuyor gonlumun efendisi. ortalama 0.00019 dan tüm ripple larimin 90%u gitti. düşsün ki 2 gün içinde 0.00012 ila 0.00016 arasindan geriye alalım. bi sonraki pumpta 0.00022 den açarız.
    (#73256061) burada demiştim bu akşam. gurur duydum lan kendimle. bu kadar mı nokta atışı gider herşey. ulan sanki pump ı yapan balinalardan biriyim. ahahha. min 188 den sattım. son sell order 0.000198 ancak max 0.00019798 i gördü ripple. not: binancespor

edit: 0.000165 ten yerine koyabildim. fikir verebilir. şuan biraz hodl yapcam. ytd. siz gene de çok da güvenmeyin derim.
  • (bkz: #73263987)