• warner bros. cizgi filmi ve basroldeki karakter kus. cizgi film serisi boyunca 10 temel kural vardir ve asla ihlal edilmemistir, bunlar :

1- road runner "beep beep" demek disinda coyote'ye zarar veremez
    2- coyote'ye acme urunlerini kullanmadaki beceriksizligi ve acme urunleri disinda disardan hicbirsey zarar vermez
    3- coyote fanatik olmasaydi istedigi anda durabilir ama her zaman bir sonraki denemenin basarili olacagindan emindir bu sebeple yilmaz
    4- "beep beep" disinda diyalog yoktur
    5- road runner bir roadrunner oldugu icin her zaman yoldadir
    6- butun aksiyon iki karakterin dogal ortami guney-bati amerikan colu sinirlarinda gecer
    7- butun alet edevat mekanik ivir zivir acme urunudur
    8- mumkun olan her firsatta coyote'nin en buyuk dusmani yer cekimi olmalidir
    9- coyote'nin beceriksizligiyle icine dustugu rezillik her zaman gordugu hasardan beterdir
    10- seyircinin sempatisinin her zaman coyote'den yana olmasi saglanmalidir
  • tam bir orospu çocuğu.ben hayatımda böyle anadan doğma şanslı,çizeri tarafından bu kadar korunan kaytarılan bir karakter daha görmedim.aynı zamanda işlevsiz beş para etmez bir hayvan.sabah akşam kıçına kına sürülmüş tazıgibi durmadan koşuyor pezevenk.ulan iki dakika bir dur kendini sorgula.ben nereden geldim nereye gidiyorum diye.ama yok,olan bizim çakala oluyor.acme halen şu gün bile çizgi film sektörüne sponsor olabiliyorsa bu makus talihli arkadaşımız sayesindedir.yok dinamit al götünde patlasın,vinç satın al tepene düşsün,grayder siparişi ver olan yine bizimkine olsun.amına koduğumun kuşu da zevk-ü sefa sürsün keyfine baksın...
  • kazanmaya mahkum bı cızgı karakter bı gun allah korusun yakalanırsa bunalıma gırer bu kus butun tuylerı tek tek dokulur anımallah
  • bugün seyrettiğim bir belgesel sayesinde gerçekten de var olduğunu öğrendiğim kuş. ve gerçekten de meep meep gibi bi ses çıkarıyor, hayret birşey. belgeselde, gene gerçekten bir coyote görüyor, ama kovalamıyor. zira yakalama ihtimali düşük, yakalamak için sarfedeceği enerji çok fazlaymış. benim hayret ettiğim, zamanında kim bu olayı doğada gözlemiş de sonrasında çizgi filmini yapmak aklına gelmiş.
  • serway fizik diye bilinen bir üniversite fizik kitabında coyote'nin road runner 'ı yakalamaya çalışmasını konu alan bir problem var.road runner uçurumun kenarında duruyor coyete de roket takmış ona doğru koşuyor.ve kaçınılmaz son...coyete yatay atış hareketiyle aşağı düşüyor ve bizden ne kadar uzağa düştüğünü soruyorlar. bizim cigifilmlerde gordugumuz hayat bu degildi ki ama.
  • en sevdiğim çizgi filmdi. bu çizgi filmde hep coyote adlı eleman şanssız, hedefine ulaşamayan açıkçası loser bir karakter olarak gösterilir, ancak tam tersine coyote görmüş geçirmiş, paraya para demeyen, bolluk içinde yüzen bir maceraperesttir. roadrunner'la uğraşmasının nedeni de bu maceraperestliğidir. acme şirketinde önemli hisseye sahip olan coyote, acme'nin fason olarak çin'de ürettiği malları fütursuzca harcar. zamanında babasının binbir çabayla elde ettiği hisseleri bir inat uğruna, belki de bir zevk için heba eder. çoğu zaman uçurumdan düşmesine rağmen inadına devam etmesi sado-mazo takılmasındandır. mazoşist eğilimi görebiliyoruz ama henüz yakalayamadığı için sadist tavrını göremedik. gururlu bir avcı olan coyote tüm teknolojiyi kullanmasına rağmen kimseden yardım almaz. ancak roadrunner da sıradan bir kuş değildir. coyote gibi zengin olmasa da hızı ve zekayı birleştirip coyote'ye meydan okur. biraz sinir bi eleman olmasına rağmen çöl esnafı arasında iyi bir yer edinmiştir. acme'nin işe yaramayan mallarını toparlayıp esnafa ucuz yollu satması ona bir sandalye açmıştır kahvede. bu parayı türkiye bankalarında değerlendirir roadrunner. babasında kalan emekli maaşına ise dokunmaz, biriktirir. aslında çapkın bi delikanlı olan roadrunner'ın bu yönü pek az gösterilir. bunun nedeni ise
    coyote'nin damarına basmamak içindir!
  • her boka bip bip..

http://i.imgur.com/uoxbh.jpg (bkz: yiğit özgür)
  • bu orospu çocuğu yüzünden çizgi film aleminin en delikanlı adamlarından coyote helak oldu. kinim büyük.
  • road runner namı değer bip biiiip, ezeli rakibi olan coyote hiç bir zaman kendisini yakalayamamıştır. aklı ve en önemlisi hızı dillere destandır.

peki road runnur kaç km hızda koşuyor gelin bu durumu bir irdeleyelim.
    pek kişi bilmez sanırsam ama dikkatli seyircilerin bildiğini düşünüyorum çünkü çizgi filmlerinde roadrunner 'ın gerçek tür ismi geococcyx californianus diye yazmaktadır.12 bu tür gerçekten de doğada hızlı koşan bir türdür ve saatte 42 km hıza ulaştıkları kayıt altına alınmıştır.

neyse konumuza dönelim elimizde road runner'ın şöyle bir bölümü var ve 1,26 dakikasından sonra coyoteyle ikisi daire şeklinde bir yola giriyorlar ve bu yol baktığımızda iki şerit görmekteyiz. olay amerika'da geçtiğinden, internette araştırdığımda amerika birleşik devletleri'nde, eyaletler arası karayolu sistemi için bir şerit genişliği standarttı 12 ft yani 3,7 m'dir.

buna göre şu görseli baz alarak bir ölçüm yaptığımızda. tabi ki yaptığımız ölçüm tamamen afaki olmak kaydı ile 2 kare arası 7,4 metre ise 24 kare (177,6 m)arası yuvarlayarak 180 metre diyebiliriz.

bu ölçümleri de yaptıktan sonra sahneyi izlerken iş kronometrede, sahnede road runner'ın daire etrafında bir tur atmasını tekrar tekrar bakıp 10 ölçüm alalım.
    1 s, 0,82 s, 1.08 s , 0,72 s, 0,78 s, 0,91 s, 0,69 s, 1,15 s, 0,88 s, 0,61 s evet ölçümümüzü yaptık hemen ortalamasını alalım.

toplam=8,64 10 tekrar olduğundan toplam zaman/tekrar=ortalama
    8,64/10=0,864 kısaca 0,86 alalım

zamanı hesapladıktan sonra yolun uzunluğunu bulmamız lazım bunun için dairenin çevresi (2 *pi*r)formülünde yararlanacağız . yukarıda ki görselde yolumuzun çapını(2r) 180 metre bulmuştuk yarı çapı(r) ise 90 metre ve pi sayısını da 3 olarak alalım.(hesaplama kolay olsun değil mi)

2 *pi*r= 2*3*90=540 metre

yukarıdaki parametreleri de bulduktan sonra hızı hesaplayabiliriz. bunu için hız formülünü(hız= yol/zaman)kullanacağız.

buna göre ;
    hız=540/0,86=627,90... m/s

şimdi bu sayıyı km/sa cinsine çevirelim
    627*3600=2257,2 km hızla gidiyormuş bizim road runner.
  • adam gibi 3d uzun metraj bir animasyon filmi yapılsa ice age in pabucunu dama atabilir.
hesabın var mı? giriş yap