• şu galeride görüp de resimlerine hayran kaldığım sanatçı.
    http://www.sonbisey.com/…i-yaratan-15-illustrasyon/
  • optik illüzyon'u en iyi şekilde işleyen, sürrealizm'in son kalelerinden biri olan mükemmel sanatçı. intiharı ile vefat edeli henüz bir yıl olmadı. ontario, kanada doğumludur. küçüklüğünden beri sanata ilgi duyan gonsalves, 12 yaşına geldiğinde dali, tanguy, escher gibi sürrealistleri öğrendi ve devamında ilk tablosunu çizdi. üniversite yıllarında mimarlık alanında tam zamanlı çalışmaya başladı ve trompe l'oeil* tarzında tiyatro duvar ve sahne tasarımları yaptı. mimarlığı her ne kadar en iyi şekilde yapsa da tutkusu sürrealizmdi. bunu, sihirli gerçeklik ile bütünleştirdi ve mükemmel bir şekilde çizimlerine aktardı. göz aracılığı ile beyni de etkileyen yaptığı bu eserler, bende hala baş ağrılarına neden oluyor.

birkaç harika çizimi;
    1
    2
    3
    4
    5
    6
    7
    8
    9
    10
    11
    12
    13
    14
    15
    16
    17
    18
    19
    20
    21
  • 14 eylül 2017 tarihinde vefat etmiş olan kanadalı ressam.vefatı ile ilgili pek bir bilgi olmaması hâyli ilginç.
  • çalışmaları, insanların imkansıza inanma, olasılığa açık olma arzusunu temsil etme girişimidir. wikipedia'da yazana göre 14 haziran 2017'de intihar etti.
  • kanadalı ressam.

çizdiği sürrealist resimler, içiçe geçmiş bir çok resimden oluşuyor. dikkatli bakınca şaşkınlık veren detaylar görünen bu harika resimler sayesinde; daha iyi bakıp, daha iyi gözlemlemenin, görünenden fazlasını anlamak konusundaki etkisi şaşırtıcı.

edit: düzeltme.
  • bunca zaman gördüğüm, haber sitelerinin olmazsa olmazı, bütün o boktan resmin çizeri olduğunu öğrendiğim kişi.

sanat tarihinden, akımlarından falan anlamam ama malin iyisini anlarım. *

gerçek sürrealizm bu değil kardeşim.* yok bulutlar gemi oluyor, yok sular kadın...

eleman yetenekli ona bi lafım yok ama eskiden köprü-üst geçit girişlerinde karikatürize portre çizen elemanlardan farksız bana göre eserleri.

sürrealizm demişken, dreams of dali serisinin ilk videosu, uygulamada açmayı unutmayın.
  • uzun yıllardır takip ettigim bir ressam idi. intihar ederek aramızdan ayrılmasına çok üzülmüştüm. sürrealistlerin doyumsuzluğu olabilir veya başka bilmediğimiz bir neden. mevzu önemli değil, mekanı cennet olsun. bahçesine ayna dizilen orman içindeki köşk resime saatlerce bakabilirim.
  • sürreal(gerçeküstü) eserler ortaya koyan kanadalı ressam. perspektif çelişkisiyle hayal gücünün birleştiği, gerçekliğe meydan okuyan bu akım türünde ortaya koyduğu bir sürü büyüleyici tablosu vardır. galerilerime indirdiğim bazı resimleri hipnoz olmuş gibi dakikalarca izlerken buluyorum bazen kendimi.

begendiklerimden birkaçı:
    autumn cycling
    over the moon
    nocturnal skating
    carved in stone
    arboreal office

hepsinden ayrı olarak bu tablonun bana hissettirdiği yoğun bir güven ve rahatlama duygusu var. baktıkça sanki beni alıp çocukluğumdaki sıcacık bir kış gününde götürüyor. evde soba karşısında yattığım yerden halı desenlerini incelerken kurulan tuhaf hayaller ve sonrasında uykuya dalmayla gelen derin bir huzur..
  • tasvirlerinde içimizdeki hayallerle dışımızdaki (dışarıdaki) gerçeği harmanlayan, büyüleyici sanatkâr.

ayçiçeklerine sonat
    hayalini kurmak
    ufuklar, ufuklar
hesabın var mı? giriş yap