şükela:  tümü | bugün
 • said nursi'nin kuran'daki bazı ifadeleri kullanarak kendine pay çıkartmak için yazdığı risaleler. hikmeti kendinden menkul laflar topluluğu.
 • nurcular olarak bilinen cemaatin lideri olan said nursi'nin sürgündeyken yazmış olduğu eser.
 • said-i nursi'nin eserlerinin toplandigi kulliyat. sozler,sualar, mektubat, lemalar, mesneviye-i nuriye bu kulliyatin baslica eserlerindendir.
 • said i nursi "kurandan süzülmüştür" der ki meraklara gark olur deli gönül. yani kuran posalı bir şey de içinden bir şeyler mi süzülüyor? peki geride kalan tortu mu?
  (bkz: tovbe estagfurullah)
 • takipçileri tarafından kurandan nedense ileri tutulan kitaplardır. kimse bunu kabul etmese dahi ışık evlerinde kuran'ın okunup yorumlandığı görülmemiştir. beynimizde yeni kapılar açacağı zannı ile bu kitaplar okunur ki kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. kuranda apaçık anlatılan şeylerin saçma sapan benzetmeler ve hikayelerle karışık bir halde aktarılması ve anlaşılabilirliği için abi(!) lerin tercümesinin gerekliliği cemaatte hiyerarşik bir yapının oluşmasına yardımcı olur.

  adamın biri bir kuyuya düşmüş, kuyunun ortasında bir dal varmış, dalın iki tarafından kurtlar yemekteymiş. vs vs. efendim burada kuyudaki adam imanı, dal namazı, kuyu dünyayı sembolize etmekteymiş vs. vs. böyle ağdalı ve gereksiz karışıklıkta paragraf cümleleri lise öğrencisine okutursan abi(!)sinin dediğinden çıkmayacak kadar ebleh bir nesil yetiştirmek kolaydır.
 • kendi tımar ihtiyaçlarını başkalarında vehmedenlerin tımarhaneye atlamak için tramplen yapmaya çalıştıkları kırmızı kitaplar. malum kişi alemi kendi gibi bilirmiş. artık teşbih sözcüğünün oryantal sözcüğü için bir serbest çağrışım aracı olması da cabası. evet bazıları hibernasyondan uyanıyor. helecanla bekliyoruz.
 • nurs kasabasının insanlarının ezelden beri kibirli olması da gelecekte bu kitabın yazarının bu kasabadan çıkacağını içten içe bildiklerindendir.

  zatı tanıyan bir büyük abi(!)ye göre, allah tarafından gönderilen bir ilham(!) ile çok kısa zamanda yazılmış eserlerdir.

  vb. safsatalarla dini hassasiyetleri olan bir çok kişiyi şirk uçurumunun kıyısında dolandırmaktadır.

  kuran'dan süzülen konusuna hiç girmiyorum zira en son bu konuda konuştuğumda ağzımdan kötü ithamlar çıkmıştı. akıllı olmak, neyi neye benzettiğimize dikkat etmemiz lazımdır. milyonlarca insanın kutsal saydığı kuran'ı kerim'e petekli, çer çöplü birşey yakıştırması yapılırsa olabilecekleri iyi etüd etmek gerekir.
 • bilip bilmeden kör taassupla laf edenlerin lafa muhatap olanın iki kez okuduğunu bilmediği geniş bir külliyat. tabi şimdi de "okumuşsun ama anlamamışsın" derler, o da ayrı konu.
  (bkz: dincilerin demagojideki profesyonelligi)