şükela:  tümü | bugün
 • keneotu bitkisinin tohumu olup bilinen en güçlü zehirdir.
 • zehirleme aşamasında belirtileri gıda zehirlenmesi belirtileri gibidir. doğu bloğu ülkelerinin ajanlarınca iz bırakmaması ve tespit edilememesi nedeniyle yaygın olarak kullanıldığı rivayet olunur.
 • keneotundan elde edilen bir tür zehir. rivayet odur ki; bu tohumları çiğnemeden yemek insana zarar vermezken, bunları çiğnemek insanın ölümüne neden oluyormu$. risin vucuta dağıldığı zaman ilk belirtileri kusma, yüksek ate$ ilerleyen safhalara doğru ise kanlı kusma gerçekle$iyor ve kurban ölüyor.

  eskiden doğu bloku ülkeleri rejim muhaliflerini sessiz sedasız bir $ekilde bu madde ile öldürürdü. yakın zamana kadar vucutta risin maddesi tespit edilemiyordu günümüzde bunu şıp diye anlıyorlar. bu maddeyi koklamakta aynı derecede insana zararlı. ikinci dünya sava$ı sırasında en parlak günlerini ya$amı$dır. mermilere sürülmekten, havaya sıkılmaya kadar türlü $ekillere girmi$dir.
 • kene otu'nun tohumlarında bulunan protein yapılı toksin.

  tohumları çiğnemeden yutulunca bir şey olmaması doğrudur. 8-10 tanesini iyi çiğneyip yutmak, ölmeye yeterlidir..

  bir kişinin 8-10 saat içinde ateşi çıkması, midesi bulanması ve 4 günde apar topar dünyayı terketmesi için, kanına 1 tuz tanesi kadar saf risin enjekte edilmesi yeterlidir...

  risin, hücrelerin protein sentezini durdurur. protein sentezi duran hücre ölür. hücre ölünce insan da kalmayacağından, havadaki risini soluyanın da sonu enjekte edilenden farksızdır.

  yanlış hatırlamıyorsam 1. veya 2. dünya savaşlarından birinde uçaklarla püskürtülmesi düşünülmüş, fakat daha sonra rüzgarın etkisiyle geriye doğru savrulup kendi pilotlarına da zarar verebileceği gerekçesiyle uygulanmamış.

  son yıllarda unutuldu derken sırasıyla afganistan, amerika, fransa ve ingiltere'de bazı mekanlarda bulunan ve ortalığı ayağa kaldıran beyaz tozların kimisi beyaz toz iken kimisi risin olarak tekrar ortaya çıkmıştır...

  daha önceden risinin varlığını saptayacak yöntemler yokken, günümüzde enzim immunoassay denilen bir teknikle risin antikorları artık saptanabiliyor. ayrıca havada, suda, eşyaların üzerinde risin arayan biyosensörler de artık mevcut.

  konunun en can alıcı noktası ise; risin'in panzehiri hala yok! 2005 ortalarından bu yana aşısı bulunuyor.
 • keneotu veya hint yagi agaci olarak da bilinen rizinus (rizinus communis) bitkisinin cekirdeginden elde edilen cok zehirli bir protein. 1978 yilinda meydana gelen ve casusluk oykulerini aratmayan "georgi markov olayi” ile taninmistir. bulgar uyruklu gazeteci -yazar georgi markov, ulkesinden kacarak ingiltere’ye siginmisti. 7 eylul 1978 tarihinde londra’daki waterloo koprusu uzerinde yurudugu sirada, arkasindan yanasan bir sahis, semsiyesinin ucunu "kazara" markov’un bacagina dokundurdu. olaydan birkac saat sonra fenalasan markov uc gun sonra oldu. otopsi sirasinda maktulun kaninda risin’e rastlandi, ancak ilginc bir ayrinti daha doktorlarin dikkatini cekti: markov’un bacak derisinin altinda 0.6 mm capinda tuhaf metal bir kure vardi. mikroskop altinda incelenmesinden, uzerinde iki kilcal hazne oldugu gorulen kurenin icinde ise rizin kalintilarina rastlandi. saldirinin bulgar gizli servisi tarafindan duzenlendigi ve ucundaki zehirli topu kurbanin vucuduna zerk etmeye yarayan ozel bir mekanizmaya sahip semsiye ile gerceklestirildigi kesinlik kazandi.
 • öldürmeyen allah öldürmüyor. risin zehirlenmesinden kurtulan da var.

  edit: eskiden çalışıyordu bu link, belki gelir sonra: http://www.fox5vegas.com/news/15597214/detail.html
 • mardin'in ömerli ilçesine bağlı çınaraltı köyünü halen kullanılan eski ve asıl adı.
 • breaking bad'de yan karakter rolünde oynayan zehir.
 • şarkısı da var olan zehirli öldürme şeyisi.
  risin' up back on the street did my time took my chances
  (bkz: eye of the tiger)
 • prof. nilgün tümer hocanın dediğine göre bir molekül risin bir hücreyi öldürebilir. bu cümle tek başına bu zehrin ne kadar güçlü olduğunun anlaşılması için yeterlidir. mekanizması ribozomu deaktive ederek protein sentezini durdurmasıdır. tabi burda önemli nokta bunun bir enzim olmasıdır yani bir ribozomu etkisiz hale getiren zehir molekülümüz yeni bir ribozoma doğru harekete geçecektir. bu durum ortamda ribozom kalmayana kadar ya da kendisi deaktive olana kadar devam eder. sonuç olarak küçük bir miktarı bile bir insanı rahatlıkla öldürebilir.

hesabın var mı? giriş yap