• tom cruise'un donla merdivenin yanindan kayip dans ettigi film.
  • filmden ziyade soundtrack'ine eğilmek hatta tangerine dream'in önünde diz çökmek lazım gelir.
  • ana teması işletme (?) üzerine olan bu 83 yapımı film bize üst sınıf gençlerin (babasının porshe si var) düştükleri ahlaksızlığın dibini sıkılmadan göstermesi serzeniştlerde bulunmamamızı yadırgatıyor
    ama film kesinlikle bir 80 ler gençlik filmi klasiği müzikleride ah ah
    dedirtecek anlar yakalatıyor salık verilenlerden...
  • tangerine dream tarafindan yapilan muzikleri ve genel anlatim tarzi nedeniyle bircok benzerinden ayrilan genclik komedisi.
  • 1983 tarihli al pacino röportajından:

...
    lawrence grobel: peki ya yeni genç oyuncular: tom cruise, matt dillon, timothy hutton, sean penn, eric roberts ve mickey rourke?
    al pacino: çok etkileyici bir grup.
    lawrence grobel: onlardan haberdar mısın?
    al pacino: oldukça haberdarım. işlerini çok iyi bilmiyorum. sinemaya çok sık gitmiyorum. daha sık gitmeliyim. risky business'i izlemeye gittim. hakkında hiçbir şey bilmiyordum ve çok iyi vakit geçirdim. mükemmel bir filmdi, çocuk (tom cruise) mükemmeldi. bu gençleri sahnede daha sık görmek isterim. bu da önemli.
    ...
  • bronson pinchot'un perfect strangers'da canlandırdığı balkisi'ne dair, zamanının öncesinden esintilerle rastlayabileceğimiz filmdir bazı sahneleriyle. özellikle o kapı açma sahnesindeki hareketleri, mimikleri yapan balki bartokomous değil de kimdir a dostlar?

film yine balkinin larry'den öğrendiği bir şeyi hatırlattı bana.

--- spoiler ---

genç girişimci sıfatıyla herkesin icad ettiiği bir malı satıp, para kazanmak için yardırdığı bir ortamda, bir girişimci olarak hasbelkader dünyanın en eski mesleğine (çobanlık değil) aracılık yaparak para kazanma yoluna girşien bir gencin trajikomik hikayesini anlatıyor film.

bizim balkiyi filmde esas oğlanın kankası rolünde görünce de ister istemez larry'le balkinin bir dialoğu geldi aklıma,

larry: balki, bu kızın ne yapıtığını anlamadın mı?

balki: (gözlerini kafasıyla birlikte çevirip karşısındakine bakma ve aynı anda ağzının kenarıyla alaycımsı sırıtma hareketi) hayır.

larry: dünyanın en eski mesleğini yapıyor, anlasana!

balki: çobanlık mı?

dipnot: kız oraspı'dır biraz.

bir de esas oğlan kendi evinde anasında babasından besleme muamelesi görüyor ki bu durum sanırım amerika'da normalse okyanus ötesinden bize çok ilginç görünüyor. anası neyse de babası çok soğuk oğluna karşı. ha öyle olmasa zaten araba göle düştüğünde o kadar yusuflamaz dı eleman, o işlere de girişmezdi.

--- spoiler ---

neyse amerika pie'dan iğrendiyseniz, bu eski gençlik filmi tam size göre sevgili sinema severler.
  • tom cruise’un başrolünde olduğu 1983 yapımı, gençlik döneminde kaç hatayı üst üste ne kadar kısa bir zaman aralığında yapabilirsin sorusuna cevap aradığımız film. 80’leri dibine kadar hissettiren, gençlerin hormonların da etkisiyle yaptıkları hataları o yaşların getirdiği bir tecrübesizlikle nasıl telafi etmeye çalışacaklarını gösteren yer yer güldüren keyifli bir film. 7/10
    --- spoiler ---

joel ve lana’nın trende seviştikleri sahnede phil collins bizlere in the air tonight ile eşlik ediyor. bu zamansız parçaya denk gelmek güzeldi. princeton üniversitesi için görüşmeye gelen görevlinin başta joel’i küçümsemesi ardından ortama dahil olup kadınlarla konuşmaya başlayıp joel’i princeton’a kabul etmesi de havan kime yabancı dedirtti. joel’in de dediği gibi sometimes you just have to say ‘ what the fuck ‘ and make a move mottosunu yer yer kullanmayı hepimizin akıl etmesi gerek.
    --- spoiler ---
  • - sometimes, you just have to say "what the fuck!" and make a move

lafi uzerine kurulmus, risk - reward baglantisinin fahiseler ve liseli ogrenciler arasinda munasebetlerle iredelendigi, tom cruisein comezlikten kurtuldugu filmlerden biridir. ayrica kuzen leri lise arkadasini, joe pantoliano da filmde pezevengi oynar. muthis filmdir tavsiye edilir
  • tom cruise'a ilk altın küre adaylığını kazandırmış film.

ünlü dans sahnesiyle ilgili parodilere bu sene tom cruise da katıldı. mtv film ödülleri için les grossman'ın da olduğu bir reklam filmi çekmişler.

http://www.youtube.com/watch?v=zxrd8joyylm
  • princeton'dan interview icin gelen amcanin joel'in evinden hatun kaldirmasi sonucunda joel'a princeton'a girmekte yardimci olmus, kafalarda amerikadaki universiteye giris sistemi hakkinda sorular uyandirmis film
hesabın var mı? giriş yap