şükela:  tümü | bugün
 • küçük girişimci sermayesi, girişim sermayesi, venture capital gibi tanımlamalara sahip olan risk sermayesi, riskli işlere yatırılan sermaye olarak adlandırılmaktadır.
 • bu yatirimlarin cogu tutmaz ama 10 tanede 1 tanesi tutsa inanilmaz paralar kazandirir... amerikada bircok yeni teknoloji ureten sirket bu sayede buyuyebilmistir...
 • elbette ki risk sermayesi sirketinin (fonunun) ortaklari, fona yatirdiklari sermayeyi kaybetme riskini üstlenirler ve dolayisiyla fonun para batirip batirmamasindan etkilenirler. mevzubahis risk fazlasiyla yuksek oldugu icindir ki ismi risk sermayesi konmustur. risk sermayesi sirketinin fon sagladigi girisimcinin sirketi de genellikle anonim veya limited sirket oldugu icin (henüz halka acilmamistir), girisimciler sadece kendi sirketlerine yatirdiklari sermaye kadar yukumluluk tasirlar, dolayisiyla bireysel yukumlulukleri yoktur (limited liability). zaten fikir sahibi girisimci, kendi sermayesi olmadigi icin zengin risk sermayedarlariyla iliski kurmustur. sirket basarisiz olup da batarsa, sermayedarin parasi yanar. girisimci kimsenin kolesi degildir, ancak tabii ki basarisizlik onun is dunyasindaki itibarini bir nebze zedeler.

  risk sermayesi sirketinin ortaklari, genel ortaklar ve sinirli (limited) ortaklar olmak uzere ikiye ayrilirlar. sirketin yonetiminden sorumlu olan ortaklara genel ortaklar denir. sinirli ortaklar, yatirim fonlari ve emeklilik fonlari gibi kurumsal yatirimcilardir; paranin nasil yonetilecegi ve hangi girisimci projelerinin finanse edileceginin karari genel ortaklara birakilir. genel ortaklarin olusturdugu ve yonettigi portfoydeki girisimci sirketleri basarisiz bir performans sergilerler de, risk sermayesinin getirisi az veya sermaye kaybi cok olursa, genel ortaklar sonraki seferlerde sinirli ortaklardan fon yerine nal toplarlar. genel ortagin efor sarfetmesi ve basarili olmasi, kendisine risk sermayesi portföyünün kazandigi karin kallavi bir bölümü (yaklasik yuzde yirmi) taahhüt edilerek özendirilir.

  kisacasi, risk sermayesinin getirisinin garanti oldugunu iddia etmek abestir. (bkz: risk)
 • yatirim yapilan $irketin batma orani 80%'lerde olan tek finans kolu. (bkz: hayvani risk)

  amerikan ulkesinin boston ve silicon valley yorelerinde toplanmi$tir en baba vc $irketleri. ve pek cogu ofislerinden 2 saatten fazla yol ceken yerlere gitmek istemezler. (bkz: home sick)
 • genetik miras kollektörleriyle kapitilize edilen sermaye. riski, kendisi...
 • risk sermayesi sağlayan $irketler, orijinal bir fikri olupta, kendi $irketini kurmak isteyen fakat parası olmayan giri$imcilerle; parasını yatıracak yeni i$ alanları arayan zengin sermayedarları birle$tirir.. bu $irketlerin bir çoğu sililon vadisinde yer almakta.. burada yer alan $irketler paralarını bir çok proje üzerinde değerlendiriyor.. bunların bir kısmı ba$arısız olsa bile bazı projelerin olağanüstü ba$arılar sağlaması ile koydukları sermayenin kat kat fazlasını kazanabiliyorlar.. risk sermayesi $irketleri daha çok elektronik,internet ve de ileti$im sektörüne yönelik projeleri değerlendirmeyi tercih ediyorlar..
  risk sermayesi bir nevi banka kredisi gibi dü$ünülebilir.. fakat bankalardan farkı sermayedarların teminat istememesi.. burada tamamen sermayedarlar projenin sağlamlığını etüd edip sonuçlarına katlanmayı tercih ediyorlar.. zarar ettiklerinde yani proje tutmadığında bütün zararı ceplerinden ödemi$ oluyorlar.. burada $unu da belirtmek gerekir ki, bankadan kredi alan bir firma ya da giri$imci kendi projesini istediği gibi yönetebilirken burada sermayedarlar zaman zaman giri$imciye danı$manlık yapıp kararlarını etkileyebilmektedirler..
  ayrıca:
  (bkz: mudaraba)
  (bkz: özel sermaye fonları)
 • turkiye'de calismayan bir finansman sistematigidir cunku turkiye'de hic kimse arge'ye para harcamaz, proje uretmez, baskasindan gorup kopyasini yapma kolayciligina kacar. hal boyle olunca da risk sermayesi sirketleri icin ortada yatirim yapilacak, 1 koyup 10 alinacak proje yok gibidir. bu sebeple de turkiyedeki risk sermayesi sirketleri amerikadaki ornekleri gibi seed, start-up yatirimlarina ve teknoloji firmalarina degil, gelisme asamasindaki yatirimlarla ilgilenmektedir. ustelik teknoloji firmalarina degil haliciya, ekmekciye* yatirim yaparlar, cunku para ordadir. bunun adi da risk sermayesi degil, olsa olsa private equity'dir.

  *turkven, uno ekmek'e; is girisim ise, step hali'ya yatirim yapmistir.
 • sanıldığı gibi venture capital şirketleri parasız girişimciye şirket kurması için borç para vermezler. kurulacak olan şirketin bi kısım hissesini alarak şirkete ortak olurlar, böylelikle gariban ama zeki girişimciye finansman sağlamış olurlar. asıl amaçları büüyme ve acayip kar yapma potansiyeline sahip bu riskli şirketlerin -ilerdeki potansiyel büyük başarıdan sonra tabiki- değeri yükselen hisse senetlerini borsada satarak karlarına kar katmaktır. zaten venture capital şirketi olmalarının koşulu da başarıya ulaşan bu şirketleri satmayıp holdingleşme yoluna gitmemek, bir an önce kar paraya çevirmek yani borsada satmaktır. risk haliyle çok fazla olduğu için bu risk sermaye şirketleri ince eleyip sık dokurlar. amerikad daki bir ankete göre bu tür şirketlere gelen 1200 projenin %50 si ilk 1 saatte reddedilmiş, kalan yarısının %35'i 4 saatte reddedilmiş, geriye kalanlardan yalnızca 6 proje kabul edilmiştir. bu piyasada risk arttıkça kar oranı da artar. bu nedenle bir venture capital şirketi kendisine gelen karlı bir yatırım önerisini istenilen finansman desteğinin çok olması nedeniyle yatırım riskini, diğer benzer şirketlerle paylaşabilir, bir çeşit yatırım konsorsiyumu oluşturabilirler. venture capital başarılarına örnek vermek gerekirse:

  george dirot un venture capital şirketinin digital equipment company bilgisayar yatırımına yaptığı bir kaç bin dolarlık yatırımı 5 yıl sonra 500 milyon dolarlık bir getiri sağlamıştır.

  1975'te tokyo küçük işletme yatırım şirketi bir ilaç firması olan fuji rebio'ya bir kaç milyon yen yatırımda bulundu ve bu yatırım sonucu aldığı hisseleri 1983'te 3.7 milyar yene sattı.

  evet bu örneklerde de görüldüğü üzere venture capital yatırımları daha ziyade uzun vadeli ve riskli yatırımlar oluyor, yani sağlam bir kar için minimum 5 yıl beklemek gerekiyor gibi düşünebiliriz.
 • ayrica isci sendikalari tarafindan kurulan versiyonlari da vardir. avantajlari:
  -kayitli emeklilik planlarina dahil edilebilir.
  -uzun donemli sermaye kazanci sansina sahipsiniz.
  -yeri geldiginde eyaletine gore vergi kredisi olarak kullanabiliyorsunuz.

  dezavantajlari:

  -yuksek riskli ve spekulatif olmasi.
  -gerektiginde hisseleri geri cekmek yada bozdurtmak yatirim fonlari kadar kolay degil.
  -vergi kredilerinin ileriye atilamamasi ve bu yuzden bosa giden vergi kredileri.
  -portfolyo yonetim ucretlerinin normalin ustunde olmasi.
 • önce girişim sonra finansmandır. amacı , gelecekte değerlenecek bir oluşuma erken evrelerde dahil olup , değerli olmasını sağlamak , değerlendiğinde o günkü değerinde satmak ve bu şekilde böyle bir oluşuma katılmanın yüksek primini kazanmaktır.