şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyanın en kötü anlarından... kullandığınız doza ve o anda aç/tok oluşunuza, en son saat kaçta kola içtiğinize göre bile süresi değişebilen ilaç çekilmesi hali. vücuttaki klerensine göre, sıklıkla ritalini aldıktan 3,5-4 saat içinde ortaya çıkan bu durumun semptomları kişiden kişiye değişmekle beraber, aslında ilacın alınma sebebi olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu semptomlarının ilaç öncesine göre daha kötü hale gelmesi olarak tanımlanabilir (bkz: rebound)

  özetlemek gerekirse:
  yoğun bir ağlama isteği
  yoğun bir dalgınlık hali
  söylenenleri anlamama
  hiperaktivitenin aşırı artmasına bağlı olarak
  aşırı huzursuzluk
  çok konuşma
  yüksek sesle ve hızlı konuşma
  impulsivitenin aşırı artması olabilir.

  buradan sonrası sadece ritalin'e yeni başlayacak olanların, daha önce yapılmış hataları yapmamaları için:

  bu süre içerisinde kişinin yol üzerinde yürümüyor olması gerekmekte, yoksa arabalarla gereğinden fazla içli dışlı olunabiliyor. eğer okul, dersane civarındaysanız mümkünse yanınızda söylediği size batmayacak birisi olsun, ve size ilacınızı unuttuğunuzu hatırlatsın. eğer söyledikleri sizin canınızı acıtmak üzerine kurulu birisine dikkat etmeden güvenmişseniz (bkz: dikkat eksikliği), kendisini kaale almayın ve başka arkadaşlar bulun. ve eğer ilacınız çekilirse zor durumda kalacağınız bir yerdeyseniz (bkz: çok uzun süreli bir sınav) kendi bünyenize ve sınavın süresine göre ilacı size sadece sınavın son bir veya iki saatinde etki edeceği şekilde alın. bu şekilde, son anda cevabı değiştirilen her sorunun ekstra net olarak dönebileceği test edilmiştir, ama bundan önce mümkünse deneme sınavlarında siz de kendinizi test etmiş olun, çünkü ilacın etkisi kişiden kişiye, günden güne, aldığınız uykudan yediğiniz içtiğinize bile bağlı olarak değişebiliyor.

  bir de, sözlü sınava girecekseniz ilacınızı sözlünün başında etkisi başlamış olacak şekilde almış olun, sakın ha sakın sınavdan 4 saat önce biraz olsun ders çalışayım diye düşünerek almayın, sonra sınavda ilacınızı alamayacağınız için hocalardan biri sizde adrenalin deşarjı yapana kadar bomboş gözlerle hocalara bakabilirsiniz.

  (bkz: yer yarılsa da içine girsem denilen anlar/@colorwind)

  (bkz: dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu/@colorwind)
 • (bkz: #25352809)
 • yutan bilir, ecstasy'nin düşüşlerine benzer.

  (bkz: düşüş/@halitt)
 • düşüş yaşatır, yine almak istersiniz. kafanız kaçar hemde net bir şekilde. ya dayanacaksınız ya yatıp uyuyacaksınız yada benim gibi sikerim böyle çekilmeyi diyip bir tane daha alacaksınız.
  (bkz: ben yaptım siz yapmayın)
 • bunu yaşadığımda etrafımdaki dünyaya öfke duyuyor ama oraya ulaşamıyorum.
  bir şey dünyanın renklerini soluklaştırıyor gibi, hiçbir şey canlılığıyla görünmüyor, fezadan, geçmiş hayatınızın bir gününe bakıyor gibi oluyorsunuz. birkaç saat önce, masa başında çalışırken gösterdiğiniz canlılık, zihninizin duruluğu yavaşça yerini tekinsiz hissetmeye bırakıyor.
  sebepsiz donup kalıyorsunuz ve bedeniniz içi boş bir elbise gibi oluyor.

  fakat bunun geçici olduğunu biliyor ve bu anı da derinlemesine gözlemlemek istiyorsunuz, etraftaki dünya yeterince yavaş akıyor, detayları işliyorsunuz, kendinizi yeniden şarj etmeye ihtiyacınız oluyor, bunun en etkin yöntemi de uyumak.

  ertesi gün, dalgaların çekilmesi gibi, sizi boğan karanlık defolup gitmiş oluyor.
 • hissedilen euphoria'nin bir an kaybolmasiyla depresif bir havaya burunmenize sebep olur. tek cozumu bir ritalin daha atmaktir. bu depresif hava bir sure sonra normala doner bunye kendini toparlayinca.
 • saat 4.24
  (bkz: ritalin içenler was here).
 • çoğu zaman bir ritalin daha atmanın dahi hiç bir işe yaramadığı, hata durumu daha da kötüye çevirdiği hadise. düyadaki en boktan hislerden biridir tahminimce. acı çekmeye öfke duymaya falan benzemiyor. böyle bir boşluğa düşüş, hissizlik yok. uyuyamazsın da. tek çaren o gidene kadar düştüğün arafta beklemek. iğrenç
 • bugün elimdeki son hapı içmemle son kez yaşadığım hadise. çok baş ağrıtıyor, kaldırılıcak gibi birşey değil.