şükela:  tümü | bugün
 • amerikan underground çizgiromanının en büyük çizeri. ülkemizdeki çizgi virtüözlerinin en çok etkilendiği,bol taramalı çizgisiyle kendisini milyonlara okutabilmiş takdir edilesi,eli öpülesi süper insan.
 • 1995'te istanbul film festivali'nde gosterilmis olan terry zwigoff'un yonettigi crumb filmine de konu olan, charles bukowski nin birkac oykusunu de resimlemis cizer. (bkz: bring me your love)
 • bir çizgi romanında yaşlı bir adamın sokakta bulduğu başıboş bebeği süt bulamayıp bebeğe blow job yaptırıp taze spermle beslemesi çizerin tarzı hakkında biraz fikir verir sanırım.
 • en ünlü karakterleri fritz the cat ve mr natural olan, dünyaya alaycı aynı zamanda kinik, gözlemci bir bakış açısıyla bakan mühim amerikalı çizer. 60larda çizmeye başlayıp 70lerde çok ünlü olmuştur, hemen hemen herkesle (hippiler, kadınlar, yaşlılar, ordu, polis, vs.) dalga geçmiştir. zap comics in yaratıcısıdır. çizgilerinde kafasına taktığı şeyleri, fetişlerini çok iyi yansıtır, detaycıdır.
 • cizgiroman/karikatur dunyasinin gelmis gecmis en buyuk isimlerinden biri. kimisi dahi der, kimisi takintili/sorunlu der, kimisi de ikisini birden der (ben dahi olduguna inananlardanim). kendine ozgu, dahiyane stili ve isledigi asiri konular sebebiyle -underground- cizgiroman dunyasindaki yeri kolay kolay doldurulamaz. cizgi hikayelerinde ortaya koydugu gozlem gucu, toplumsal, insani sorunlara getirdigi elestiriler bakimindan alaninda tektir. sol goruslu olmasina ragmen insanlarin ortaya koydugu sosyal sistemlerin sorunlara cozum olusturamayacagina inanmasindan belli bir politik ideolojiye bagli degildir (iyi de yapar!)

  ayrica banjo calar, 20'li yillarin muziginden hoslanir (modern pop muzigini arkadas gorunuslu fasizmin yuzunun bir parcasi olarak tanimlar).

  son yillarda amerika'nin icine girdigi asiri sag akimlardan hoslanmadigi icin pilisini pirtisini toplayip, esi aline crumb ile fransa'nin guneyine yerlesmistir 90'li yillarda. hala da orada yasamaktadir.
 • basil wolverton'dan bolca etkilenmiştir.
 • en sevdigim, en muzir cizgi romancilardan. sapkinliklariyla, bilincaltinin karanlik dehlizleriyle barisik bir adem.

  bilgisayarima musallat olmus* cizer bir de. alem-i garabet'in ilk bolumunde sevdigi sarkilara ve bizzat icra ettigi sarkilara yer vermemden bu yana masa ustumde yoktan onun ismini tasiyan klasorler peydah olmaya basladi. klasorleri aciyorum aciyorum, bos cikiyorlar, siliyorum geri geliyorlar. korkuyorum!