şükela:  tümü | bugün
  • islama uzak, kafatasçı ve müfteri biri olmasına rağmen kendisine şu zamanda sahip çıkan tek cenah ümmetçi atatürk düşmanı lavuklardır. şu tarih denen meret çok enteresan akıyor üstadım...
  • tip olarak adolt hitler olacakken, burun farkiyla fetullah gulen olmus sahis.

http://www.anadoluhareketi.com/…1/file/riza_nur.png
  • --- alıntı ---

”bu çocuğu (harbiyeli) herkesten ziyade sevmeye başladım... görmesem aklımdan hiç çıkmıyor, görsem yüzüne bakamıyor, içimde heyecan duyuyordum... anladım ki bu çocuğa aşık olmuştum... böyle bir aşkın sonu livata (sapık cinsel ilişki) demektir” (s.22)

”kadın, erkekten aşağı bir mahluktur” (s.1530)

"arnavutları isyana teşvik ettiğimi ben kendi elimle yazdım. bu kusur değil, iftiharım sebebidir” (s.378) “bugün de bununla iftihar ederim. bana büyük şereftir” (s.1305) (kitabı yazma sebebi de atatürk'ün nutukta rıza nur hakkında arnavutları isyana teşvik ettiğini açıklamasıdır)

”yataktan fırladım. adam da derhal kaçtı. baktım ki donum kesilmiş. artık uyuyamadım” (s.7)

görüldüğü üzere, atatürk’e eşcinsel yakıştırmasında bulunan rıza nur, kendi anılarında bir erkeğe aşık olduğunu ve bu aşkın sonunun cinsel ilişki olduğunu itiraf etmektedir. zaten itiraflarının arasında gençliğinde bir kez tacize bir kez de tecavüze uğraması belli ki cinsel eğilimlerinde bozulmalara yol açmış. çünkü kendini kadın hissediyor.

rıza nur, yukarıda da görüldüğü gibi, hastalıklı bir kişidir. kendi durumu için şizofreni tanısında bulunan ("kuşkusuz ki ben nevrastenik idim") nur için, turgut özakman’ın “dr. rıza nur dosyası” (bilgi yayınevi) kitabında da dr. hasan behçet tokol, şu tanılarda bulunmuştur:

“bu kişide bir koğuş hastaya yetecek kadar hastalık var. teşhisim; psikopatik bir zemin üzerinde paranoit reaksiyon, yani çok ağır bir ruhsal bozukluk tablosu. bu tür hastalar, zeka fakülteleri tamamen bozulmadığından kısa süreli de olsa olumlu işler yapabilirler. anılarını; son duygu, düşünce ve yargılarına göre değiştirerek, geriye dönüp yeniden kurgulayarak, sanki gerçekmiş gibi aktarmış ki, bu tutum, bu tür hastalara özgü bir telafi ve tatmin yoludur. böyle bir hastanın anılarını ve tanıklığını ciddiye almak tıbben olanaklı değildir.”

“doktorun, rıza nur'da belirlediği hastalık adları da şöyle: izolasyon (kendini çevreden soyutlama), depresyon (ruhsal yavaşlama, içe kapanma, çöküntü), homoseksüel eğilimli, obsesif- kompülsiv sendrom (toz, mikrop korkusu), depersonelizasyon (aşağılık duygusu), agresif ve hostil (saldırgan ve kızgın), psikopat (kişilik bozukluğu), mitomani (yalan söyleme), fabulasyon (masal uydurma, hayali hikayeci), fanteziler (hayal ettiği olayları gerçek sanma), megalomani (büyüklük fikirleri), narsisizm (kendine hayran olma), paranoid reaksiyon (takip edildiğini sanma duygusu, öldürülme korkusu), egosantirizm (kıskançlık, herkesi karalama, güvensizlik, devamlı övünme, sahte gurur).”

turgut özakman da rıza nur’u şöyle tanımlamıştır:

“rıza nur, bir uçtan bir uca sürekli gidip gelen bir kişidir. balkan savaşı'nda arnavutları ayaklandırır, kurtuluş savaşı'nda milliyetçidir, anılarını yazarken ırkçıdır. anılarında hem sultanlık ile halifeliği kaldırmış olmakla övünür; hem de hazırladığı parti programında halifeliği yeniden kurmak ister. "türk tarihi" adlı kitabında mustafa kemal'in hakkını teslim eder, onsuz zaferin olamayacağını belirtir. anılarındaysa mustafa kemal'e olmadık iftiralar atar.”

bu tanıma ve rıza nur’un ifadelerine bakarak, dr. tokol’un tanılarının ne kadar yerinde olduğunu görebiliriz. son olarak, turgut özakman’ın bahsettiği parti programındaki komik ve anlamsız maddelere de göz atalım:

* idare sistemi laik ve sosyaldir. fakat devletin resmi dini vardır.
    * eski yazıya dönülecek ve latin harfi ile ikisi beraber yürüyecek.
    * m. kemal'in nutuk'u toplattırılıp, imha edilecek .
    * partiye mistik bir şekil verilip, üyeleri türkçülük hususunda tarikat ve dervişlik gibi ilahi bir ideal ve gayrete sahip olacaktır.
    * halveti tarikatına müsaade etmeli.
    * hilafetin yeniden tesisi hayati bir ihtiyaçtır.
    * başbakanlığa bağlı bir ırk müdürlüğü kurulacak, türk olmayanlar memurluktan çıkarılacak.
    * kadını erkekle eşit saymak, ona memuriyet vermekten büyük hata olamaz. kadın çocuk makinesidir.
    * dans yasaklanacak.
    * kalıtsal hastalığı olanlar kısırlaştırılacak.

--- alıntı ---

kaynak: http://dip-dalgasi.blogspot.com/…-nuru-tanyalm.html
  • kitabının bir bölümünde kendini daima kadın olarak gördüğünü,öyle hissettiğini ve erkeklere karşı zaafının bulunduğunu itiraf edmiş olan bir tuhaf kişi.
  • mustafa kemal paşa'nın ankara'dan uzaklaştırılması için başkomutanlık görevine getirilmesini destekleyen gruptaki isimlerden birisidir. mustafa kemal, bu grubun isteğini kabul etmiş, ancak meclisin yetkilerini de üstünde toplayarak bu siyasi hamleyi etkisiz hale getirmiştir.
  • herkes riza nurun anilarindan bahsediyor ancak, hatirlarinin orijinal el yazmasi halini goren yok. hatirati yayina hazirlayip basan kisi olan kadir misiroglu bile, kitabin mikrofilmlerinin kendisine getirildigini soyluyor.

anilarin yazarinin kitabin orijinalini ingiliz istihbaratina teslim ettigi soyleniyor. ve kitabin 60larda yayinlanmasinin istendigi soyleniyor (1962de de yayinlaniyor). orijinallerinin hala ingiliz arsivlerinde oldugu soyleniyor.

bu noktada cengiz ozakinci diyor ki (ikna odasi, hulki cevizoglu, 24072014), "ingiliz arsivlerinden tarihi oneme de sahip olsa her turlu kitap/eser arastirmacilara aciktir. sayfa basina parasini verip (£1 tan az) orijinal el yazmasi halinin kopyalarini alabiliyorsunuz. uzerinden bunca zaman gecmesine ragmen, ben ingiliz ajanlarinin gunluklerinin orijinallerine bile bu yolla ulasabiliyorken, neden riza nur un kitabinin orijinaline ulasamiyorum? ıngiliz arsivleri bu kitabi neden bu sekilde sakliyor ve arastirmaya acmiyor?"

bence bu cok onemli bir noktadir. ve bu hususun acikliga kavusturulmasi gerekiyor.
  • ilginç insan. vasiyetnamesinin eklerinden birini eserlerinin listesine ayırmıştır.
    liste şöyle bitmektedir:

eserlerimin sayısı: 71
    boyum: 1 m. 69 cm.
    kitaplarımın boyu: 1 m.37 cm.
    kitaplarımın ağırlığı: 35 kgr. 350 gr.
    eserlerimin sahife adedi: 17.147
  • osmanlı meclis-i mebusan'ının, 2. meşrutiyet sonrası döneminde ve sonrasında, tbmm nin 1. ve 2. dönemlerinde mebusluk yapmış, doktor, siyaset adamı.
    ayrıca türkiye'nin ilk maarif vekili* dır. aralık 1921 ila ekim 1923 arası millet meclisinin sağlık bakanlığı görevinde bulunmuş olup, sakarya meydan muharebesine doktor olarak fiilen katılmıştır.
    izmir suikasti durışmaları sırasında idam edilme korkusu ile, mebus olduğu halde paris'e yerleşmiş, atatürk ölene dek, orada ve iskenderiye de yaşamıştır.

eşini kaybetmesi, sağlık bakanlığı yaptığı döneme değil de, pariste bulunduğu 1933 yılına denk düşer.
    bu kaybetme de ölüm şeklinde değil, hatıratında da yazdığı üzere, kayınpederinin vefatı sebebiyle, miras işlerini yürütmek için türkiye'ye dönen eşinin bir mektupla bildirdiği gibi başka bir erkekle olması üzerine gerçekleşmiştir.
    her ne kadar tamamen muhalif bir şahıs olsa da, o dönemi * başka gözle gören biri olarak okunması gereken bir yazardır.
  • bugüne kadar bir kemalist'in bile yazılarını yalanlayamadığı yalanıyla el üstünde tutulan hasta ruhlu adam.

rıza nur için yanıp tutuşanlarda biraz yürek varsa, turgut özakman'ın doktor rıza nur dosyası adlı kitabını okur. o zaman kimin neyi yalanladığını öğrenmiş olur. bu adamın hatıratına inananların, bu adamdan beter halde olması olasılığı korkutuyor beni.
  • çok dindar müslümanların, evlad-ı osmanlı tiplerin başucu kitabını yazan kişi.

kendi karısına akılalmaz iddialarda bulunan, gerçeklik algısını yitirmiş, paranoyaklaşmış bu adamın kendi eşcinsel anı ve tecrübelerini yazdığı kitap içinde m. kemal ve cumhuriyet hakkındaki iddiaları yüzünden bunlar için bir nevi kutsal kitaptır.
    kitabın orjinali fransada iken mikrofilm halinde fesli kadir'e ulaştırılmış o da basmıştır. (her halta çıkan dış güçler, masonlar, yahudiler vs komplosu burada olmaz tabii)

https://www.youtube.com/watch?v=yxkvg3vvvlq

bu tiplere yakışıyor ama hocası mısıroğlu, üstadı rıza nur... o kitabı oraya koyarak bir de "meşaj" veriyor aklınca. işte bunlar alnı secde gören müslümanlar, fesli evlad-ı osmanlılar.