343 entry daha
  • şu tweet dizisi'nde detayları ile anlatılan ölümdür. #burakiçinadalet

--- spoiler ---
    16 yaşındaydı. staj yaptığı rixos hotel’de öldürüldü. emniyet müdürü soruşturmayı engelleyip otelin yönetim kuruluna alındı. ailenin çabasıyla 9 yıl sonra dosya tekrar açıldı. bir şüpheli yurtdışına kaçtı. burak’ı anlatacağım. destek için yazmanızı rica ediyorum.

günde 12 saat çalışıp staj bitirmeye çalışıyordu. parasını biriktirip laptop almak istiyordu. tekirdağ’daki babası ise ona sürpriz hazırlıyordu. döndüğünde laptop hediye edecekti. ikisi de planlarını gerçekleştiremedi. burak’ın hayatına antalya’da son verdiler.

birlikte staj yaptığı diğer öğrenciler paralarını alkol, sigara ve madde kullanımına harcıyordu. burak’ın para harcamayıp biriktirdiğini bildikleri için onu döverek parasını alıyorlardı. burak bunları sırdaşı gamze’ye anlatmıştı. gamze de savcıya anlattı.

burak’ın ölmeden önce gamze’ye anlattığı bir şey daha vardı. diğer stajyer çocukları taciz eden birinden bahsetti. gamze savcılıkta bunu da anlattı. staja gönderilen lise öğrencileri, yaşı büyük çalışanlarla aynı pansiyonda (bazen aynı odada) kalmak zorundaydı.

olay gecesi olay mahallinde 43 ve 25 yaşlarındaki iki çalışan ile diğer stajyer öğrenciler vardı. burak o gece mesaiden dönünce odasına çekilmişti. sabahın ilk ışıklarıyla birlikte boş havuzun içinde cansız bedeni bulundu.

sonradan adli tıp ve kriminal büro raporlarında da doğrulanacağı üzere burak’ın ölümüne neden olan darbeler darp ve yüksekten düşmeye/atılmaya işaret ediyordu. ölmeden önce gözü morartılmış ve bacağının aynı noktasına sopa vb. bir şeyle defalarca vurulmuştu.

rixos içindeki 3katlı binada personel kalıyordu. burak’ın cansız bedeni, bina önündeki boş havuzun ortasında bulunmuştu. havuz binaya 4 metre mesafedeydi. bulunduğu nokta ise havuz kenarına 1,5 metre uzaktı. yani düştü denilen yerden 5,5 metre uzakta bulunmuştu.

o sabah nöbetçi savcı, bugün ise milletvekili olan rafet zeybek yıllar sonra “görür görmez cinayet olduğunu düşünüp buna göre dosya açtım” dedi. ertesi günden itibaren dosyayı devralan savcı ümit yaşar özdemir ise 1 yıl sonra emekli olacaktı. dosyaya dokunmadı.

tanık ya da şüpheli olabilecek stajyerlerin ifadeleri kopyala&yapıştır şeklinde alındı. şüpheli konumdaki 2 çalışanın ise çıkışları verildi ve kaybolmaları söylendi. bir çocuk öldürülmüştü ancak ona ne olduğunu araştırması gerekenler dosyayı kapatma derdindeydi.

olayı haber alan babası murat oğraş tekirdağ’dan uçağa binip hemen antalya’ya gitti. burak’ın cüzdanı ona teslim edildi. içinde sadece 1 lira 80 kuruş vardı. telefonu ise kayıptı. en son 23.53’de sinyal vermişti. bir daha hiç bulunamadı. telefon imha edilmişti.

savcılık tanık dinlememekte ısrarlıydı ama gönüllü bir tanık çıktı. 7.kattaki balkonundan olay yerini gören emekli öğretmen, fedai isimli şahsın çatıya çıkarak bir telefon bıraktığını, bir süre sonra geri dönüp telefonu bir havluyla tutarak geri aldığını anlattı.

fedai isimli şahıs "o telefon bana aitti" dedi ama neden olay yerine bırakıp neden havluyla geri aldığını açıklayamadı. ayrıca görgü tanığına göre o telefon siyahtı, fedainin telefonu ise beyazdı. söz konusu fedai, kendi ifadesine göre, burak’ı son gören kişiydi.

burak’ın oda arkadaşı olan diğer stajyer öğrencinin hiçbir zaman ifadesi alınmadı. olaydan sonra memleketine döndü ve psikolojik tedavi gördü. konu hakkında hiçbir zaman konuşmadı.

bakanlık adına taziye ziyaretine giden meral kütüklü isimli şahıs, aileye rixos otel’in teklifini iletti. susmaları karşılığında 1 milyon tl teklif edilmişti. evden kovuldu. baba ertesi gün antalya’ya gidip şikayette bulundu. 4 tanığa rağmen takipsizlik verildi.

baba her hafta uçakla antalya’ya gidip soruşturmayı takip etmeye çalıştı. bir görüşmede cinayet büro komiseri sonuca yaklaştıklarını söyledi. bir dahaki görüşmede ise “benim tayinim van’a çıktı, hakkını helal et, sana ancak emniyet müdürü yardımcı olabilir” dedi.

baba'nın emniyet müdürüyle görüşme çabaları hep sonuçsuz kaldı. randevu bile alamadı. antalya il emniyet müdürü ali yılmaz'ın otel sahibi fettah tamince ile yakınlığını ve kısa süre sonra emekli olup rixos hotel yönetim kuruluna direktör atanacağını bilmiyordu.

müge anlı çağırdı. anne ve baba canlı yayına çıkacaktı. altyazı geçti. mikrofonlar takıldı. "yayına 8 dakika" anonsu duyuldu. o esnada yönetmen içeri girip hemen stüdyodan çıkmalarını istedi. aileyi getiren ekip üyesi sebebini sordu. yanıt: “bakanlıktan aradılar”

olaydan 1 yıl sonra savcı emekli oldu. emniyet müdürü ali yılmaz da emekliliğini istedi. rixos marka değerini korumuştu. mükafatını aldı. emekli olur olmaz rixos yönetim kuruluna direktör olarak atandı. otel sahibi fettah tamince ile mutlu mesut pozlar verdi.

fettah tamince'nin yargıya müdahalesi bununla sınırlı değildi. fethullah gülen’in talimatıyla davrandığını itiraf ettiği halde iktidardaki ortaklarına ve servetine yaslanarak aklandı. o aynı zamanda hayvan hakları yasasını engelleyen yunusparkların da sahibi.

dosyanın yeni savcısı haki çeliker’in görevlendirdiği ulusal kriminal büro olayı araştırdı. olay yerini, tanıkları ve raporları inceledi. sonuç olarak burak’ın önce dövülüp sonra çatıdan atıldığı yönünde kanaatini resmi yazıyla bildirdi. ancak bu da fayda etmedi.

savcının emniyetten talepleri karşılık bulmadı. sözlü ve yazılı talimatları uygulanmadı. “şüphe var, tanık var, rapor var, neyi bekliyorsunuz” diye resmi yazı yazdı, fayda etmedi. yine yazdı yine fayda etmedi. sonunda pes etti. şüphelere takipsizlik verip kapattı

ulusal kriminal büro sosyal medyadan babaya şunu yazdı. “ilk kez sosyal medyadan yanıt verme gereği duyuyoruz. oğlunuzun failleri bizce belli. savcının kendi inisiyatifinde olsa ortaya çıkartırdı. allah canileri koruyanların elbet cezasını verir diye umuyoruz.”

ailenin pes etmediğini gören savcı haki çeliker yıllar sonra adalet bakanlığına başvurarak yeterli şüphe, tanık ve delilin olduğunu, bu cinayet soruşturmasında şüpheliler hakkındaki takipsizliğin kamu yararına kaldırılmasını talep etti. adalet bakanlığı reddetti.

burak’ın babası yine pes etmedi. dosyayı kendi inceledi. şüpheleri belirledi. tanıkları dinledi. avukatları aracılığıyla savcılığa iletti. ifadeye çağrılan şüphelilerden cihan isimli şahsa ulaşılamadı. dosyanın yeniden açıldığını öğrenmiş ve yurtdışına kaçmıştı.

belgelere boğmak istemedim. bana güvendiğinizi ve yazdığım her şeyin belgeli olduğuna inandığınızı biliyorum. yine de isterseniz yorum yazıp kaynak talep edebilirsiniz. olabildiğince yanıt vermeye çalışacağım. daha da önemlisi, baba
    @muratoras'a ulaşabilirsiniz.

burak’ın ailesi pes etmediği için 9 yıl sonra bu cinayet dosyası yeniden açıldı. lütfen onlara destek olalım. isteyelim.
    --- spoiler ---

ekleme: belgeleri merak edenler için şurada bir diğer tweet dizini paylaştım
    (bkz: rixos'ta şüpheli ölüm/#115565658)
  • bu olay gündemden asla düşürülmemeli. otel sahibi ve emekli emniyet müdürü başta ilgili herkes acilen gözaltına alınmalı.
    savcı kendini yırtıyor cinayet diye emniyet örtbas ediyor inanılmaz!

son gelişmelerle birlikte gerekli edit : bahsedilen savcı ümit yaşar özdemir değildir tabii ki. metin cihan'ın floodunda bahsi geçen sonradan dosyaya atanan savcı haki çeliker'dir.
    ümit yaşar özdemir yıllar sonra metin bey'e dm atarak neyi amaçlamaktadır diye sorgulamamiza sebep olmuştur.
    az kaldı, ülkenin adaleti sağlayacak kurumları liyakat sahibi olduğuna inandığımız kişilerle görevlendirildiğinde umuyoruz ki bu cinayet çok seri şekilde çözülecektir.
  • insanın kanını donduran tweetler barındıran trendlerdeki #hashtag

birkaç örnek için;

"16 yaşındaydı. staj yaptığı rixos hotel’de öldürüldü. emniyet müdürü soruşturmayı engelleyip otelin yönetim kuruluna alındı. ailenin çabasıyla 9 yıl sonra dosya tekrar açıldı. bir şüpheli yurtdışına kaçtı. burak’ı anlatacağım. destek için #burakiçinadalet yazmanızı rica ediyorum." ilgili tweet için

"müge anlı çağırdı. anne ve baba canlı yayına çıkacaktı. altyazı geçti. mikrofonlar takıldı. "yayına 8 dakika" anonsu duyuldu. o esnada yönetmen içeri girip hemen stüdyodan çıkmalarını istedi. aileyi getiren ekip üyesi sebebini sordu. yanıt: “bakanlıktan aradılar” #burakiçinadalet" ilgili tweet için
  • sosyal medyada az önce önüme çıkan olay. böyle bir şey nasıl olabilir? kimsede vicdan kalmadı mı?

babanın twitter adresi
  • aileye destek için gündemde kalmalı. metin cihan twitter'da ayrıntılı bir flood yazmış.

buradan okuyabilirsiniz

edit: link ekleme
  • yıllardır çözüm bekleyen adaletsizliklerden sadece biri.

edit: imla.
  • önceden de paylaşılan ama medyada pek yer bulamayan olay. metin cihan dışında çok uzun süredir paylaşan da yok gibi bir şey.

has fetöcülerden tamince’nin otelinde oluyor ama hiçbir şey yapılmıyor. neden çünkü kendisi tepedekilerle arasını düzeltti.

müge anlı’ya çıksa diyen iyimser saftoriklere ise her olayın oraya çıkabildiğini mi sanıyorsunuz diyorum sadece.
  • ülkede o.cocugu bitmedi, bitmeyecek de sanırım.hikaye ve romanların bile halt edeceği rezaletler yaşanıyor bu ülkede.'ahiret neden bu kadar çetin gececek ?"sorusunun cevabına bu olaylar ve kişiler örnek verilebilir.
  • tam anlamıyla fetö taktikleriyle kapatılmaya çalışılan cinayet. aydınlatılması da fetöyle mücadelede kilit rol oynar.
  • çocuklarımız ölüyor kimse hesap soramıyor, biz de anca girdi girip geçiyoruz 3 gün sonra yine unutuyoruz, bu cinayetin sorumlularını da , hesap sormayanları da kendimin de .....
650 entry daha
hesabın var mı? giriş yap