şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rize doğumlu olan kişi... ayrıca (bkz: laz)
 • bu insanlar kendilerine has bir mantığa sahiptir. izninizle bu kanıya nasıl vardığımı anlatayım:

  istanbul'a üniversite okumak için gittiğimde ilk yıl bir süre çalışmam icabetti. bir süre bulabildiğim ilk iş olan su arıtma cihazı satışı işinde pazarlamacı olarak çalıştım. satış için insanların evlerine evinizde suyunuzu tahlil yapacağız ayağı ile içeri girip vatandaşa su hakkında 45 dakika brifing verip kendi cihazımızı satıyorduk. sözü verilen tahlil ise toplam 7-8 dakikalık bir işti. tabii ki vatandaşın cihaza ihtiyacı olduğuna kanaat getirmesi için de bir dizi açıklama yapılıyordu önceden.

  açıklama kabaca ve hızlıca şu şekilde: çeşme suyunda klor var. klor mikropları öldürüyor ama suyun tadını kötüleştiriyor. suyun hem tadını kötüleştiren hem de sağlıksız kılan bir diğer şey de kireç. bu yüzden çeşme suyunu içen pek yok. onun yerine insanlar istasyonlardan su alıp, plastik bidonlarda saklıyor. o sularda da klor olmadığı için tadı iyi fakat plastik bidonlarda beklediği için mikrop üretiyor. üstelik (tahlilde de görülüyor ki) kireç bu sularda da var. bu durumda öneri, mikrop riskine girmemek ve suyun tadını güzelleşitirmek için musluğa cihazı takıp suyu arıtmak ve anında kullanmak.

  sanırım gittiğim evlerin aşağı yukarı yarısı rizeli vatandaşlarımızın evleriydi ve bu evlerinde en az yüzde doksanında şu soru ile karşılaştım: "tamam da bu alet mikrobu nasıl öldürüyor?"

  durumu çözemiyordum bir türlü. bu işlerin nasıl olduğunu anlamak için bir şeyler yapmaya çalıştım. satış personelimiz içinde rizeli arkadaşlar vardı. onların nasıl satış yaptıklarını izlemeye gittim. eleman yapması öğütlenen şeylerin neredeyse hiç birini yapmıyor "hemşerim al bu aleti, iyidir, daa." diyor. hemşehrisi de bir iki naz ettikten sonra alıyor!

  rizeli'lerin yoğun olduğu yerlerde satışlarımız devam edince, pazarlamacılıktaki geleceğim bir kaç ay sürebildi ama bana rizeli kavramını gözlemleme imkanı verdi. mutluyum umutluyum.
 • su içme alışkanlığı olmayan, vücuda gerekli suyu çay içerek sağlayan insanlardır.

  2013 editi : " çok susadım, çabuk çay demleyin ! " deyu komut veren bireyleri de mevcuttur.
 • dokuzuncu nesil çaylak.
 • doğduklarında varsayılan meslekleri mütahit veya fırıncı olan kişiler.
 • elhamdulillah rizeliyim cevabı ile karşılaşabilirsiniz,şaşırmayın.bir rizeli örneğidir.ayrıyetten (bkz: laz)
 • sanıldığının aksine rizelilerin hepsi laz değildir. ancak lazlara özgü dili konuşan kesim bu sıfatı almaktadır. (bkz: lazca) bu dili konuşan kesim genellikle rizenin pazar ve fındıklı bölgelerinde bulunmaktadır.
 • bir yanı yemyeşil ağaçlar, diğer yanı masmavi denizdir rize'nin, ama nedense rizeliler genelde yeşille maviyi ayırt edemezler. haa birde rizespor'un rengide mavi-yeşildir.
 • bazı işyerlerinde, yıllardır fax makinesinin yanında oturan ama kendi göndermek aklına gelmediği için başka odadan bir arkadaşını çağıran modelleri de var bunların..

  kızılamıyor kendilerine, art niyet yok, aynen zeka gibi..
 • rizeliysen şayet, "adam karısı ile yemeğe mi gidermiş yahu ?" diye hayretle soran bir dayıya sahip olabilirsin.