şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ilk amerikan denizlisi nautilus denizaltısının mucidi.
 • buharlı geminin yelkenli gemiden üstün olduğunu kanıtlayan abd' li mühendistir. çizim alanındaki yeteneği nedeniyle 17 yaşındayken bir kuyumcunun yanında çalışmaya başladı. fakat fulton, mücevherlerden çok resme ilgi duyuyordu. bu yüzden olacak ki kısa sürede portre ressamı olarak tanındı. ancak mühendis olabilmek amacıyla resmi bıraktı. mermer kesme ve cilalama, keten eğirme ve halat örme makinasını icat etti. artık
  ünlü bir mucit olmuştu. paris' e gitti. orada kol gücüyle çevrilen bir pervane yardımıyla ilerleyen denizaltı yaptı. torpil fırlatabilecek bir biçimde tasarladı. ama buluşu başarısızlığa uğradı ve ilgi gösterilmedi.
  fulton, buharlı gemi tasarısıyla da ilgileniyordu. bu düşünceyi uygulamada daha önce kimse başarılı olamamıştı. bu proje üzerinde robert livingston' la çalıştılar. küçük bir buharlı gemiyi suya indirse de ilgi görmedi. daha sonra new york' a döndü ve bunu orda, hudson' da suya indirdi.new york' tan albany' ye doru ilerleyen bu değişik araç tarihsel bir olay biçimine girdi ve büyük başarı kazandı. daha sonra fulton, abd hükümetince ısmarlanmış olan ilk buharlı savaş gemisini de yaptı ve bu gemiye adı verildi.
 • (1765 - 1815) buharlı geminin mucidi amerikan fizikçidir. amerika ya irlanda dan göç etmişlerdir. buharlı gemi için ilk fransada çalışmalarda bulunmuş fakat başarılı olamamıştır. 1807'de yaptığı buharlı bir nehir gemisi ilk olarak new york dan albany'ye gitmiştir.
 • ticari olarak işletilen ilk buharlı gemiyi yapmıştır.
 • 1807'de buhar makinesini gemilere uygulamistir.
 • 1801'de fransa'da ilk hakiki denizalti nautilus'u,
  (bkz: william bourne)
  (bkz: cornellius van drebbel)
  (bkz: david bushnell)

  1807'de ilk buharli gemi clermont' u,

  ve ismini verirken dusmanlarina elektrik veren baliktan esinlendigi torpido'yu icat eden amerikali cilgin mucit.