şükela:  tümü | bugün
 • unlu bir film produktoru.
 • (bkz: kid notorious)
 • hayatimda gordugum en yuksek ego'lu insandir. roman polanski`'nin yapimcisidir. ama kendini cok buyuk bir yaratik zanneder; oyle ki polanski filmlerinin dvdlerinde robert evans ile de muhattap olunmustur lakin evans kardesimiz renkli gozlukleriyle kameraya bakmadan sandalyeye yanlamasina otrumustur. kamera ve seyirci evans'in umrunda degildir, tek amaci herkese tepeden bakmaktir evans'in.
 • kariyerine 1950'lerde aktor olarak baslayan, ama hic bir rol kabiliyeti olmadigi icin pek tutunamayan (o rolleri de sadece yakisikli diye kapmistir zaten), daha sonra 1960'larin ikinci yarisinda unlu bir yapimci olan hollywood adami.

  seneler sonra the two jakes filmi cekilmeye hazirlanirken bir parlak zekali kisi ikinci jake rolunu evans'a vermeyi akil eder. ayni zamanda filmin yapimcisidir da evans. bu evans'in pek hosuna gider, filmi yonetmesi planlanan robert towne da kabul eder bunu. en kotu ihtimalle basroldeki jack nicholson yardim eder diye dusunur evans'a rol yapma konusunda. fakat provalar ilerledikce towne durumun ne kadar vahim oldugunu anlar, evans'i kovar. yuksek egolu evans kafayi yer, projeyi durdurmaya kadar goturur. birkac sene sonra evans'in oynamasi gereken rolde harvey keitel ile tekrar gundeme gelir proje, bu sefer filmi towne yerine jack nicholson kendisi yonetir.
 • bir aralar kendi isteğiyle akıl hastanesine yatmış. sonra çıkmak isteyip de çıkamamış. limuzin şöföründen kendisinin hastaneden kaçmasına yardım istemiş ve bunu başarmış. senelerce oturduğu malikanesini sattığı fransız sanayiciden malikanesini tekrar ona satmasını istemiş fakat adam satmamış, inat etmiş. evans bunalıma girmiş. ne mi olmuş. jack nicholson, evans'dan habersiz fransız sanayiciye gidip evans'a evi geri satması için yalvarmış ve adam da evi geri satmış.
 • 1979'da 11 milyon dolara sahipken 1989'da hesabında sadece 37 dolar kalmış sonra yeniden toparlanmış ünlü hollywood yapımcısı kişi.
  (bkz: risk almak)
  (bkz: hayatım film olur)
 • avustralya'da yaşayan amatör kozmolog rahip. adının duyulmasını ise supernova'ları çattadanak diye bulabilmesine borçlu. bir konstelasyona bakarken, orada daha önce olmayan parlak bir zerreyi anında görebiliyormuş bu arkadaş. kendisi 80'lerde supernova keşfine başladığında, kozmologlar henüz 60 küsür supernova bulabilmişti. evans ise tek başına 35 ila 40 tane yakalayabilmiştir. kimisi otistik dermiş kendisine. adamım ya.
 • 1937'de avustralya'nın sidney şehrinde dünyaya gelmiş rahiptir. ancak onun hatırlanma sebebi rahiplik mesleği değil, kozmolojiye olan katkıları ve halen elinde tuttuğu süpernova keşfetme(42) rekorudur.

  süpernovalardan "sanki bir trilyon hidrojen bombası aynı anda infilak etmiş gibi olur" diye bahseden evans, uzayı izlemeye 10" lik küçük teleskobuyla başlamış ve ilk süpernovasını yine bu küçük teleskobuyla 1981'de keşfetmiş. daha sonraları 16" lik yeni teleskobuyla keşiflerine devam eden evans'a, 1995-1997 arasında siding spring observatory'nin 40"lik telekosplarının sınırlı erişim izni de verilmiş.

  evans 1500 tane galaksinin ve yıldızlarının pozisyonlarını ezberlemiş ve en küçük bir farkı sadece teleskobundan bakarak saptayabilmiş. öyle ki oliver sacks, an anthropologist on mars isimli kitabında evans'ın özel bir eidetik hafızaya sahip olduğunu belirtmiş.

  bill bryson'ın, a short history of nearly everthing kitabında yer verdiği bir alıntıda başardığı bu muhteşem işten "bunu çok tatmin edici buluyorum, düşünsenize, ışık uzayda milyonlarca yıl yol alıyor vetam da yerküre'ye ulaştığı sırada biri doğru anda gökyüzünün doğru noktasına bakıp, onu görüyor. böylesine müthiş bir olaya birinin mutlaka tanıklık etmesi gerek, diye düşünüyor insan." şeklinde bahseden evans halen avustralya'nın hazelbrook şehrinde yaşıyor ve 16"lik teleskobu kullanılamaz hale geldiğinden beri 12"lik daha küçük teleskobuyla süpernova avına devam ediyor.

hesabın var mı? giriş yap