şükela:  tümü | bugün
 • konusunu okuyunca hiç düşünmeden alınacak kitap listeme eklediğim kitaptır.
 • orwell'ın 1937 ingilteresinde yaşayan çoğunluğunu madencilerin oluşturduğu işçi mahallelerinde geçirdiği günleri ve deneyimlerini paylaştığı inceleme kitabıdır.kitapta gündelik yaşama dair çarpıcı bir kaç fotoğrafta bulunmaktadır.1937 den bu yana sosyal adaletsizliklerin, sınıf ayrımcılığının hala aynı şekilde devam ettiğini görmek kocaman bir düş kırıklığı yaratıyor.gerçek hayata dair bir inceleme olmasına rağmen, bir distopya olan 1984 kitabından daha korkunç ayrıntıları var.
  “paranın feodalizme karşı savaşı olan içsavaş’ta, kuzey ve batı kraldan yanayken, güney ve doğu parlamentodan yanaydı. fakat kömür kullanımındaki artışla birlikte, sanayi kuzey’e kaydı ve orada yeni bir insan tipi, başarısını kendisine borçlu olan kuzeyli işadamı ortaya çıktı. nefret dolu ‘ya başarılı olursun ya defolursun’ felsefesiyle kuzeyli işadamı, yarım kron ile yola çıkan ve sonunda elli bin sterlini olan ve her şeyden çok, para kazandıktan sonra eskisine oranla daha da nobran olmasıyla övünen tiptir. incelendiğinde, yegâne meziyetinin para kazanma yeteneği olduğu görülür. bizden ona hayranlık duymamız beklenir; çünkü dar kafalı, çıkarcı, cahil, açgözlü ve görgüsüz olsa da, adamda ‘cevher’ vardır, ‘başarılı olmuştur’, başka bir ifadeyle, nasıl para kazanılacağını biliyordur.”wigan iskelesi yolu.
 • george orwell ın bir çırpıda okunacak kitabı. orwell en çok okunan kitaplarının aksine bu kez kurguya başvurmuyor, dönemini tüm çıplaklığıyla gözlerimizin önüne seriyor...

  kitabın çıkış öyküsü şöyle, sol eğilimli yayıncı sir victor gollancz, orwell'ı işsizliğin yoğun olduğu bölgelerde araştırma yapmak ile görevlendiriyor. kitabın ilk bölümü orwell'ın bu araştırmada buldukları ile başlıyor, özellikle madencilik yaşamı ile ilgili bilgiler çok çarpıcı. madenciler bugün, kitapta anlatıldığı kadar ağır şartlarda olmayabilirler ama fikir vermesi açısından önemli.

  kitabın ikinci bölümü ise, orwell'ın sosyalist kuram ve ingiliz edebiyatı ile ilgili düşüncelerini içeriyor. şahsen bu bölümü daha ilginç buldum, orwell gibi bir ustanın kuramla ilgili düşüncelerini okumak da oldukça hoş.
 • elinden geleni ardına koymamasına rağmen, insanoğlu hala pisliğini her yere ulaştırmayı başaramadı. yeryüzü o kadar engin ve hala o kadar boş ki, uygarlığın pis kalbinde bile otların gri yerine yeşil olduğu çayırlar bulabilirsiniz; ararsanız belki içinde somon konserveleri yerine canlı balıklar olan akarsular bile bulabilirsiniz. ( sayfa: 25 )

  george orwell - road to wigan pier