şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: rizeli)
  • samsun atakent şubesi çayı berbat ötesi bir cafe. 2. defa gittiğimde de yine kötüydü. gitmemenizi öneririm. normalde çok çay içerim orada 1 bardak içemedim.
  • çok ilginç kafaya sahip insanlar. aydını tam aydın, yobazı tam yobaz. hiç ara rengi yok; ya siyah, ya beyaz.

eski kız arkadaşlarım buralıydı; biri hdp'li, biri chp'li, öteki akp'li. chp'lisine ve hdp'lisine can kurban, anlıyorlar benim dilimden amma ve lakin akp'lisi var ya, 3 yıl uğraştım değiştirmek için, zerre geri adım atmadı. sanki rte babası! sırf bu sebepten, çok iyi anlaşmamıza rağmen ayrıldım. ara ara hala konuşuyorum, gıdım değişme yok. pahalılıktan bahsediyorum, "dış mihrak" diyor. adaletsizlikten bahsediyorum, "siyonistler" diyor. rizelilerin asla yabancıya (özellikle kürtlere) toprak satmadığıyla, yabancıları rize'de barındırmadığıyla övünüyordu, "e zengin araplar tarlalarınızı bir bir alıp, villa dikiyor" diyorum, "yok öyle bir şey bebeğim, bunlar chp oyunu" diyor...

ara ara entry'lerimde bahsediyorum; chp'li eski kız arkadaşım, koyu akp'li anasıyla rize'deler. ben aradım bunu, baktım anası motora bağlamış, birine "defoldefoldefol" diyor. ex'im güldü, suriyeli görmüş anası, ona diyormuş. bu kadın var ya, çay kesmeyi bırakıp, 16 saatlik otobüs yolculuğuyla istanbul'a gelip, akp'ye oy verdikten 3 saat sonra tekrar rize'ye gidecek kadar fanatik bir kadın ama akp'nin ülkeye doldurduğu suriyelinin rize'de olmasından rahatsız! istanbul'da yapmıyor bunu, rize'de yapıyor. suriyeli kovalamayı yani.

sözün özü; buradan kız alacaksanız ya da sevgili edineceksiniz öyle dereli mereli ilçelerinden seçmeyin, orası silme yobaz. (istisnaları tenzih ederim.) dağlılarına bakın, aydın kesim orada işte. ama hemşin olur, ama ardeşen olur, ama aklıma gelmeyen bir iki ilçe olur... bulursanız, başınızın üstüne koyun.

ya da en iyisi biraz daha doğuya gidip, hopa'dan kız alın. en garantisi o.
  • bir erkek olarak aslı ben olan kişiden bahsedilen başlık. (aslen ve aslıyeten rizeli'yim)

net 40 yıllık tecrübelerime dayanarak söylüyorum(sülalem dahil) erkeklerinin %30 'u (takribi) harbi adamdır, sözünün eri ve 10/10 dur. %70 'i (takribi) üçkağıtçı, yobaz, sözüne güven olmaz hatta ve kesinlikle ticaret yapılmazdır.
    kadınlarının %70 'i (takribi) güvenilir, hanım hanımcık 10/10'dur, %30'u (takribi) ise az güvenilir ama yine de çok kötü değil, kötünün iyisidir.
  • erkekleri genelde paraya tapar. kadına değer vermez. akrabaları dahil hiç kimsenin ondan iyi durumda olmasını istemez. kadınları çok nadiren ahlaksız olur. genel olarak bildiğimiz "anne" gibidirler. cana yakın, tripsiz, yalansız.

bir rizeli olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki ne çocukluk nede gençlik arkadaşlarımla görüşmüyorum. çoğunun telefonunu bile açmıyorum. bunlara çoğu akrabalarım da dahildir. evimde tek yaşıyorum ve her bölgeden arkadaşlarımı evime davet ederim. hizmet ederim, yeriz, içeriz. yemin olsun rize'den bir arkadaşımı evime aldıysam. onlardan daha başarılıysan, zenginsen veya ne bileyim daha yakışıklıysan yandın. sürekli laf sokmaya yer ararlar. aşağılamak için fırsat kollarlar. acılarından keyif alırlar.

siktir ettim!

bir rizeli olarak hemşerilerimi böyle anlatmak istemezdim. ne yazık ki gerçek bu.
  • rize merkezli eski bir otobüs firması.
  • memleketin en cahil ve en sahtekar güruhu.
    yobazlıkları da ekmek kadayıfının kaymağı.

en az 50 tane tanırım, içlerinden 3-4 tane adam ya çıkar ya çıkmaz.

bana uzak olsunlar da ne bok yerlerse yesinler.
  • naylondan milliyetçilerdir ve yobazın su katılmamış halidirler.

milliyetçiliği sadece dildedir, hani, döveriz abeyy modunda.
    ama iş icraata gelince, pkk dağdan davul zurnayla iner, bunlar alkışlar, tc yazısı her yerden sökülür, bunlar yine alkışlar, ülkenin kurucularına hakaret edilir, ülkenin tüm mal varlığı satılır, bunlar çay satamaz hale getirilir, ama hep alkışlar...