şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • adhd, beynin belirli kısımlarında nörotransmiterlerin yeterli çalışmamasından kaynaklanan bir hastalıktır ve uyarıcılarla tedavi edilir. bir adhd hastası uyarıcı etkisi olan uyuşturucular kullandığında beyninin yeterli çalışmayan kısımları faaliyete geçebilir ve kişi kendisini çok iyi hissedebilir. daha sonra teşhisi konup ritalin kullandıktan sonra da "ritalinin etkisi kokoyine benziyor" diye tutturabilir. bu o kişinin beyninin arızalı olmasından kaynaklanan bir durumdur. adhd'lerin madde bağımlılığına çok yatkın olması boşuna değil.

  uzatacak bir şey yok, ben sizi temin ederim, normal/sağlıklı bir beyinde ritalinin etkisinin kokainle mokainle hiçbir alakası yoktur.
  sağlıklı insan için ritalinin etkisi en çok nikotine benzer. nikotin de zaten yasaldır, çok merak eden alsın kullansın, herkesin salaklığı kimseyi ilgilendirmez.

  normal kişi ritalin alırsa muhtemelen uykusunun kaçtığını/açıldığını, eğer yorgunsa da uyanıklık düzeyinin arttığını hisseder. uykusuz, yorgun değilse pek bir şey hissetmez. belki bünyesine bağlı olarak çarpıntı vs. hissedebilir.

  adhd'lerin ritalinle ilgili söylediklerini, adhd değilseniz üzerinize alınmayın. onların yazdıkları; insomniası olan birisinin tedavi olup uyuyabilmeye başladıktan sonra uykuyu anlatması gibidir. siz zaten güzelce uyuduğunuz ve bu sizin için normal olduğu için insomnialının uyku güzellemeleri sizin için sadece abartı olacaktır.

  not: doktor değilim.
 • bitti lanet olsun. uyumak dışında hiçbirşey yapamaz hale geldim yine lanet olsun.
  her ay doktorum 3 kutu yazıyor. günde 5 taneye kadar kullanabilirsin diyor. sonuçta her ay 10 - 15 gün ritalinsiz kalıyor ve hiçbirşey yapamıyorum.
 • adı sanı yasal uyuşturucuya çıkan ve bende 10mg ı sadece 1 hafta etki gösteren ilaçtır. şimdi de prozac artı sabah akşam 2şer taneden 40mg ritalin alıcam. bu deli işi comboyu yapan biri varsa yeşillendirmesi çok makbule geçer.
 • bu ilacı almak için doktora ne demek gerekli birisi tarif edebilir mi ? güzel bir senaryo arıyorum.
 • 7 yaşında çocuk için bu ilaç yerine doğal (egzersiz veya besin ) tavsiyelere açığım.gelişim çağında neler yapabiliriz bilmiyorum. doktor kullanın etkisini hemen göreceksiniz diyor ancak bağımllılık ve kalp durması kısmı beni ürkütüyor.
 • ritalin kullanım sürecinde düştüğüm en büyük 2 hata:
  - ritalin çekilmesi esnasında 2. dozajı almak ve girilen kısır döngü.
  (bkz: ritalin çekilmesi)
  (bkz: ritalin yoksunluğu)
  - ilacı içip hiçbir iş yapmamak, amaçtan sapmak.
 • yarımını kullandıktan 36 saat sonra, daha önce hiç kalp çarpıntısı yaşamamış olmama rağmen gece uykumdan sürekli ellerim uyuşuk yüksek kalp çarpıntısıyla uyandım kalp krizi geçiriyorum sandım. bu kadar zamanda etkisinin geçmesi gerektiğini düşünüyorum ancak aynı gece çok fazla kahve de tükettim ikisi birleşince böyle bir sonuç ortaya çıkmış olabilir dikkatli kullanın.
 • benim gibi zorlama işlere gelemeyen insanlar için birebir olan biricik konstantrasyon uyuşturucum.

  sevmediğim, istemediğim bir işi yapacaksam o kadar kolay sıkılıyorum ki, o işi yapmamak için, dikkatim dağılsın diye bahane ararken buluyorum kendimi. oysa ki sallıyorum bi ritalin 10mg, ohh, benden iyisi yok. en sevmediğim işi bile yapsam pür dikkat, kafam dağılmadan başladığım işi bitirebiliyorum.

  canımsın ritalin.
 • üniversite yıllarımın kurtarıcısı
  özellikle final dönemlerimde hayat kurtaran detay
  o zamanlar tıpta okuyan arkadaşlar aracılığıyla elde ederdik saolsunlar onlarda bizi kırmazdı
  keşke imkanım olsa da bulabilsem tekrar yoğun çalışma temposunda hayat öpücüğü olurdu
 • halihazırda anksiyete ve depresyon teşhisi konulan hastaların uzak durması gereken çok ciddi konsantrasyon sağlayan hap.

  bu ilacı bir kutu bile kullanamadım çünkü sağladığı yan etkisi olan "intihar düşünceleri" amiyane tabirle ağzıma sıçtı. dediğim gibi halihazır da depresyon ve anksiyeteden muzdaripseniz kesinlikle yaklaşmayın. ne olacak ki, bir şey olmaz vs. demeyin.