şükela:  tümü | bugün
  • kahramanim.
  • (bkz: the 50th law)
  • anglosakson ulkelerde epey bir begenilip okunan yazar. kitabi ciktigi an bestseller oluyor.

genellikle insan psikolojisi ustune detayli arastirmalar yapip, tarihten hikayelerle guzel bir sekilde kurguluyor kitaplarini. insanlarin ilgisini ceken guc, ask gibi konularda yazinca da hayli satiyor.

konsepti yakalamis adam.
  • 3-5 senede bir kitap çıkarttığı düşünüldüğünde, bir terslik olmazsa, yakında yeni bir şey çıkartabilir.
  • ustalık kitabını okudum. okuduktan sonra çok şey ögrendim. özellikle geçmişte
    "dahi "olarak tanımlanmış kişilerin hayat öykülerinden örnekler vermesi akıcılığı sağlıyor.
    kitaptan bir alıntı paylaşayım.
    --- spoiler ---
    ögrenmek tevazu gerektirir.seçtiğimiz alanda bizden çok bilgili kişilerin olduğunu itiraf etmeliyiz.onların üstünlüğü doğal bir yetenek ya da ayrıcaklıktan değil, harcadıkları zaman ve kazandıkları deneyimden kaynaklanıyor.otoriteleri politikaya ya da aldatmacaya dayalı değil.gerçek bir otorite.ama bu gerçek bizi rahatsız ediyorsa,her tür otoriteye karşı güvensizlik duyuyorsak,herhangi bir şeyi kendi başımıza da kolayca öğrenebileceğimiz inancına yenik düşeriz, kendi kendine öğrenmenin daha otantik olduğunu düşünebiliriz.bu tavrımızı bağımsızlığımızın bir işareti olarak görmeye çalışırız ama aslında temel özgüvensizliğimizden kaynaklanır.belki de bilinçaltında ustalardan öğrenmenin , otoritelerine boyun eğmenin kendi doğal yeteneklerimizin aşağılanması olduğunu hissederiz.ustaları ya da öğretmenleri eleştirmenin zekamızın bir göstergesi olduğunu, uysal bir ögrenci olmanın zayıflık belirtisi olduğunu düşünürüz.
    --- spoiler ---
  • (bkz: the 48 laws of power)
    (bkz: the art of seduction)
    (bkz: the 33 strategies of war)
    (bkz: the 50th law)
    (bkz: mastery)

kitaplığımın başköşesinde bulunan muhteşem başyapıtların yazarı bilge insan.
  • kişisel gelişim hede hödölerine karşı olsam da bu adamın kitaplarını okumadan duramıyorum.
  • (bkz: iktidar) kitabının yazarı. her maddesi çok ciddi öneme sahiptir.
  • tarihi okuyup öğrenmek ve olaylara farklı açılardan bakarak tekrar eden patternleri görmek isteyen herkesin okuması gereken bir yazar. herkesin bildiği olaylar belli doğal yasalar altında toplanınca geçmişi yepyeni bir perspektiften göstererek geleceği aydınlatıyor.

the art of seduction ve the 48 laws of power kitaplarını okumuş biri olarak herkese okumalarını şiddetle tavsiye ederim. bu kitaplardan öğrendiğim bakış açısıyla kendi tecrübelerimi ve günlük hayatımda karşılaştığım olayları farklı açılardan değerlendirerek her gün yeni bir şey öğrenip kendimi geliştirmeye başladım. ancak çok fazla kitap okumayan biriyseniz bu iki kitaba başlamadan önce başka kitaplar okumanızı öneririm.

(bkz: insanın hayatını değiştiren kitaplar)