şükela:  tümü | bugün
  • evet şu her yerde kuyruğa girip kahvemizi aldığımız starbucks'tan bahsedilecektir bu entryde.
    öncelikle iki hafta önce infostarbucks-tr@alshaya.com adresine yaptığım şikayetim de ankara bölge müdürüne ulaşmış ancak mail iplenmemiştir.!
    orta boy bir ristretto bianco 11,75 tl. bence lezzetli olursa cebinizdeki para/ihtiyaç orantısı dengeli ise değer buna. ancak batista adam gibi barista olmalı, sütü köpürtmeden krema yapmalı, makinenin kalibrasyonu düzgün olmalı; barista eğitimli olmalı. cebinden 11,75 tl çıkacak müşteriyi önemsemeli.

starbucks çalışanları ile mütemadiyen kalabalık olan kasa önünde bu konuda tartışmak çok yorucu olabiliyor.
    starbucks kağıt bardak boylarını referans alarak küçük bardak için 3 shot orta boy için 4 ve büyük boy için de 4 shot, orjinal küçük fincanda ise 2 shot espresso konulması gerektiğini çalışanlar çoğu zaman karıştırıyor.
    ayrıca starbucks trye bir soru: her kahvenizin yapılışı şu arka odadaki kitapcıkda yazarken ristretto bianco yapılışı niye yok, o baristanın el kitabında.
    baristalarınıza flat white ile ristretto farkını iyi öğretin, biz müşteriler bile daha iyi oluyoruz bu bilgi konusunda.
    sabun köpüğü gibi ve yanlış ölçekte kahve hazırlayan siyah önlüklü çalışanları bile gördüm, yuh yani.

edit: açık bir şekilde starbucksın bir içeceği olan ristretto biancodan bahsediyorum ama eleştiri yapacak boş gezenin boş kalfaları illaki olacak.
    ben en azından yıllardır içtiğim şeyler üzerine eleştiri yapıyorum. internetten araştırıp ristretto uzmanı kesilenlere ise uza diyorum.
  • ristretto'nun ne oldugunu bilmeyen bir mal tarafindan elestirilen baristalardir. ne yazik ki onlara, boyle aptal insanlarla muhatap olmak zorundalar. kardes hem ristretto diyorsun, hem sut kremasi boyle olacak diyorsun, hem su kadar shot konulacak diyorsun. sen emin misin ristretto'nun ne oldugunu bildigine?

ristretto'nun ne oldugunu bilmemek gayet normaldir, kutsal bilgi kaynaginda da basligi vardir ve uzun uzun okuyup, neymis bu ristretto ogrenebilirsiniz.

(bkz: ristretto)
  • dert nedir? neden sikilir?

(bkz: derdini sikeyim butonu)
  • istediği ristretto da ristretto değildir, ristretto bianco diye birşey zaten yoktur, starbucks ın marka içeceklerinden biridir.
    ristretto tek shot espressonun aynı gramajda daha ince öğütülerek yapıldığı espressodur, bu yüzden ortalama 24 saniyede akmasını beklediğiniz tek shot espresso yaklaşık 34 saniyede akar.
  • haklı bir serzeniş, bütün olayı standart kalitede kahve sunmak olan ve bu yüzden tutunan bir kahve zincirinin her şubesinde ayrı tatlarda ristretto bianco içmek cidden sinir bozucu. latte art falan istemiyorum düzgün süt köpüğü ve kalibre edilmiş makineden çıkmış bir kahve.
  • kahve falına da bakamıyor olabilirler.
  • beni de vakt-i zamanında delirtmiş kavga ettirmiş çilden çıkartmış, eskiden kurumsal olan firmanın gevşek, kurumsal olmayan çalışanlarıdır. bu lanet içecek olan ristretto starbucks'da doğru yapılıp içildiğinde deli dehşettir lakin her şubesinde farklı olmasını geçtim, her barista farklı yapıyor. önceki içtiğim ristrettoysa bu ne dedirtiyor. kaç shot'a kaç birim doğru orandır tam olarak bilmem ama bu çok yanlış bir durum. bir de benle inatlaştı biri. bu bildiğin latte dedim. değiştirdi gene aynı. değiştirdi gene aynı. değiştirirken de sorunlu gibi hisseden siz değil de onlar olsa keşke. hala bu firmayı tercih ediyor olmamın sebebi ise değiştiriyor olmasıdır efendim. biz türkiye olsa, bahsetmiyorum bile.
  • starbucks zaten her boy americano'ya tek shot espresso koyan kalanına da suyu basan bir kahve zinciri. çok bir şey beklememek lazım.

edit: kast ettiğim şey şu, adamlar her boy americano'ya tek shot koyup kalanını suyla doldurunca büyük boylar daha yumuşak, küçük boylar daha sert oluyor, oran bozuluyor.