şükela:  tümü | bugün
  • istiklâl marşı'nın caz versiyonunu çok güzel çalan adam.
  • darwin'den önce evrim fikrini geniş kitlelere sundu. der ki:" insan doğası,onu hayvanlardan ayıran ruhsal bir nitelikten kaynaklanmaz, evrim süreç boyunca gelişen yetilerin doğrudan bir uzantısıdır."
    ayrıca bir tümcesi şu şekilde:" öyleyse yerküre üzerindeki organik yaşamın ilerleyişiyle ilgili zihnimde oluşturduğum fikir şudur:en yalın ve en ilkel tür, benzeri üreyişin tabi olduğu bir yasa uyarınca,üzerindeki türe, bu da bir üsttekine yaşam vermiş,bu böyle en üstteki türe kadar sürüp gitmiştir. ilerleme aşamaları, her durumda son derece küçük -açmak gerekirse:bir türden ötekine- olmuştur; öyle ki, sözünü ettiğimiz olgu, her zaman yalın ve sade bir nitelik gösterir. "
  • 19. yüzyılda yaşamış olan iskoç doğabilimci, coğrafyacı ve yazar. 1844'te vestiges of the natural history of creation kitabını yayınlayarak evrim ve yaratılışçılığı birleştirdi. bu görüşleri, günümüzde bilinçli tasarım argümanının dayanak noktalarından biridir. ayrıca bu kitap, alfred russel wallace'ı etkilemiş ve tropiklere giderek türlerin kökeni hakkında araştırma yapmasında motivasyonu olmuştur.