şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her yıl çay sezonu başlamadan önce çaykur yaş çay alım fiyatını açıklamaktadır. 2018 yılı için çaykur'un açıklamış olduğu yaş çay taban fiyatı 2.32 tl'dir. fakat rize'de, bazı özel sektör kuruluşlarının, açıklanan 2,32 lira taban fiyatının altında yaş çay satın almasına üreticiler 9 mayıs 2018 tarihinde tepki göstererek çaykur'un kota nedeniyle almadığı çayları fırtına deresine dökmüştür. "üretici kadınlar tarlarından topladıkları yaş çayı, bulundukları köprüden alkışlar eşliğinde fırtına deresi'ne dökerek tepkililerini dile getirdi."

  haber linki 1

  haber linki 2

  linkte bulunan haberde görüleceği üzere grup adına konuşan çay üreticisi naciye terzibaş, protestolarındaki amacın özel sektörün uygulamaya soktuğunu öne sürdüğü sömürü düzenine karşı kendi haklarını savunmak olduğunu söyledi. yaş çay üzerinde oyun oynandığına dikkat çeken terzibaş, "bölgemizin tek geçim kaynağı olan yaş çay üzerinde oynanan bu oyunlara bir dur deme zamanı gelmiş ve geçmiştir. sadece kendi şirketlerinin menfaati üzerine kurulu politikaları acımasızca uygulamaya sokan özellikle özel çay fabrikaları vatandaşın aklı ile adeta dalga geçmektedir. evet, belki bizlerin birçoğu ilkokul mezunu evet belki bizlerin birçoğu eli nasırlı ama unuttukları bir şey var. bizlerin bir ailesi var, okula giderken bizden para isteyen bir çocukları var hepsinden önemlisi bizlerin de oynanan oyunları görüp analiz etme yeteneği var" dedi.

  terzibaş sözlerini şu şekilde devam ettirdi: "bizler sadece alın terimizin karşılığını istiyoruz. bizler evlerimize götürecek ekmek paramızın gasp edilmesine karşı çıkıyoruz. bizler devasa binalarda holdinglerde oturup bizlere zavallı gözü ile bakıp yarım saat içinde 3 farklı fiyatla karşı karşıya kalmamıza karşı çıkıyoruz. bu tavrımızın hiçbir siyasi temeli yoktur. bu tavır sadece ve sadece mübarek ramazan ayı öncesi haklı mücadelemizin bir yansımasıdır. müstahsillerimize de seslenmek istiyoruz özel sektöre çanak tutmayalım, daha yavaş hareket edelim."

  çay emekçisi terzibaş'ın özel sektöre çanak tutmayalım sözlerinin manası şudur: çaykur her sezon başı 3 sürgünde toplanan çayın günlük alımına ilişkin kota açıklamaktadır. yani bir gün içinde satacağınız kilo çay size çaykur yönetimi tarafından açıklanmaktadır. açıkcası bunun neden bölge halkı tarafından bilinir ki özel sektöre peşkeş çekmektir. çünkü çaykur açıkladığı fiyattan sizin çayınızı almaz ve düşük bir kota uygularsa, topladığınız çayı o gün içinde satmanız gerekmektedir. aksi taktirde topladığınız çay güneş gördüğü anda kullanılmaz hale gelir. bu yüzden de özel sektörlerin size verdiği fiyattan çayınızı satmak zorunda kalırsınız.

  çaykur’un 2017 yılında satın aldığı çay miktarı, bir önceki yıla göre 162.151 ton azalarak 525 bin tonda kalmış, kuru çay üretimi de 45 bin ton azalarak 89 bin ton, tüm üretim miktarı ise 33.747 bin ton azalarak 1.714.778 ton, çay satış miktarı ise 16.032 ton azalarak 106.636 ton olarak gerçekleşmiştir. yani her geçen yıl çaykur yaş çay alımını azaltmaktadır. bu da yöre halkını gerçekten zor bir duruma sokmaktadır. bu bağlamda chp istanbul millet vekili mehmet bekaroğlu'nun binali yıldırıma sorduğu şu soru akıllara gelmektedir. "2017 yılında yaş çay üretici sayısı, çay tarım alanları ve fabrikaların kapasite kullanımındaki artışına ve 2016 yılında kar edilmesine rağmen 2017 yılında çaykur’un zarar etmesinin gerekçesi nedir? ayrıca bekaroğlu'nun dikkat çekmek istediği nokta ise;

  "çaykur zarar etmesi, düşük miktarda yaş çay satın alması ve kuru çay üretmesi yavaş yavaş çay tarımı ve sanayisinden çekilmesi anlamına mı gelmektedir? türkiye varlık fonu’na devredilen çaykur, önümüzdeki yıllarda özelleştirilecek midir?

  çaykur zarar ederken, çaykur genel müdürü imdat sütlüoğlu’nun yönetim kurulu başkanı olduğu çaytaş adlı şirketin kar etmesini neye bağlıyorsunuz; çaykur’un kar getirecek faaliyet alanlarının çaytaş adlı şirkete devredilmiş olmasının anlamı nedir?" sorularından anlaşılmaktadır. haber linki 3
 • ben rize'liyim. maalesef devlet analarını sikse de yine malum partiye oy veriyorlar. annemi babamı yeni yeni ikna ettim.