şükela:  tümü | bugün
  • eleştirel kuramin babası sayılabilecek adam. en bilindik sözü "uluslararası ilişkiler teorilerinin hepsi birine veya bir nedene hizmet etmek üzere tasarlanmıştır"dır. ona göre tüm bildiklerimiz alsında çeşitli güç odaklarının kurguladıkları gerçeklerdir ve hepsi bizi kendi çıkarlarına hizmet eden düşüncelere inanmamızı istemektedirler. bir çeşit "matrix has you" gibi yani.
  • uluslararası iliskiler denen disipline, biraz tarihsel materyalizm, biraz gramsci, biraz da sağduyu eklemeye calismistir. zaten gramsci dememis miydi, tarihsel materyalizm cagimizin sagduyusudur diye? uluslarararası iliskilere yeni baslamis, baska disiplinlerden gelen ve dolayisiyla ruhu sıkılan arkadaslara, siddetle tavsiye edilir. bunu alanlar sunu da aldilar: justin rosenberg
  • gramsci nin goruslerini savunan kuramci. uluslarlarasi orgutlerin hegemon devletin gucunu ve yaptiklarini mesrulastirmak icin kullandigini iddia eder, bu mesrulukla da diger devletlerin kendi rizalariyla uluslararasi orgutlere uye olduklarini ve boylece karsi bi hegemonun varliginin kisitlandigini iddia etmektedir.
  • eleştirel kuramın en önemli savunucusudur.marx ve gramsci'den etkilenmiştir.uluslararası ilişkilerde 'problem- çözüm' yaklaşımı üzerinde durmuştur.babası olduğu eleştirel kuramın amacı varolan düzeni değiştirmektir.bu kuramın savunucuları, uluslararası ilişkilerde olaylara güç ilişkileri üzerinden bakarlar, analizlerini bu temelde oluştururlar.toplumsal güçler ve küresel ekonominin yapısı en önemli inceleme alanlarıdır.robert cox, üretim-dünya düzeni-devlet tipi ilişkisi üzerinde durmuş ve 3 ana güç kategorisinden bahsetmiştir: 1)materyal kategoriler: hava-kara-deniz kuvvetleri gibi askeri ve teknolojik güçler. 2)görüş-fikir kategorileri: toplumun kollektif görüşleri,bakışaçıları gibi etkileyici güçlerdir. 3)kurumlar: cox'a göre kurumlar, materyal kategoriler ile fikir kategorilerinin bir kombinasyonudur. son olarak robert cox, uluslararası bir düzen için her zaman bir çatışmanın varolması gerektiğini savunmaktadır.
  • gramsci'nin hegemonya kavramini uluslararasi iliskiler kuramina tasimistir.
  • florida state university'den ronald w. cox isimli şahıs acaba oğlu olabilir mi diye merak içindeyim, bilen varsa yeşillendirsin. adamın (ronald) bi makalesini okudum, teorik çerçeve aynı, soyisim aynı, isimler çok benzer, lakin adam robert'e hiç atıf yapmamış, boyuna robinson üzerinden yürümüş. oğluysa hain evlattır, net.