şükela:  tümü | bugün
  • belki böyle bir durumun varlığından haberdar değilsiniz şimdi ama mutlaka bir gün başınıza gelince anlayacaksınız. malesef.

doktorları bireysel işlerinizde (gereksiz yere rapor almaya çalışmak, ilaç yazdırmak gibi) kullanmaya çalıştığınızda aldığınız olumsuz yanıtlardan sonra şikayet ettiğiniz için, şiddete/tehdite maruz bıraktığınız için "doktorsuz kalın" dedik. şimdi doktorsuz kaldınız da haberiniz yok. dedim ya, ancak başınıza gelince anlayacaksınız.

istanbul'da en büyük en yoğun eğitim araştırma hastanelerinde birinde çalışıyorum. her gün türkiye'nin dört bir yanında pelvis kırıkları, kurşunlanmalar, büyük kemik kırıkları yani kısacası cerrahın elini taşın altına sokarsa yıllarca uğraşacağı vakalar bize gönderiliyor. hastaya verilen bilgi "bu ameliyat burada yapılmıyor sen istanbul'a git"

işin aslı bu değil tabi. her yerde yapılabilen ameliyatlar bunlar, istenirse. sadece cerrahlar riske girmek istemediği için, sadece basit vakaları tercih ettiği için hastalar gönderiliyor. peki istanbul'a gelince ne oluyor bu insanlar? söyleyeyim, bekliyor. günlerce haftalarca ameliyat olmayı bekliyor. acil müdahalesi yapıldıktan sonra 15-20 gün ameliyat olmayı bekliyor insanlar. gönderildikleri yerlerde ise basit protez ameliyatları, artroskopik elektif vakalar yapılıyor.

nüfus böyle arttıkça, cerrahlar böyle korktukça, sizleri daha kötü günler, hatta kaos bekliyor.

artık hiçbir cerrah risk almak istemiyor. kolayı varken kimse zoru seçmiyor. çünkü değmiyor.

şikayet etmeye, tehdit etmeye, darp etmeye devam edin.
    ve sakın yolunda giden hiçbir işiniz için teşekkür etmeyin.
    sizleri çok güzel günler bekliyor türk halkı.
  • cerrah bir dostumun yıllar onceki kehanetiydi. gercek oluyor demek.

ne diyim, beter olalım. zir cehalete elinde tuzlukla kosan bir toplum olarak...
  • (bkz: svihs)
  • defansif tıp adı verien bir konsepttir. insanlara bırakın hakettikleri mesleki özlük haklarını vermeyi dayak ve öldürmekle tehtid ederseniz olacak olan budur. kimse kimseyi kandırmasın, şu anda bile özellik gerektiren bir çok cerrahi müdahale için özel sektöre başvurmak zorundasınız. zaten bu nedenle vakıf üniversiteleri ve hastaneleri hızla yükseliyor devlet üniversitelerinin önünde.

işin acı yanı artık tıp fakültesindeki öğrencilerimiz için son revaçta olan eğitim dalı "almanca"dır. bir çok tıp fakültesi öğrencisi mezun olduktan sonra almanyaya yerleşmeyi düşünüyor. çünkü almanya şu anda avrupada sadece dil sınavı ile doktor alımı yapan tek ülke. yani geleceğimizi de kaybettiğimizi düşünürseniz tünelin ucu gerçekten bombok bir yere çıkıyor.
  • okudum. özeti, -siz böyle mal oldukça iyi cerrahlar değerlenecek orospu çocukları-

sağlık çalışanı ya da doktor ya da herhangi birisi. kimse hakareti küfürü saldırıyı hak etmiyor. adamlar riskli bir işleme girip sonrasında eğer işler yolunda gitmezse, tanrı olmadığından, hastasının canını kurtaramazsa sonrasında hasta yakınları tarafından saldırıya uğramak/öldürülmek istemiyor. küçük yerlerde mevzu daha tehlikeli, "falanca doktor x dayıyı öldürmüş" lan oğlum doktor tedavi etmeye çalışır öldürmeye değil.
  • sağlık sisteminin geldiği noktayı içinde olan herkes biliyor. halkı aydınlatıp dehşete düşürmeye gerek yok. herkes yaşadıkça anlasın.