şükela:  tümü | bugün
 • "çok ayıp" sınıfından bir meslektir... ikiyüzlülük, sahtekârlık olarak da açıklanabilir.
 • (bkz: riyakar)
 • yıllardan bir ay, bir gün gelir ve demokrasinin gelmiş geçmiş en büyük düayenlerinden/teoristlerinden hatta
  sıfatlandırılamayacak kadar büyük biri, halkın desteği ile iktidar olur.bu zat ı muhteremin aldığı destek de yarı yarıya orandadır.meşru yollarla gelen bu zat ne yazık ki demokrasiyi ,demokrasinin ilk çıktığı yunan polis devletlerinin demokrasisiyle karıştırmıştır..

  hemen burada, polis devletindeki demokrasiden bahsedelim..demokrasi kavramının çıktığı yunan şehirlerinde sadece elit erkekler toplanıp amfi tiyatrolarda kararları alıyorlardı.köle ve kadınların oy kullanması mevzubahis değildi.genelde bütün siyaset bilimi kitaplarında da " kötü yönetildiği zaman demokrasi e kötü yönetim biçimidir " denir.çünkü çoğunluğun desteklediği iktidar,kendine oy vermeyenlere karşı baskı mekanizmasına dönerse, bunun adı faşizm olur. aynen hitler'in demokrasiyle gelip faşizme dönmesi gibi.

  son yıllarda yaşadığımız süreci analiz edersek; topluma kendini iyi anlatamamış bir chp ve öteki tarafta demokrasi adı altında aba altından sopa gösteren bir akp ve başı rte.

  22 temmuz gecesi rte , kendilerine oy vermeyen insanları da anladığına,onları da kucakladığına dair söylemlerde bulunmuştu.

  cumhurbaşkanlığı süreci ile ilgili uzlaşacağı sözünü de vermişti.

  gelinen nokta nedir? cevabı basit = riyakarlık

  merak ediyorum..bu insanlarda hiç mi utanma yok?belli ki yok..kösele gibi suratları var maşallah.
 • iyi oyuncu olmayı gerektirir.
 • işkembe-i kübra'dan sallayıp, iş eyleme gelince ortalardan kaybolmaktır. yozlaşan türk kültürünün son alışkanlığıdır.. bir bardak suda fırtına koparıp iş ciddiye bindiğinde ise kem küm etmektir. evde, işte, arkadaş çevresinde, insanın olduğu her yerde çıkar karşımıza. son 10 yılda hayatımıza giren sanal ortam ise riyakarlığı pekiştirir, uygun ortam sağlar.

  en güzel örneğine dün ırak konsolosluğu önünde düzenlenen muntezar ez zayid'in akıbetini sorgulayan eylemde karşımıza çıkmıştır. 300'e yakın kişinin katılacağını duyurduğu bu eyleme topu topu 5 kişi katılmıştır.

  http://www.haberler.com/…onsoloslugu-onunde-haberi/
 • riyakarlık fazilete karşı tazim(saygı gösterme) ve hulus(saflık) ifadesidir.

  (bkz: mahatma gandhi)
 • rumlarin milli karakteri(ymis).

  (bkz: ritsos/#18108728)
 • “açıkça büyük amaçlar tasarlayan, sonra da bu amaçlar için yetersiz olduğunu kavrayıveren kimse, çoğu zaman bu amaçlardan vazgeçecek kadar da güçlü değildir. işte o zaman ikiyüzlülük kaçınılmazdır.” - nietzsche
 • gercegi soylemeye yuregi olmayan ve cesaretsiz kisilerin basvurdugu umut kapisi. samimiyet yoksunu kisilerin sifati olan ve "delikanlilik" skalasinin negatif yonu.