şükela:  tümü | bugün
 • dünyaca ünlü magnum adlı fotoğraf ajansının dört kurucusundan biri, savaş fotoğrafcısı. gelmiş geçmiş en iyi photojournalistlerden biri. hindçini'nde fotoğraf çekmeye çalışırken mayına basarak ölmüştür.

  en önemli fotoğraf olayı, normandiya cikartmasinda askerlerle beraber karaya inip, çıkartmanın fotoğraflarını çekip sonra da o ortamdan yara almadan kurtulmasıdır. sadece saving private ryan'i seyretmek dahi bunun ne derece zor hatta imkansiza yakin bir sey oldugunu anlamaya yeter. maalesef, bu fotoğraflar yıkamaya çalışan karanlık odadaki acemi bir genç tarafından heyecandan yakılmış ve günümüze sadece birkaç tanesi ulaşabilmiştir. bu olayı duyan robert capa ajansına "eğer o genci işten atmışsanız bir daha sizinle çalışmam" diyerek ajansina rest cekmistir.
 • 1913 de budapeste de doğmuştur ve asıl adı andrei friedmann dır. savaş karşıtı olduğu için savaş fotoğrafçılığını seçmiştir. fotoğraflarını mutlaka görünüz, doğal hayattan değil de sanki bir film sahnesinden alınmış gibi durduğuna hayret edeceksiniz.
 • hayatimin sonuna kadar bir savas fotografcisi olarak issiz kalmak istiyorum diyen en unlu savas fotografcisi.
 • (bkz: magnum photos)
 • (bkz: robert)
 • ispanya iç savaşı fotoğraflarıyla pulitzer ödülüne layık görülmüştür,ünlü,vurulup yere düşmekte olan ispanyol asker fotoğrafı ona aiittir..
 • radikal'in dunku (23.07.2003) haberine gore 16 ekim'de yapi kredi kultur merkezi'nde turkiye fotograflari sergilenmeye baslanacak olan magnum fotografcisi...

  1932'de cektigi trocki fotolari da unlu. sanatci dostlarinin (picasso, matisse, steinbeck, hemingway) portrelerini de yapar. sevgilisi gerda taro tank altinda kalarak olmesi yuzunden calismaya ara verir. ingrid bergman ile yasadigi ask, arka pencere filmine konu olur. er ryan'i kurtarmak filminin acilisi ise yine onun normandiya cikartmasi fotograflarindan esinlenilerek cekilir. capa'nin istanbul fotograflari ise ara gulerinkiler tadinda...
 • en sevdigim siyah beyaz fotograf ustalarindan biri. ilk defa 1998 yilinda 2.dunya savasi yillarina ait sergisine gitmis ve fotografciligina hayran kalmistim.
  ne yazik ki ayni sergicilik ozenini yapi kredi kultur merkezin'de goremedik. yansiyan camlarin arkasina gizledikleri capa fotograflari gormeye deger, eger basarabilirseniz! sergi 22 kasim'a kadar galatasaray'da devam edecek.
 • http://search.eb.com/…rmandy/week2/omaha_beach.html

  bu sayfada normandiya çıkartması esnasında çektiği fotoğraflar görülebilir.
 • bir belgesel cekmek icin 2 haftasini turkiye'de geciren, ingrid bergman'la iki sene ili$ki ya$ayan, dunyanin herbir ko$esine gitmi$ ve en onemli olaylarinda kamerasinin arkasinda bulunma $ansini yakalami$, cocuk cesetleri ve hayatin aci yonleriyle dolu fotograflara sahip ba$arili fotografci.