şükela:  tümü | bugün
 • kendi hayatını anlatacak olan belgeselin çekimlerinde, işlediği cinayetleri farkında olmadan itiraf eden dümbük.

  http://karnaval.com/…article_id=31509&channel_id=19

  edit: https://www.youtube.com/watch?v=rczwe7ojbgc
 • (bkz: the jinx)
 • baya zengin new york'lu müteahhit, 30 yıl içinde çevresinde bir sürü kişi ya ölmüş ya da ortadan kaybolmuş. kendisi hep baş şüpheliymiş ama hiç bir şey kanıtlanamamış. gerçi 2003'te bir cinayeti kabul etmiş ve mazeret olarak asperger sendromunu ortaya koymuş ve itiraf karşılığında sadece 5 yıl hapisle kurtulmuş.

  en sonunda hbo bunun hayatının belgeselini çekmeye başlamış,the jinx. çekimler sırasında bu dallama üstündeki açık mikrofonla tuvalete gitmiş ve sesli sesli sıçarken kendi kendisiyle konuşmaya, hepsini ben öldürdüm demeye başlamış. kayıtlarda durumun fark edilmesi üzerine adamı tutuklamışlar.

  adam çok muhtemelen seri katil, normalde seri katilerin namı yürür ama bu dallama olabilecek en aptal şekilde yakalanmış. ha tabi abd'de nasıl işliyor bilmiyorum, acaba bu kayıt itiraf sayılır mı yoksa bu kayıt üzerine polis delil arama faliyetlerini güçledirir de maddi deliller mi ortaya çıkarır bilmiyorum.

  cinayetleri işlediği yerler: http://www.vanityfair.com/…-alleged-crime-locations
 • ortaya kesin deliller konulamamış olsa da, bu adamın 30 senedir bir sürü insanı öldürüp yerlerine geçtiği, onların hayatını yaşadığı düşünülüyormuş.

  100 milyon $ serveti olan bu adam zaman aman evsizlerle birlikte yaşamış, bir kadın kimliği altında ev satın almış v.s.

  igor adında bir sürü köpeği olmuş, hepsi de işkence sonucu ölmüş.

  eğer yaptıkları çözülürse muhtemelen gelmiş geçmiş en psikopat seri katiller listesine tepeden giriş yapacak.
 • eğer iddia edilen cinayetlerden suçlu bulunursa idam edilme olasılığı yüksek. california yasalarını bilmiyorum ama idam varsa bu adam gidicidir aga. vay arkadaş bir hbo belgeselinin sebep olduğu olaylara bakar mısın?

  edit: belgeseli bitirdikten sonra entry'i düzeltmeyi unutmuşum.

  --- spoiler ---

  olay kesinlikle kurmaca. o kadar ağır suçlamalardan beraat etmeyi başarmış bir insan gidip de mikrofonu açık unutacak kadar salak olamaz. tamam zengin olması da davalarda başarılı olmasına katkı sağladı ancak robert durst oyunu kurallarına göre oynamasaydı o kadar ağır suçlamalardan kurtulamazdı. robert durst kesinlikle sıradan bir zengin değil. hukuk sistemiyle dalga geçen bir psikopat.

  --- spoiler ---
 • psikopat mıdır bilemiyorum ama 'üstünde açık mikrofonla tuvalette sıçarken her şeyi itiraf eden dümbük' olmadığı kesindir. hatta tam tersine izlediğim kadarıyla tanıdığım en zeki adamlardan biridir.

  bi kere belgeselin yarı kurmaca olduğu aşikar. belgeselde de belirtildiği gibi, bu röportajı gerçekleştirmek için jarecki'yle iletişime geçen de ta kendisi. muhtemelen belgeselin yönetmeni olan andrew jarecki'ye tamamen gerçeklerin anlatıldığı yarı kurmaca yarı gerçek bir yapım yapması talebinde bulunmuş, bu da jarecki'nin işine gelmiştir.

  --- spoiler içerebilir ---

  eşini öldürdüğü ilk cinayetinden dolayı -kendisi itiraf edene dek- hukukun ve polisin elini kolunu bağlı tutmuş, 30 yıl boyunca bu cinayetten hüküm giymemiştir. aynı şekilde ikinci cinayetinin ardından kefaletle hapisten çıkmış, yine kendi rızasıyla, marketten salata çalarken yakalanana dek polis tarafından ele geçirilememiştir. ele geçirildikten sonra ise, bilerek sığ denize ağırlık bağlamadan attığını düşündüğüm cesedin sadece kafa kısmını saklayarak davayı kazanmasındaki en önemli detayı öngörmüştür. tabii bu detayı iyi savunabilecek en iyi iki avukatı yaklaşık 1,5 milyon dolar vererek tutmuş ve kapitalizmin gücünü göstermiştir. son cinayetinde ise yine kendi kendini bilerek ele vermiştir. eğer jarecki'yle iletişime geçmeseydi belki de polise gönderdiği o kağıdın kendisiyle ilişkili olduğu gerçeği hiçbir zaman polis tarafndan ortaya çıkarılamayacaktı.

  --- spoiler içerebilir ---

  sonuç olarak jarecki'yle kafa kafaya vermiş ve yapılmış en iğneli, en anlamlı yapımlardan birine imza atmıştır ve kendisinin de daha önce belirttiği üzere, hayatta ona hiç kimsenin göstermediği kadar saygı gördüğü hapishaneye devlet tarafından tıkılmamış, kendi rızasıyla girmiştir. devletle ve hukukla bu kadar akıl oyunu oynayan, defalarca ters köşeye yatıran bu adamın mikrofonun açık olduğunu unutacak kadar 'dümbükçe' bir hareket yaptığını düşünmek ahmaklıktan başka bi şey değildir. zaten ilk ve ikinci itirafını yaptığı sahnelerden ne kadar kurmaca olduğunu anlamak çok zor değildir.
 • herif o kadar zengindir ki, 50 senedir öldürmediği/kesmediği adam kalmamasına rağmen, avukatların başarısıyla ancak 2015 yılında tutuklanabilmiştir, ohadır. bence bu bile başarı diyerekten salınabilirmiş.
 • kendisine dair bilgileri birkaç dakika içinde öğrenmek isteyenler için şöyle bir özeti olan 72 yaşındaki milyoner.
 • belgeselini kesinlikle izleyin dediğim ve şok edici bulduğum adam. bir solukta bitirdim diyebilirim. bu kadar iyi olmasını beklemiyordum. hakkında herhangi bir araştırma yapmadan izleyin ancak olan olaylar sizi baya şaşırtacak.

  --- spoiler ---

  karısını öldüren üstüne karısı öldürdükten sonra yardım aldığı en iyi arkadaşı olarak tasvir ettiği kadını da öldüren daha sonrasında komşusunu da öldüren ama nasıl oluyorsa paranın gücüyle de beraber bu 3 suçtan doğru dürüst herhangi bir ceza almayan sosyopat.

  belgesi izlediğimde öne sürülen kanıtlar çok bariz olmasına rağmen amerikan hukuk sisteminin aptalca ve salakça olmasından dolayı paçayı sıyırmaya devam etmektedir. adam milyonerdir ve milyoner olmak için herhangi bir şey yapmamıştır. inanılmaz iyi yalan söylüyor. umarım ömür boyu tutuklu kalmaya devam eder.

  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap