şükela:  tümü | bugün
 • yaşadığınız ülkedeki bir gsm şebekesine bagli cep telefonunun yurtdisinda da kullanima acik olma hali.

  (bkz: roaming sahtekarligi)
 • size hizmet veren firmanin kapsama alani disinda kaldiginizda
  firmanin anlasmali oldugu baska bir sebekenin altyapisini kullanarak hizmetin saglanmasi

  illa yurtdisi olmak zorunda deil ancak turkiyedeki operatorlerin birbiriyle anlasmasi yok

  4 ayri firmanin herbiri tepemize baz istasyonu kuracagina
  1 baz istasyonunu 4 firmaninda kullanmasi teknik olarak mumkun
 • "uluslararasi dolasim" olarak da adlandirilan ve bagli bulundugunuz gsm sebekesi araciligiyla yurt disinda da cep telefonu hattinizi kullanmanizi saglayan; yapilan gorusmelerde yurdisinda bulundugunuz surede aranan siz bile olsaniz, faturaniza, yurtdisi arama yapmissiniz gibi gorusme ucretinin yansitildigi uygulama.
 • "international roaming" abonesi bulundugunuz gsm servis sağlayacısının anlaşmalı olduğu yabancı şirketlere bağlı olarak, başka bir ülkeye gittiğinizde o yabancı gsm servis sağlayacısının geçici bir üyesiymiş gibi onun linkleri üzerinden kendi servis sağlayıcınıza ulaşmanızı ve böylece yurtdışında cep telefonunuzu kullanmanızı sağlayan sistemdir.

  roaming le yapılan görüşmelerin fahiş fiyatlarinin olmasının nedeni o anda iki gsm şebekesinden birer yer meşgul ediyor olmanızdır. hem yabanci sirketin hem de kendi saglayicinizin kaynaklarini kullandiginiz icin normal fiyatin oldukca uzerinde bir fatura odersiniz.

  (bkz: turkcell roaming team)
 • yurtdışında iken sizi arayanların faturayı kıçınıza takmaları anlaşması
 • kapalı olduğu takdirde telefonun pilinin genelde olduğundan çok daha hızlı bitmesine sebep olan hede. telefonun aklı yoktur, bıkmadan usanmadan şebeke arar ve iki günde şarj marj kalmaz.
 • $u aralar bir turkcell abonesini aramanin dakikasi 1 milyon liraya geldigini aci ile tecrube ederek ogrendigim hadise.

  (bkz: been there done that)
 • arayanın da aranında ücretlendirildiği hizmettir. turkcell için, yurtiçinden bir turkcell abonesi uluslararası dolaşımdaki turkcell abonesini ararsa; yurtdışını arayan, turkcell'in yurtiçi ücret tarifesi ile ücretlendirilir. aranan kişi ise, turkcell'in uluslararası ücret tarifesine göre ücretlendirilir.

  yani her durumda yurtiçindeyseniz ve yurtdışında bir sevdiceğiniz varsa onun sesini duymak size değil ama ona pahalıya patlar. siz herhangi bir turkcell abonesini aramış kadar rahatken o bozulmuş bir taksimetrenin çalışması gibi kontörlerin höpür höpür yutulmasını izler.*
 • hattınız turkcell ise (bkz: roaring)