şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cogu zaman vokalistin ustlenebildigi turden konum.. (bkz: james hetfield)
 • (bkz: annihilator)
 • bazı gitaristlerin ise o sırada çaldıkları şeyin ritim mi solo mu olduğunu anlayamazsınız. zaten unutulmaması gereken bir söz vardır, "solo atamayan ritim gitarist, ritim atamayan solo gitarist olmaz olsun" diye.
 • (bkz: jınk jınk)
 • ritm gitarın ağırlığı en çok thrash/death gibi türlerde hissedilir.

  (kişisel kanımca, en iyi en üstte olmak üzere)

  (bkz: scott ian)
  (bkz: jeff waters)
  (bkz: dimebag darrell)
  (bkz: michael stützer)
  (bkz: bobby gustafson)
  (bkz: chuck schuldiner)
  (bkz: jeff loomis)
  (bkz: max cavalera)
  (bkz: jeff hanneman)
  (bkz: dave mustaine)
 • kucukken ritm gitarin ozel yapilmis bir gitar olduunu sanirdim...megerse butun gitarlar ayniymis.bas gitar haric.
 • grubun solisti gitar virtüözü ise sahnede çok silik kalabilen gitar.
 • ritim gitar, diğer gitarlardan farklı sanılabilir, sanılmışlığı burada da daha önce söylendiği üzere vardır.

  tıpkı "lead guitar"(ing.) gibi ritim gitar da yapı olarak farklı değildir. sadece çalan kişinin şarkıdaki rolüyle alakalıdır.

  birinin kafasına göre takılma serbestesi varken (lead), ritm ise adı üstünde ritimle birlikte gitmeli, bas ve bateriyle istisnalar hariç birlikte gitmelidir. hepsi aynı akor içinde ilerler zaten akorun dışına çıkmaları şarkıyı müzik olmaktan çıkarır, ama ritim gitar daha geniş aralıklı çalarken hiçbir yere kaybolma lüksü yoktur, lead ise daha kısa sürede farklı yerlere gidip uyumu bozmadan diğerlerinin yanına dönebilir diyebiliriz.

  ayrıca ritim gitarı küçümsemek doğru değildir. ritim gitar çalıyorsanız çok ama çok temiz ve hatasız çalıyor olmanız gerekmektedir. hatta lead'in zaten yaratıcı olmaya çalıştığı için pasaklı olma lüksü vardır ki pasaklı çalıp iyi çalıyor diye bilinen ünlü gitaristler de vardır.

  bu halde ritim gitarist arkadaşın bu kadar serbestesi yoktur. sıfır hata ile çalmak zorundadır. genelde vokal veya aktif geri vokal olurlar. ama dandirik bir pop grubu degilseler ritim gitar silik kalmaz. çok başarılı, lead'i çok iyi tamamlayan ritim gitaristler mevcuttur.

  zaten ritm denildiğinde adam lead'in hiçbir yaptığını yapamaz diye anlaşılmasın, yapabilir hatta güzel geçişler ve sololara katılan ritim gitaristler vardır, sadece lead kadar sapık gibi çalmadıkları için ritim olmuşlardır.
 • itikadimce bu rolün oscarı adamım izzy stradlin'indir.

  "guns'n roses şarkısı" diyebileceğiniz hemen her şarkının o içimize akan ana hatları bu adamın eseridir. bir de sahnesinde "pervane" adını verdiğimiz ve pena kolunun 360 derece döngüsüyle gerçekleştirilen vuruşu ile devleşir falan.

  emekli bir ritim gitarist olarak şunu söyleyebilirim ki bu rolün adamı sıçtığında, genelde bütün bir grup sıçar-geçmiş zaman aşırı sarhoşken sıçmışlığım ve şarkının iki dakikası boyunca bateristimiz oğuz ile birbirimize kaşlarımızı kaldırıp durmuşluğumuz var, oradan biliyorum-.