şükela:  tümü | bugün
 • robert anson heinlein. okudugum tum kitaplarini sevdigim ender bilimkurgu yazarlarindan biri. (bkz: bilimkurgu)
 • uzay arastirmalarina para ayrilmasinin gerekliligini her firsatta vurgulayan adam ayin karanlik yuzunde gecen bi izci hikayesini hatirladim da hayalgucu, kurgusu ne biliim iyidir iste
 • enfes bir baska eseri icin (bkz: double star)
 • en çok konuşulan ve ses getiren eseri için (bkz: stranger in a strange land)
 • "the dean of science fiction": "bilim kurgunun dekanı/duayeni" olarak da bilinen yazar
 • insan ırkıyla ilgili belki de en güzel saptamalardan birini yapmış sci-fi yazarı:
  "a human being should be able to change a diaper, plan an invasion, butcher a hog, conn a ship, design a building, write a sonnet, balance accounts, build a wall, set a bone, comfort the dying, take orders, give orders, cooperate, act alone, solve equations, analyze a new problem, pitch manure, program a computer, cook a tasty meal, fight efficiently, die gallantly. specialization is for insects."
 • 1907 - 1988 yılları arasında yaşamıştır.
 • 1907'de doğdu. abd deniz harp akademisinde eğitim gördükten sonra subay olarak donanmaya katıldı. 1934'te sağlık sorunları nedeniyle emekli oldu. bir süre fizik eğitimi gördükten sonra bilimkurgu yazmaya başladı. ilk öyküsü 1939'da astounding sf dergisinde yayımlandı. heinlein'ın öykülerinin yanı sıra, çok sayıda romanı vardır. bunların arasında ilk dönemlerinde orphans of the sky (1941, uzayda kaybolanlar, k yayınları 1974), metuselah's children (1941, metuselah'ın çocukları) ve the sixth column (1941, altıncı kol) sayılabilir. heinlein, 1940'ların sonlarından başlayarak gençler için bir dizi "uzay operası" yazmıştır. bunların arasında en önemlileri red planet (1949, kızıl gezegen), between planets (1951, gezegenler arasında) ve have space suit will travel (1958, uzay elbisemle yolculuğa hazırım) romanlarıdır. heinlein'ın ırkçılığa eğilimli, sağ-cumhuriyetçi görüşleri bilimkurgu yazarları arasında eleştirilere neden olmuştur. 1951'de yazdığı the puppet masters (merihten saldıranlar, çağlayan yayınları, 1954) soğuk savaş döneminin komünizm paranoyasını en iyi temsil eden romanlardan biri olarak kabul edilir. öte yandan 1961'de yazdığı stranger in a strange land (yabancı bir ülkede yabancı) gibi romanlarda "sağ kanattan anarşizme yaklaştığı" da gözlenebilir. nitekim bu romanı, 1960'lı yılların sistem karşıtı gençlik hareketleri için bir kült kitabı olma özelliği taşımıştır. 1956'da yayımlanan double star (ikiz yıldız), aynı yıl hugo ödülü almıştır ve heinlein'ın en iyi romanlarından biri sayılır.

  metis yayınları

hesabın var mı? giriş yap