şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kalın olmasına rağmen; hızlı ve zevkle okunabilen bir kitaptır.
 • yazar kate morton'un yayınlandığı dönemde bestseller satmış ilk kitabı... (bkz: the house at riverton)

  elbette bir dünya klasiği değil... çok komplike bir kurguya da sahip değil... yeni bir şey de söylemiyor. ama sıkıntıdan patlayacağınıza çatır çatır zevkle okuyabileceğiniz bir kitap...

  kitap tanıtımı (alıntıdır): riverton malikânesi, iki savaş arasında ingiltere'de geçen, muhteşem bir ilk roman. aristokrat bir ailenin, bir evin, gizem dolu bir ölümün ve sonsuza kadar kaybedilen bir yaşam stilinin hikâyesi ve bu hikâye her şeye tanık olup on yıllar boyunca bu sırrı içinde taşıyan bir kadının ağzından anlatılıyor.

  grace bradley, riverton malikânesi'ne daha küçük bir kızken, birinci dünya savaşı çıkmamışken, hizmetli olarak girmişti. yıllar boyunca hartford ailesine bağlı kaldı, özellikle de ailenin iki kızı hannah ve emmeline'e. 1924 yazında evde verilen şatafatlı bir partide genç bir şair kendini vurdu. olayın tek tanığı emmeline ve hannah'ydı ve sadece ikisi –ve tabii grace- gerçeği biliyordu.

  sene 1999, grace 98 yaşına gelmiş ve huzurevinde son günlerini yaşıyor. o yaz yaşanan olaylar hakkında film çeken bir film yapımcısı ziyaretine geliyor. grace'i riverton malikânesi'ne götürüp anılarını canlandırıyor. geri dönüşlerle anlatılan bu hikâye, grace'in öyküsü.

  edward dönemi aristokrat bolluğunun son günlerinde, savaş bu rahatlığı paramparça etmeden hemen önce geçen ilk gençlik yıllarının, canlı yirmili yılların ve sonsuza kadar kaybolan bir yaşam tarzının öyküsü. roman sırlarla dolu -kimileri açığa çıkıyor, kimileri sonsuza dek saklı kalıyor. aynı zamanda hatıralara yapılan bir yolculuk, savaşın verdiği yıkım ve tarihte baş döndürücü bir döneme açılan çok özel bir pencere riverton malikânesi.

  avustralya'da ilk yayınlandığında da çok beğenilen bu roman, 2007'de ingiltere'yi salladı ve satış rekorları kırdı. riverton malikânesi capcanlı, elinizden düşüremeyeceğiniz bir gerilim ve tutku romanı. riverton karakterlerini asla unutamayacaksınız.

  kaynak: http://www.idefix.com/…asp?sid=o9ih1swfbm8mjjj2gy0m