şükela:  tümü | bugün
 • ermenistan devlet başkanı.
 • 1954 yılında doğdu.ermenistan devlet başkanı. dağlık karabağ’ın başkenti stepanakert’te doğdu. 1972-1974 yılları arasında sovyet ordusunda görev aldı. 1982’de erivan politeknik enstitüsü’nün elektronik ve teknoloji bölümünden mezun oldu. siyasi hareketlere katıldı. karabağ’ın ermenistan’a katılması yolunda yürütülen eylemler de rol aldı.
  1992’de dağlık karabağ başbakanı olarak atandı. ermeni milliyetçilerinin gözünde adeta bir ‘savaş kahramanı’ olan rober koçaryan, ermenistan’da 30 mart 1998 pazartesi günü yapılan ikinci tur seçimlerde, oyların yüzde 60’ını alarak ermenistan devlet başkanı seçildi.

  koçaryan’ın yönetime seçilmesiyle türkiye ile ermenistan, azerbaycan ile ermenistan arasında yeni bir dönem başlamış oldu. koçaryan, dağlık karabağ’a ilişkin siyasetinde ise ‘paket çözüm’ talebinden yana oldu. dağlık karabağ’ın statüsü belirlenmeden işgal ettikleri topraklardan çekilmeyeceklerini açıklayan koçaryan’ın ‘barış sürecini zora sokabileceği’ ileri sürülüyordu.koçaryan, milli opera tiyatrosunda düzenlenen törende yemin ederek göreve başlarken, rusya güvenlik konseyi başkanı ivan rıbkin, sabık cumhurbaşkanı ter petrosyan, karabağ'ın sözde cumhurbaşkanı arkadi gugasyan da yemin töreninde hazır bulundu. koçaryan, yaptığı konuşmada, "ermenistan ordusu, güvenliğimizin güvencesidir. bölgedeki kuvvetler dengesi lehimizedir. karabağ ihtilafı barışçı yolla çözümlenmelidir. karabağ'ın sınırlarında güvenlik sağlanmalı, ermenistan'a coğrafi olarak bağlanmalıdır" dedi.

  1998 yılında, cumhurbaşkanı süleyman demirel, ermenistan devlet başkanı koçaryan’ı, cumhuriyet’in 75’nci yıldönümü törenleri için türkiye’ye davet etmişti. koçaryan, bu davet üzerine yaptığı açıklamada, “türkiye’ye bir zirve için davet edilseydim, devlet başkanlarının katılacağı önemli bir toplantı, uluslararası bir konferans olsaydı sorun kalmazdı. şimdi türkiye’de sadece törenlere katılmak sözkonusu. bu siyasi bir konu değil ve ben muhtemelen gitmeyeceğim” diyordu. koçaryan, bu açıklaması üzerine, gazetecilerin, “yerinize kimi göndereceksiniz” sorusuna da, “hiç kimseyi” diye cevap veriyordu. koçaryan’ın bu sözlerinden birkaç gün sonra ise iran’ın başkenti tahran’da önemli bir toplantı yapıldı. radikal gazetesinde yer alan habere göre; “bu toplantıya yunanistan dışişleri bakanı pangalos, ermenistan dışişleri bakanı oskanian ve iran dışişleri bakanı kemal harazi katılmıştı. toplantının ardından yapılan açıklamada, türkiye ile israil arasındaki askeri işbirliğinin ele alındığı bildiriliyordu.

  kaynak:
  ermeni portreleri hüdavendigar onur burak yayınları 2000 istanbul
 • ermenistan'in sadik deda'nin akademideki yillarina benzeyen reis-i cumhuru.
 • (bkz: hocali katliami)
  ve çok benzeri için (bkz: tasos papadopulos)
 • taşnaklı ermenistan cumhurbaşkanı.
 • amerika temsilciler meclisi dış ilişkiler komitesi’nin kabul ettiği ermeni tasarısı sonrasında türkiye'den gelecek tepkilerle ilgili olarak, benzer bir tasarının fransa’da da kabul edildiğini, türkiye’nin tepkisinin* sadece birkaç gün süreceğini ve abd yönetimi’nin tepkilerden korkmasına gerek olmadığını söylemiş kendini bilmez.
 • "türkiye'nin tepkisinin bir kaç gün süreceği" sözünün sahibidir. aynı söz kanada parlementosunda aynı karar alınırken de söylenmiş kayıtlara geçmiştir. hakikaten de türkiye'nin kanada'ya tepkisi bir kaç gün sürmüştür.
 • 2005 yılında gürcistan üzerinden recep tayyip erdoğan'a yolladığı mektupta "karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi sorumluluğu hükümetlerindir ve bunu tarihçilerin sorumluluğuna bırakma yetkimiz yok. biz, önkoşulsuz olarak iki ülke ilişkilerinin normalleşmesi için tekrar teklifte bulunuyoruz" diyerek sınırların açılması ve diyalog ortamının geliştirilmesi çağrısında bulunmuştur.