• allahın belaları rezalet puanım 10/10
  • hayatımda izlediğim en kötü korku filmini izledim okurken ama
    daha da korkunç olan bunun bir film değil gerçek olması...

işte bunun için liyakat diye böğürüyoruz.
  • yazıklar olsun! bu da doktor hatası diye unutulup giderse yazıklar olsun!
  • dehşet verici bir olay, rezalet çok hafif kalır.

en çok beni yaralayan rahmetlinin;
    - vurma
    - seninle anlaşamayacağız.
    - neden?

neden? neden? neden? mıh gibi aklımda takılı kaldı. o soru. neden?

ne yazsan boş, ne söylesem boş! canı burnunda, o canım insana şunu sordurdun ya!
  • çok çok üzücü. umarım yargıya taşınır.
  • öncelikle allah rahmet eylesin diyerek söze başlamak istiyorum. yaşanan acının tarifi yok kuşkusuz. şimdi bu olayı irdelerken ön yargılarımızı bir kenara bırakarak anlatılanları objektif değerlendirmenin daha sağlıklı olacağı kanısındayım.

yazılanları incelemeye geçersek hastanın doğumhanede yer olmadığı için servise yatırılması ancak hasta yakınına göre doğumhanede yer olduğu iddiası bence havada. hasta gerçekten doğumhanede yatırılması gereken bir durumdaysa ve boş yer olmasına rağmen orada yatırılmıyorsa sizce bunun sebebi ne? biliyorum bazılarınız "işte kadını öldürmeye çalışmışlar" falan diyecek ancak lütfen ciddiyeti elden bırakmadan yorum yapalım.

hiçbir sağlık personeli bir hastayı kasten öldürmeye çalışmaz. böyle bir şeyi yaparsa da zaten o meslekte barınamaz. diyelim burada ilk cinayetini işlemek isteyen ve bu nedenle sağlık personeli olmuş bir katil var. imkansız mı? değil tabii ancak çok düşük ihtimal. o zaman doğumhanede yer olmaması meselesinde bir yanlış anlaşılma var. muhtemelen gerçekten yer yoktu ya da hasta o an için serviste takip edilmesi uygun bir hastaydı ancak hasta yakını içinde bulunduğu durumun heyecanıyla olayı yanlış anladı.

şimdi bazılarınız da diyecek ki orada nasıl yer olmaz? evet türkiye'de birçok hastanenin birçok bölümünde yer yok. bu sağlık personelinin sorunu değil. yatak sayısı belli, insan sayısı belli. derdinizi popülist politikalarla sağlığın içine eden siyasilere anlatın.

gebeyi takip eden doktorun hastayla hiç ilgilenmediği ifade edilmiş. eğer gerçekten böyleyse tabii ki kabul edilemez bir durum. ancak doktor ilgili hastanın tüm klinik gidişatını ve tetkiklerini takip ediyor ve asistanlarından düzenli bilgi alıyorsa bir nebze anlaşılabilir. evet yine de hastasını gidip görmesi gerekir ancak devlet hastanelerinde bu öyle sandığınız kadar kolay olmayabiliyor.

uyuma meselesine ilişkin yorumlar tüm hakaretlerden daha acımasız bence. evet, sağlık personelleri gece dönüşümlü olarak uyuyabilirler. hiç kimse robot değil bunu sakın unutmayın. önemli olan hastaların ihmal edilmemesi tabii. eğer sağlık ekibi hep birlikte uykuya dalıp hastaları unuttuysa bunu mazur görecek değilim. ancak böyle bir şeyin de olduğunu sanmıyorum. doktorla hemşirenin aynı odada uyuması üzerinden yapılan çirkin göndermelere ise diyecek söz bulamıyorum. insanlar kendi ahlaki çöküntülerini başkalarını suçlamak için kullanmasalar iyi ederler.

hastayı tokatlama eylemi yaşandıysa büyük bir skandal. hiçbir sağlık personelinin böyle bir davranışta bulunma hakkı olamaz.

asistan doktorların ultrasonu tam olarak anlamamaları biliyorum size tuhaf geliyor ancak tıbbi açıdan garipsenecek bir durum değil. kaldı ki servisteki cihazların görüntüsünün düşük olduğu bilgisi de verilmiş. evet, siz istiyorsunuz ki doktorlar her şeyi yüzde yüz anlayıp gerekeni yapsınlar fakat tıp maalesef böyle bir alan değil. farklı doktorların farklı görüşlere sahip oldukları pek çok klinik durum olabilir. diğer yandan bu insanlar yeni asistanlar da olabilirler ve ultrasonografiyi öğrenme süreçlerinin tam ortasında böyle bir vakayla karşılaşmış da olabilirler. dediklerim size acımasızca gelebilir ancak sadece durumu anlatmaya çalışıyorum. kimseyi yargılamak ya da aklamak gibi bir niyetim yok. zaten bu durumlar yoksa ve ilgili hekimler anlamaları gereken bir vakayı çözümleyememişlerse malpraktis hükümleri devreye girer endişeniz olmasın.

doktorlardan birinin eşi nereden olaya müdahil oldu gerçekten anlamadım. kafasına göre hastayla ilgili ahkam kestiyse ve insanlara ucuz umut verdiyse bu düpedüz... anladınız siz onu...

hastanın önce iyi olduğunun söylenmesi ve akabinde 15 dk içinde durumu riskli denmesi tuhaf tabii ancak muhtemelen hasta iyi kısmında bir yanlışlık vardı ve hasta zaten kritik seyrediyordu. hasta yakınları yanıltıldıysa bu meslek etiğine aykırı kuşkusuz.

hastanın eşi otopsi istemeyerek büyük bir hata yapmış. sağlık ekibiyle ilgili iddiaların incelenmesi için derhal otopsi yolları aranmalı gerekirse feth-i kabir yapılmalı.

başta da söylediğim gibi objektif bir değerlendirme yapmaya çalıştım. amacım kimseyi suçlamak ya da korumak değil. sadece vurgulamak istediğim şu ki acıyı yaşayan insanları dinlerken suçlanan insanları da dinlememiz gerekir. hiçbir şey gideni geri getirmeyecek tabii. tekrar başları sağ olsun.

son not: başlık altında tıp fakültesi yarıştıranları görüyorum, üzülüyorum. evet, türkiye'de sadece tıpta değil her alanda çokça niteliksiz fakülte var. ancak mesleğinin gereğini yerine getiremeyen herkesi "bu zaten niteliksiz fakülte mezunudur" diye etiketlersek o sözde çok nitelikli fakültelerden çıkan niteliksizleri aklamış oluruz benden söylemesi.
  • 4 kez denedim ama sonuna kadar okuyamadım.
  • kahrolası bir durum. sözün bittiği yer, aileyi düşünemiyorum.
  • ışıklar içinde uyusun. başınızı sağ olsun.

doktorların ve sürecin ivedilikle ve objektif bir şekilde incelenmesi ve varsa hekimlerin hatası ki var görünüyor, gereken cezai işlemlerin başlatılması gerekiyor.

insan canı, herhangi bir can bu kadar kıymetsiz olmamalı.

tanım: dört hayata maal olmuş bit rezalettir.
  • piyasadaki doktorların abartısız %90'ı çöp. bunun gibi rezaletler ne ilk ne de son. okul bitsin de masa başı oturup memur hayatı yaşayayım diyen tipler. sırf bu yüzden hastaneye gitmemek için elimden geleni yapıyorum. allah ellerinde düşürmesin. ne hastayı dinlerler ne de semptomların ne olduğundan haberleri var. uzmanlık alanlarından bile doğru dürüst bilgileri yokken kaldı ki hastayı doğru birime yönlendirsinler. kimse bana kalkıp da günde şu kadar hasta muhabbeti yapmasın canını yakarım. daha bugün eğitim araştırma hastanesinde kaburgamdaki ağrımdan şüphelenip gittim. röntgen çekildi ve 15 dakika sonra doktorun yanına gitmem istendi. röntgen saat 9.50 gibi çekildi 10.20 de doktorun odasına çıktım kapı duvar. nerede olduğunu sordum, doktor bey çıktı çarşamba sabah gelecek dendi. anasını satayım 9'da mesaiye başlamış olsan taş çatlasın 5 tane hastaya ya bakmışsın ya da bakmamışsındır. bir saat vizit yapıp hastaya karşı sorumluluğunu bile siklemeyip defolup gidiyorsan sokayım senin doktorluğuna. otobüs mü bu anasını satayım senin durakta olduğun vakitleri kovalayacağım.

daha önceki girdilerimde de yazdım. doktor hatasıyla kaybedilen akrabaları oldu. yakınının acısından faydalanıp öyle güzel sıyrılıyorlar ki yaptıkları hatalardan. mevta yakını kafasını toparlayıp, durumun peşine düşse, bu sözde yeminli it sürüsü kendi aralarında öyle bir şirket kuruyor ki lanet edersin. değiştirilen dosyalar, ondan ona, ondan ona sevk edildiğine dair evraklar bilmem ne. sonra sağlık memuruna şiddetten yakınırlar. hiç birinin taksicilerden farkı yok. kendi aralarında bile işe yaramaz adamı koruduktan sonra kim acısın lan sizin yediğiniz dayağa. millet size canını emanet ediyor, sikinin keyfine gelmiyor oraya. makine değil karşınıza gelen, tornavidayla açılıp bakılsa değerli zamanınızı çalmayız kusura bakmayın.

bir afra tafra var karşımda sanki ben zorla doktor yapmışım. girişten çıkışa kadar ağzının içine bakıyorsun doktor kişisinin, bokunu yiyim durumundasın, saygıda kusur etmeyi geç seni sağlığınakavuştursun diye domal sikicem dese pozisyona gireceksin, hala siklemez tavırlar. yahu doktora gittiğinde, doktor sorar; şikayetin nedir? sen anlatırsın, bundan dolayı geldim diye. doktor denilen kişi şöyle cevap verir mi lan; öyle bir şey olmaz sana öyle geliyordur. lan dürrük müsünüz abi yapmak istemiyorsanız yapmayın şu işi. ne demek öyle bir şey olmaz ya, olmasa ne işim var senin karşında. günümden ayırıp karşına olmayan, üstelik gözle görüldüğü halde, bir şey için mi geleceğim?

memleketteki çomarlara artık hak veriyorum. başıma gelmese laf ederdim ama insan başına gelince anlıyor işte. okumuş çomarın hakkından okumamış çomar geliyor. 90'lı yıllarda doktorlar böyle değildi. alıp karşısında konuşuyor, seni dinleyip sana tane tane anlatıyor, yaşlısına bile 55 defa anlatsa 56. yı anlatmaktan gocunmuyordu. rahatsız olduğun konu o, o kişinin uzmanlığı olmasa bile seni insan gibi doğru yere yönlendiriyordu. şimdi sorduğun sorudan bile doğru dürüst cevap alamadığın, okuduğu senelerin cakasını sana satmaya çalışan, kapıdan girerken seni hor gören sözde hekimlerin eline kaldı insanlar.

allah kimsenin yolunu hastaneye düşürmesin, düşürürse de umarım cebinde parası olur da en iyi doktoru araştırıp bulabilir de sağlığına kavuşur. yoksa her özel hastanede de iyi doktor olmuyor ne yazık ki. baya baya, oto sanayide iyi usta arar gibi iyi doktor arıyor artık insanlar.
hesabın var mı? giriş yap