şükela:  tümü | bugün
  • rhesus maymunlarında (bkz: rhesus macacus) tam vücut nakli ya da başka bir açıdan kafa naklini gerçekleştiren amerikalı beyin ve sinir cerrahı.
    beyin nakli çok çabuk gerçekleşmesi gereken bir olaydır; çünkü beyin sürekli oksijene ihtiyaç duyan bir organdır. dr white öncelikle maymundan çıkarılan beyni buza koyup beynin elektriksel aktivitesini azaltmış, böylelikle daha uzun süre hayatta kalmasını sağlamıştır. devam eden deneylerinde kalp-ciğer makinesi sayesinde beynin vücut dışında çalışmasının devamlılığını sağlamıştır.
    sonrasında ise bir maymunun kafasıyla bir başka maymunun vücudunu birleştirmeye çalışmış ve bunu gerçekleştirmiştir. ameliyattan sonra maymun kendine gelmiş ve kafasındaki 5 duyu da yerinde olmasına rağmen omuriliği nakil için koparıldığından ve tekrar birleştirilemediğinden vücudu felçli kalmış, birçok sistemi kontrol edilemez duruma gelmiştir. bu da maymunda 1,5 gün gibi kısa bir yaşam süresine neden olmuştur. fakat gelişen teknolojiyle birlikte maymunlarda hatta insanlarda ne gibi sonuçlar verebileceğini düşündürmeye başlamıştır.
  • 1926-2010 yılları arasında yaşamış amerikan nöroşirürji uzmanıdır. 1973 yılında yaşayan bir maymuna kafa nakli yapmıştır. maymun 8 gün sonra böbrek yetmezliğinden ölse de, operasyon başarılı olmuştur. hatta maymun kendine gelmiş ve bazı çalışanları ısırmıştır.
hesabın var mı? giriş yap