şükela:  tümü | bugün
 • celal şengör'ü de istanbul'dan kaçan şişman burjuva yapsalardı tadından yenmezdi.
 • iyi güzel sürükleyici olmuş ama ana fikrine cevap vermeyen bir senaryo yazmayı nasıl başardılar çok garip. biraz göz attım başlığa herkes bundan rahatsız ama kimse sebebini tam anlatamamış. taraflı diyen var, akşemseddin diyen var, böyle iş mi olur diyen var.

  roma imparatorluğu çökerken yerine osmanlı yükseliyor. bunun artık sonuca bağlandığı kuşatmayı izliyoruz. dizi osmanlının neden romanın yerine geçtiğini anlatacağını vadediyor. ama olmuyor.

  romalıların karar alma aşamasına bakıyoruz. herkes bir masa etrafında fikirlerini paylaşıyor. imparator bunun neticesinde bir karar veriyor.

  osmanlıya bakıyoruz. kafasına eseni yapan sultan sonuç kötü olunca vezirleri toplayıp azarlıyor. manyak bir diktatörlük mü eski yönetimi devraldı?
  bakın burada savaşıp bir yeri almaktan bahsetmiyoruz. daha gelişmiş bir yönetimin diğer yönetimin yerine geçmesinden bahsediyoruz. osmanlı moğol istilası gibi bir şey değil. daha akıllı bir yönetim anlayışı ve düzgün bir askeri yapısı ile büyük bir alan hükmeden bir imparatorluk.

  askerlere bakıyoruz. dünyanın en düzenli ordusu mu barbar çetesi mi belli değil. böğüren düzensiz gruplardan başka bir şey görmüyoruz.

  sultanın istanbul içinden aldığı destek ise tehdit ve göt korkusu ile açıklanmış. lan olm bu osmanlının hiç mi cazibesi yoktu, yönetim sistemi gelişmemiş miydi? bala göte mi üç kıtaya yayıldı?
  bunlar hakkında hiç bir ipucu yok dizide.

  ee bunlar nasıl aldı lan istanbulu diye bakakalıyoruz. bu dizi soruya cevap vermek yerine herşeyi daha da anlamsızlaştırıp ortaya bırakıp kaçmış.
 • ilk bölümden belli oldu osmanlı istanbulu alacak gibi.
 • istanbulu bala göte almışız gibi anlatılmış. bi ara alamicaz mı lan yoksa diye düşündüm artık o derece.

  surları aşmak diil de sur önünde bekleyip yeniçerileri zeytin yer gibi kesen, üstelik hiç kayıp da vermeyen bir avuç ceneviz askeriyle uğraşmışız. yeniçeriler avrupanın o dönemde muhtemelen en güçlü birliği -ki belgesel de buna benzer bişey söylüyor- ancak adamlar daha kılıcını bile çekemeden ölülerinden dağ oluşuyor. yapmayın kardeşim bu adamlar zırhla ata biniyor, iniyor, koşuyor, savaşıyor, tekrar biniyor üstelik çocukluğundan beri bunun eğitimiyle yaşıyor. bu kadar ezik gösterilmesi saçma ve taraflı.

  yine o dönemde türk silah ve savaş teknolojisinin avrupaya göre kat kat üstün olduğu biliniyor. türkler demiri kömür fırınlarında karbonlayıp çok daha sert çelik kılıç ve temrenler elde ederken, avrupa tenekeden hallice sikimsonik silahlarla savaşıyor. ancak nedense o bi avuç cenevizlinin her vurduğu gol oluyor.

  fatihin dirayeti, savaş tekniği, zekası, savaş planı ve ordusunun gücüyle değil de ihanetler ve şans sayesinde bala göte fethedilmiş gibi anlatılmış.

  debe editi: gelip bana tarih anlatan, istanbulun fetih tarihini incele diyen, iş öğreten kişiler vs çıkmış. siz kadar bildiğimden emin olabilirsiniz. götünüzle okuyup götünüzle izlemişsiniz heralde ki; 2. bölüm sonunda giustiniani’nin sur avantajını kullanmadan, kılıçla açık alanda, tek bir kayıp vermeden kıtır kıtır kesmesinden bahsettiğimi anlamamışsınız. gerçek dışı ve komik bir sahne. fetih kolay olmadı zaten biliyoruz bunu yarraam. ama 300 spartalı çekmiyosun, biraz daha akıl işi yap.
 • akıcı başlamış belgesel mini-dizidir, ingilizce dışında göze batan bir şey yok şimdilik. keşke türkçe seslendirmeleri de oyuncuların kendileri yapsaymış.

  --- spoiler ---

  1. bölüm’ün 14:52. dakikasında rumelihisarı’nı anlatırken, “bu kalenin uğursuz bir takma adı da vardır -throat cutter (boğazkesen)- ” diye bahseden mini dizi. allah aşkına yönetmeni bile türk dizinin bir kişi de demedi mi, o boğaz, o boğaz değil diye.
  --- spoiler ---
 • istanbul'un fethini halil inalcık hoca'nın devlet-i aliye kitabından da okumuş biri olarak söylemeliyim ki , batılı seyirciye hitap etme kaygısından dolayı karakterler orjinalinden uzaklaşsa da , fethin 3 aylık süresi boyunca neler yaşandığı gerçeğe çok yakın anlatılmış.

  beni fetihle alakalı 3 şey acayip etkiliyor:
  1)hrististiyanlarda mezhepçilik öyle boyutlardaymış ki islam dünyası anca getir götürünü yaparmış. ortodokslar zayıflasın diye istanbul'u gözden çıkarabilmiş batı roma , yani italyanlar. ispanyollar arapları endülüs'te kırarken osmanlı nasıl parmağını kıpırdatmadıysa , batı roma'da ölye kıpırdatmamış.

  https://www.bbc.com/…ler/2016/02/160213_papa_patrik

  962 sene sonra bir araya gelmek nedir birader?

  bu konuya günümüzden zihin açmak adına bakarsak çok acayip şeyler görüyoruz. o dönem bizans'ın yani yunanlıların yardımına koşmayan italya , kurtuluş savaşı döneminde de yunanlıların anadolu'ya çıkmasından çok rahatsız ve alayhte demeçler veriyorlar.

  bu durumu şu anki doğu akdeniz'de yaşanan gerilimle yorumladığımızda yunanistan ve italya arasında ki rekabet hat safhada. italya kıta sahalığı konusunda yunanlıların tezine oldukça soğuk. enerji boru hattının türkiye'den muhakkak geçmesini istiyorlar ve geçen haftalar akdenizin en büyük iki ülkesi arasında ilişkiler mükemmeldir açıklaması boşuna değil. buradaki ikinci büyük ülkeden kasıt tebrikler bildiniz: türkiye!

  2) bizans'ın son imparatoru ne daşşaklı adammışşsın be bilader. fatih 'in, diz çökmeyip surların dibinde ölmeyi tercih etmesinden dolayı rahatsız olduğu sır değil. cenazesi çok saygın bir şekilde defnedilmiş. hatta cesedi imparatorluk armasından tanınmış gibi efsaneler de mevcut.

  3)yine halil inalcık kitabında (iyi ki okumuşsun amk dediniz duydum aq) fatih'in en yakın tarihçilerinden tursun bey'in bile bazı fetih hareketlerini aşırı bulduğunu söylüyor. fatih gebze taraflarında yönünün belli olmadığı bir askeri hareketten hemen önce ölüyor . (ahmet özal gibi düşünüyorum : bence öldürülüyor) 20 senelik doktoruna italyanlar bir dizi para ve garanti vermişler suikast için. yani demem o ki adamlar hristiyan dünyası üzerinde hak iddia eden en büyük rakiplerinden ve kendilerinin en büyük düşmanı fatihten 30 sene içerisinde kurtulmuşlar. ilk modern muhasebe sisteminin (borç - alacak kaydı) italya'da bir ayakkabıcıdan çıktığını düşünürsek hesap kitap konusunda ne kadar yaman olduklarını her daim kulağımıza küpe etmemiz lazım.
 • dizide değinilmeyen önemli noktalar;
  1-)fatih sultan mehmet ayasofya'dan önce constantin heykelinin önünde durur ve ona selam verir.bu heykeli de constantin'e ve kurduğu şehrin güzelliğine ithafen korur.hatta minyatürlerde 100 sene boyunca korunduğu fakat sonraki padişahlar tarafından savaş zamanı eritildiği anlaşılıyor.minyatürlerde belli bir süre var sonra yok.kaynak: sunay akın.
  2-)osmanlı şehre girdikten sonra neredeyse kimse sağ kalmıyor.o zamanlar yeniçeri dahil bir çok ordu ganimet için savaşırdı.şehir düştükten sonra içerisi yağmalanıyor.imparatorun cesedi şehirde diğer cesetlerin arasında yarı çıplak bulunuyor.botlarının mor olmasıyla cesedi teşhis edilebiliyor.malum mor sadece imparatorluk ve soyluluk rengi. kaynak: haldun hürel
  3-)yine şehir alındıktan sonra nüfus çok düştüğü için bir çok farklı şehirden yahudi tüccarlar ve farklı din, dil, ırk mezhepten olan aileler şehre yerleştiriliyor.şehrin tekrardan kendine gelmesi 15 yıla yakın sürüyor.kaynak: haldun hürel
  4-)fatih sultan mehmet şehri aldıktan sonra edirne'de yaşamaya devam ediyor.malum şehir yıkık bitik ve enkaz halde olduğu için.ayrıca fetihten sonra edirne'ye gitmeden önce çadırında kalırken o kadar çok deprem oluyor ki saray yerine çadırı tercih ediyor.depremler devam edince de zaten şehir gelişene ve depremler geçene kadar edirne'de yaşamaya karar veriyor.kaynak: haldun hürel
 • netflix uyarlamalarını biliyorsunuz, umarım zenci bir fatih sultan mehmet koymazlar.

  tanım: şimdiden merak uyandıran, en büyük osmanlı padişahının dizisi.
 • send the başıbozuks.
 • profesyonel bir dizi izleyicisiyimdir. baska bi eglencem yok da ondan. yoksa bi numaram oldugundan degil. neyse duz bir adam olarak benim bu yapimdan cikardiklarim sunlar:

  - fatih aslinda bala gote almis sehri, akildan cok kehanetlerle hareket eden balli bi tip
  - roma imparatoru mukemmel bir adam, kaninin son damlasina kadar savasmis
  - 1 justinyani 1625376153 turk'e bedel
  - yapimda olen romali asker bulamazsiniz, yok. anca turkler oluyor.
  - istanbul'un kaybedilmesinin tek nedeni hristiyan dunyasindaki iletisimsizlik ve cekisme.

  sikko bir subliminal propaganda yapimi.